
Naujausios
Pirmoji pagalba: kaip padėti, kad nepakenktume
Dažnas yra matęs gatvėje sukniubusį žmogų, tik ar visi išdrįstame prieiti, padėti ar bent iškviesti pagalbą? Pirmosios pagalbos kursus vedanti Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos Šiaulių skyriaus atstovė Ilona Songailienė paneigia kai kuriuos įsišaknijusius pirmosios pagalbos mitus.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
„Iškvieskite kas nors pagalbą!“
I. Songailienei ne kartą yra tekę suteikti pirmąją pagalbą gatvėje nukritusiam žmogui. Dažnai tai buvo alkoholikai, kamuojami abstinencijos priepuolių.
„Lietuviai yra be galo geri žmonės, – sako I. Songailienė ir šypsodamasi priduria: – Ir labai smalsūs. Prie gulinčio žmogaus greitai susirenka būrelis.“
Pirmiausia, ką reikėtų padaryti pamačius nukentėjusį žmogų, – tai įvertinti situaciją: ar puldamas gelbėti nepakenksiu sau (nenuskęsiu, nenudegsiu, neapsinuodysiu ir pan.). Antras žingsnis – įvertinti nukentėjusiojo sąmonę. Jeigu žmogus sąmoningas, paklauskite, kas atsitiko, ar reikalinga pagalba.
I. Songailienė pataria nepulti gaivinti ar teikti kitą pagalbą sąmoningam žmogui, jeigu jis to nenori. Jei matote, kad nukentėjusiojo gyvybei gresia pavojus, iškvieskite greitąją pagalbą.
„Niekada nesakykite: „Iškvieskite kas nors pagalbą!“ Ši frazė sukelia tikrą sumaištį. Žmonės dažnai pasimeta ir žiūri vienas į kitą arba visi iš karto puola skambinti. Kreipkitės į konkretų žmogų“, – sako specialistė.
Dažnai yra tekę girdėti piktų skundų, jog paskambinus į greitąją pagalbą dispečerė klausinėja įvairių dalykų vietoj to, kad siųstų pagalbą.
I. Songailienė pažymi, jog operatorius klausinėja norėdamas padėti ir nuraminti, tačiau signalą greitosios pagalbos komandai jis jau būna perdavęs. „Nepanikuokite ir nesipiktinkite, o kalbėkitės su dispečeriu, ir ragelį padėkite tik tada, kai pokalbį baigs jis“, – patarė specialistė.
Epileptikui į burną šaukštų nekiša
Dar gajus mitas, jog epilepsijos priepuolio ištiktam žmogui į burną reikia kišti šaukštą ar kitą daiktą, kad jis neprisikąstų liežuvio.
„Negalima nieko kišti ligoniui į burną. Jis gali rimtai susižaloti ar paspringti“, – įspėja specialistė ir pataria pirmiausia atlaisvinti ligonio drabužius, paversti jį ant šono, po galva padėti minkštą daiktą ir patraukti galinčius sužaloti daiktus.
Jeigu priepuolis ypač stiprus, reikia atsiklaupti už ligonio galvos ir stipriai ją suimti, kad žmogus jos nesusižalotų.
Nereikia slopinti traukulių, daryti dirbtinio kvėpavimo, krūtinės paspaudimų. Pasibaigus traukuliams, ligonis paprastai nurimsta ir užmiega.
Svarbu sustabdyti kraujavimą
Jeigu tektų padėti stipriai kraujuojančiam žmogui, I. Songailienė pataria mūvėti vienkartines gumines pirštines arba polietilelinius maišelius, saugantis užkrėsti savo kraują.
Vis dar įsivaizduojama, jog jeigu iš žaizdos stipriai kraujuoja, virš jos reikia stipriai suveržti tvarsčiu. Specialistė sako, kad taip galime tik pakenkti.
Jeigu yra stiprus kraujavimas, ant žaizdos reikia uždėti binto volelį ar kitą kietą daiktą (kritiniu atveju tinka net akmenukas, degtukų dėžutė ir pan.), sutvarstyti ne per stipriai, kad po tvarsčiu būtų galima užkišti mažąjį pirštą, ir pakelti sužeistą vietą, kad į ją mažiau plūstų kraujas. Jeigu kraujas vis dar sunkiasi, reikia uždėti antrą spaudžiamąjį tvarstį.
Veržiamąjį tvarstį galima naudoti tik tuomet, jei galūnė nutraukta.
I. Songailienė mato, kad vis dar žmonės, pradėjus kraujuoti iš nosies, užverčia galvą. To daryti nepatartina. Šnervę, iš kurios kraujuoja, reikia užkimšti vata ar užspausti pirštais, ant nosies dėti šaltą kompresą ir palaukti, kol kraujavimas liausis. Po to dar bent dvi valandas nekrapštyti nosies, nes kraujagyslės vis dar būna lengvai pažeidžiamos.
Gana dažna buityje pasitaikanti trauma – nudegimas. I. Songailienė pažymi, jog nudegusios vietos negalima kišti po lediniu vandeniu. Vėsinti reikia drungnu vandeniu apie 15 minučių. Pūslių negalima pradurti dėl infekcijos. Nudegusių vietų negalima tepti jokiais riebalais.
Užspringusio žmogaus gelbėjimas
Kai žmogus paspringsta, dažnai puolame jam daužyti per nugarą. I. Songailienė atkreipia dėmesį, kad žmogui, kuris gali kvėpuoti ir kosėti, jokios pagalbos nereikia. Stiprus kosulys yra geriausia svetimkūnio pašalinimo priemonė.
