
Naujausios
PRAVARTU ŽINOTI
* Bičių, vapsvų, širšių nuodai sudaryti iš baltymų, peptidų ir aminų, kurie sukelia vietinį dirginimą arba bendrinę alerginę reakciją.
Skruzdėlių nuodų pagrindinė dalis yra organinė skruzdžių rūgštis, vietiškai dirginanti odą.
Uodų, sparvų ir gylių nuodai lengvina kraujo siurbimą (stabdo kraujo krešėjimą) ir sukelia vietinę reakciją.
Jei įgelta į gyvybiškai svarbią vietą (kaklą, liežuvį, apatinio žandikaulio sritį), vietinė audinių reakcija ir be alergijos požymių gali būti grėsminga gyvybei dėl kvėpavimo takų tinimo.
* Jei įkanda daugiau vabzdžių, gali būti stipresnė vietinė reakcija. Nealergiškiems žmonėms pavieniai bičių ar vapsvų įgėlimai nėra labai pavojingi, tik skausmingi, vietiškai dirginantys.
Kartais, ypač nukasius įgeltą vietą, galima antrinė infekcija, sustiprinanti uždegiminę reakciją ir skausmą. Esant daugybiniams įgėlimams reikėtų kreiptis į medikus.
* Alergiškiems žmonėms pavojingas ir vienos bitės įgėlimas, kuris gali sukelti anafilaksines reakcijas ir net mirtį. Deja, tai, kad žmogus yra alergiškas, dažniausiai sužinoma tik įgėlus vabzdžiui. Gali atsirasti viso kūno odos bėrimas, dusulio priepuolis, kristi kraujospūdis, vystytis anafilaksinis šokas. Jeigu žmogus yra alergiškas, kiekvienas pakartotinis įgėlimas gali sukelti vis stipresnę reakciją. Dėl to reikia kreiptis į gydytoją alergologą.
Bičių ar vapsvų nuodams jautrus žmogus visada turi nešiotis gydytojo paskirtus vaistus.
Jei pastebėjote, kad atsiranda bendrinė reakcija, dusulys – nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą!
Jeigu nėra alergijos, įgėlimų simptomai išnyksta savaime arba užtenka vietiniam gydymui skirto priešalerginio, šaldančio ar nuskausminančio tepalo.
Kartais simptomus gali palengvinti įgeltos vietos šaldymas, tam galima panaudoti ledą ar šaldytų daržovių maišelį, suvyniotą į rankšluostį.
* Jei įgėlė bitė, kuo greičiau ištraukite geluonį, nes iš jo kurį laiką patenka nuodai. Kartais pavyksta lengvai ištraukti pirštais, o jei ne – prispauskite buką peilį prie odos šalia įstrigusio geluonies – šitaip bus patogiau jį ištraukti.
Vietoj peilio galite prispausti plastiko plokštelę, elektroninio mėnesinio bilieto kortelę ir panašiai.
Vapsvos geluonio nepalieka. Nekomplikuotais atvejais galima gydytis namuose. Veiksmingi priešalerginiai ir priešuždegiminiai vaistai.
Naudingi patarimai namų sąlygomis
* Ant įgeltos vietos užberkite cukraus ir jį lengvai prispauskite, kad ištrauktų dalį nuodų.
* Jei vabzdys įgėlė į ranką, ypač plaštaką, ranka gali sutinti (net kai geluonį ištraukėte), todėl nusiimkite papuošalus – žiedus, apyrankes.
* Sugeltą koją ar ranką panardinkite į kuo karštesnį vandenį (tik nenudeginkite), nes vabzdžių nuodai yra termolabilūs. Po to įgeltą vietą tuojau pat dezinfekuokite – suvilgykite spiritu, amoniaku arba jodu, patepkite atskiestu (santykiu 1:3) actu.
* Sugėlus uodams, bitei, vapsvai: perpjaukite perpus svogūno galvutę ir puselę prispauskite prie įgeltos vietos. Galite pridėti sudrėkintą cukraus gabalėlį arba patepkite odą levandų aliejumi.
* Uodų, musių įgeltas vietas suvilgykite amoniaku ar pamuilinkite.
* Odos tinimą ir niežėjimą galima mažinti naminėmis priemonėmis: gysločių ar svogūnų košele, sodos, citrinų sulčių (ar citrinos griežinėliu), česnakų sulčių pavilgu ar perpjauta bulve.
Apsaugos priemonės
* Uodams ir kitiems kraujasiurbiams vabzdžiams atbaidyti naudojamos specialios priemonės, vadinamos repelentais. Jie gali būti sintetiniai (purškikliai, kremai ir pan.) ir natūralūs (citrinžolės ar levandų eterinis aliejus). Svarbu tai, kad purškikliai, atbaidantys uodus, neveikia nei bičių, nei vapsvų, nei širšių.
* Vengiant vapsvų, širšių ir bičių draugijos, gamtoje nesikvėpinkite stipriais, ypač gėlių kvapą skleidžiančiais kvepalais, nesitepkite kvapnais tepalais, nesiprauskite kvapiu muilu.
* Dėvėkite šviesius vienspalvius drabužius, jie vilioja vabzdžius mažiau negu ryškiaspalviai, gėlėti ar tamsūs.
* Nepatartina atvirose vietose gerti saldžius gėrimus, valgyti vaisius, ledus – jie privilioja vabzdžius. Nepalikite atvirų indų su saldžiais gėrimais! Nepastebėjus galima praryti ten įskridusį vabzdį, o bitė ar vapsva gali įgelti į liežuvį, kuris sutins, sunkiai tilps burnoje ir taip galima uždusti.
* Nerekomenduojama vaikščioti basomis po žydinčias pievas, nes galite užminti ant geliančių vabzdžių.
* Labai daug vapsvų būna po vaismedžiais ant žemės prikritusiuose vaisiuose – juos reiktų rinkti atsargiai.
* Rekomenduojama neiti prie avilių, vapsvų, širšių lizdų.
* Kai jus puola bitė ar kitas vabzdys, elkitės ramiai, nemojuokite rankomis, geriau atsigulkite, jei galite, užsidenkite veidą ir galvą.
Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro inf.
EPA-ELTA nuotr.
PAVOJAI: Gamtoje reikia atsargiai elgtis su vabzdžiais ir jų pasisaugoti.