
Naujausios
Prostatos vėžys — rykštė, baudžianti vyrus
Radviliškio rajone į medikus pasitikrinti kasmet kreipiasi nuo 22 iki 33 procentų vyrų, pageidaujančių pasitikrinti dėl prostatos vėžio. Iš šimto patikrintųjų vidutiniškai 1,7 procento vyrų diagnozuojamas susirgimas šia liga.
Rajono Visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina vyrus nuolat rūpintis savo sveikata ir pateikia informacijos apie prostatos vėžio atsiradimo priežastis, simptomus bei profilaktiką.
Vyresnio amžiaus vyrų liga
Prostatos vėžys — tai piktybinė liga, kuri dažniausiai nustatoma vyrams, vyresniems nei 50 metų. Apie 80 procentų naujų susirgimų diagnozuojama vyrams, vyresniems nei 65 metų.
Lietuvoje iš visų piktybinių ligų, kurios diagnozuojamos vyrams, prostatos vėžys yra dažniausias. Per metus nustatoma apie 2000 naujų atvejų, sergamumas šia liga nuolat auga.
Prostatos vėžys gali ilgus metus nesukelti jokių simptomų. Didžioji šių navikų dalis auga labai lėtai, tad jaunesniems vyrams nesukelia jokių problemų. Tik nedaugeliui vyrų prostatos vėžys vystosi sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdamas į kitus organus, ypač — į kaulus.
Priežastys žinomos dar ne visos
Nors tikrosios prostatos vėžio atsiradimo priežastys nėra aiškios, tačiau įrodyta, kad ši liga tiesiogiai susijusi su vyriškojo lytinio hormono poveikiu prostatos audiniui (pats poveikio mechanizmas dar nėra tiksliai suvoktas).
Pastebėta, kad prostatos vėžys gali būti paveldimas. Vyrai, kurių artimi giminės (tėvas, brolis, dėdė) serga ar sirgo prostatos vėžiu, turi šiek tiek didesnę šios ligos riziką.
Kai kurių etninių grupių žmonės turi didesnę prostatos vėžio riziką. Pavyzdžiui, afroamerikiečiai gerokai dažniau serga šia liga nei baltieji amerikiečiai. Tarp Azijos vyrų prostatos vėžys — reta liga.
Prostatos vėžio riziką didina gausus riebaus gyvulinės kilmės maisto vartojimas bei nepakankamas šviežių daržovių ir vaisių vartojimas.
Mokslininkai tęsia prostatos vėžio rizikos veiksnių paieškas.
Simptomai, verčiantys susirūpinti
Kai vėžys prostatoje yra ankstyvos stadijos, jokių juntamų simptomų nebūna. Jie atsiranda, kai vėžinis mazgas pasidaro pakankamai didelis, ima spausti spausti šlaplę ir trikdyti šlapinimąsi.
Vyrų, peržengusių 50 metų amžiaus ribą, prostata dažniausiai būna padidėjusi, išvešėjusi ne dėl vėžio, bet dėl daug dažniau pasitaikančios gerybinės prostatos hiperplazijos (GPH). Abiem atvejais, ar prostata yra padidėjusi dėl vėžio, ar dėl GPH, simptomai yra panašūs:
šlapinimasis pasunkėja, nes šlapimo srovė, verždamasi per padidėjusios prostatos spaudžiamą šlaplę, susilpnėja, susiaurėja;
šlapinimasis padažnėja, ypač naktį;
šlapinimasis tampa skausmingas;
šlapimas kraujingas (šis simptomas nėra dažnas).
Jei vyrus pradeda varginti minėti simptomai, būtina nedelsiant kreiptis į urologą.
Svarbu prisiminti, kad dažai prostata padidėja ne dėl vėžio. Tačiau bet kokiu atveju sutrikdytas šlapinimasis kelia pavojų sveikatai, todėl gydymas būtinas.
Susirgimo nustatymo galimybės
Navikas gali būti diagnozuojamas profilaktinio patikrinimo metu, paėmus kraujo mėginį iš venos prostatos specifinio antigeno (PSA) lygiui nustatyti.
Tačiau ir aptikus padidėjusį PSA kiekį, negalima tvirtinti, kad aptiktas prostatos vėžys, nes PSA lygis padidėti gali ir dėl kitų priežasčių: didėjant vyrų amžiui, esant prostatos uždegimui, esant šlapimo takų infekcijai, po šlapimo pūslės ar prostatos chirurginių intervencijų, po kitokio prostatos mechaninio dirginimo, pvz., pavažiavus ilgesnį atstumą dviračiu, kt.
Taigi, padidėjęs PSA lygis kraujyje leidžia tik įtarti prostatos vėžį. Todėl būtina atlikti kitus, diagnozę patvirtinančius ar paneigiančius tyrimus.
Pasitikrinti galima nemokamai
Radviliškio rajone, kaip ir visoje šalyje, jau penkerius metus vykdoma valstybės finansuojama profilaktinė priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa.
Ši nemokama paslauga teikiama vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvas ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Nemokamai ši paslauga atliekama 1 kartą per du metus.
Laiku nustačius diagnozę, kol vėžys dar nėra išplitęs, pritaikius šiuolaikinį gydymą, pasiekiami neblogi gydymo rezultatai: ligonis visiškai pasveiksta ar sustabdomas naviko plitimas, pagerėja ligonio gyvenimo kokybė, pailgėja išgyvenamumas.
Kamilės ROKAITĖS nuotr.
ĮSTAIGA: Į Radviliškio pirminės sveikatos priežiūros centrą, kaip ir į kitas rajono medicinos įstaigas, vis dar ateina per mažai vyrų pasitikrinti prostatą.