Jeigu žmogus rimtai užspringo ir negali išsikosėti, reikia penkis kartus stuktelėti tarp menčių (bet ne mušti!). Jeigu ir tai nepadeda, atlikti penkis spustelėjimus viršutinėje pilvo srityje. Atsistoti nukentėjusiajam už nugaros ir sunėrus savo rankas į kumštį virš bambos tarp šonkaulių spustelėti slystant į viršų.
Gelbstint užspringusį mažą vaiką vis dar daugelis įsivaizduoja, kad reikia paimti už kojyčių ir papurtyti žemyn galva. Pasak I. Songailienės, taip galima sužaloti vaikui galvą.
Jeigu mažylis svetimkūnio neiškosėja pats, tuomet jį reikia pasiguldyti išilgai ant kelių vos vos žemyn galva, kaire ranka suimti už apatinio žandikaulio tam, jog būtų atviri kvėpavimo takai, ir dešinės rankos delnu ar dilbiu penkis kartus greitai spustelėti tarp menčių slystant į viršų.
Jeigu vis dar svetimkūnis nepasišalina, apversti kūdikį ir panašų judesį daryti tarp spenelių.
Jeigu nepasiseka iš karto, veiksmus būtina kartoti, kol atvyks pagalba.
Insultas ar infarktas?
Nuo to, ar įtariame insultą ar infarktą, priklausys, kaip gelbėsime žmogų. Infarkto atveju geriausia ligonio kūno padėtis – pusiau sėdima, šiek tiek pakeliant kelius. Insulto atveju – gulima, po galva ir pečiais padedant neaukštą minkštą pagrindą.
Infarktą galime įtarti, jeigu žmogus jaučia krūtinės spaudimą, sunkumą, skausmą. Skausmas gali plisti į bet kurį petį, apatinį žandikaulį ir vis stiprėti. Taip pat gali svaigti galva, pykinti, kamuoti dusulys.
Insultą padeda atpažinti pasikeitusi mimika (nukaręs vienas lūpų kampas), sutrikusi kalba, ligonis negali pakelti vienos pusės galūnių, stiprus galvos skausmas, sąmonės sutrikimas.
Bet kuriuo atveju būtina kviesti greitąją pagalbą, o ligonį nuraminti ir stebėti jo būklę. Infarkto atveju galima sugirdyti aspirino tabletę.
I. Songailienė duoda dar vieną patarimą: jeigu žmogui dėl kažkokių priežasčių pasidarė bloga ir jis gali netekti sąmonės, būtina paguldyti ant žemės ir pakelti galūnes aukščiau širdies lygio maždaug 30 centimetrų. Tuomet daugiau kraujo priteka į smegenis, ir žmogus nepraranda sąmonės.
Lietuvoje vis dar gaivinama rankomis
Nors naujausiuose pirmosios pagalbos teikimo vadovuose rašoma, kaip teikti pagalbą defibriliatoriumi (aparatu, padedančiu atkurti normalų širdies darbą), tačiau mūsų šalyje retoje įstaigoje tokį dalyką rastum.
I. Songailienė prisimena kuriozišką situaciją, prieš kelerius metus nutikusią Airijoje. Šiaulietei kartu su dar keliais lietuviais teko atstovauti šaliai Europos Sąjungos pirmosios pagalbos varžybose. Viena iš užduočių buvo gaivinimas. „Visi, kaip civilizuoti žmonės, gaivino defibriliatoriais, o mes – rankomis. Į mus kaip į ateivius visi žiūrėjo. Tada realiai pajutome, koks didelis tarp mūsų atotrūkis", – nelinksmai šypteli šiaulietė.
Jeigu žmogus nesąmoningas, nekvėpuoja, pulso neužčiuopiame, reikia pradėti gaivinti: daryti 30 paspaudimų (per sekundę du trys paspaudimai) ištiestomis rankomis spaudžiant krūtinę tarp spenelių.
Atlikus paspaudimus, daromi du įpūtimai. Dviem pirštais pakeliamas smakras, kitos rankos delnu, uždėtu ant kaktos, atlošiama galva. I. Songailienė įspėja, jog dirbtinį kvėpavimą reikia daryti per apsauginę kaukę, nosinaitę ar kokio audinio skiautę, mat per kūno skysčius, kraują galima užsikrėsti ŽIV, AIDS, hepatitu C, hepatitu B ir kitomis pavojingomis ligomis.
Jeigu gaivintojas nenori ar negali daryti įkvėpimų, galima daryti tik krūtinės paspaudimus – 100 paspaudimų per minutę.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KVĖPAVIMAS: Kas 30 krūtinės paspaudimų daromi du įpūtimai. Galva atlošiama, nosis užimama. Saugantis užsikrėsti, dirbtinis kvėpavimas daromas per kaukę, nosinaitę ar audinį.
PAGALBA: Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos Šiaulių skyriaus atstovė Ilona Songailienė pažymi, jog ne kiekvienas žmogus gali suteikti pirmąją pagalbą, tačiau ragina bent iškviesti greitąją pagalbą.
GAIVINIMAS: Jeigu reikia gaivinti žmogų, patogiai įsitaisoma prie nukentėjusiojo, ištiestomis rankomis spaudžiama krūtinė tarp spenelių. Daroma 30 paspaudimų (per sekundę du trys paspaudimai).