
Naujausios
Radiacinių avarijų atgarsiai
Praėjus net ketvirčiui amžiaus po Černobylio atominės elektrinės (AE) avarijos (1986-04-25-26 ), dar ir šiandien jaučiami šios nelaimės padariniai. Padarinių neišvengta ir po avarijos Japonijos Fukušimos AE 2011-aisiais.
Tiriami produktai ir prekės
Po Černobylio AE avarijos iškilo pavojus, kad iš užterštų teritorijų į mūsų šalį nepatektų maisto produktai ir pašarai, užteršti radioaktyviomis medžiagomis.
Lietuvos įmonės palaiko prekybinius ryšius su Ukraina, Baltarusija, Rusijos Federacija ir kitomis šalimis, iš kurių įveža į šalį augalinius aliejus, riebalus, miško grybus ir uogas, sultis, konditerijos, kulinarijos ir kitus gaminius, importuoja daug pašarų ir pašarinių žaliavų.
Kasmet radiologiškai ištiriama iki tūkstančio šių produktų mėginių.
Daugumoje įvežamų prekių radioaktyviosios taršos požymių nenustatyta, tačiau, kai kurių rūšių produktų siuntose buvo aptinkamas radioaktyvusis 137Cā.
2001-2003 metais buvo tiriama daug importuojamų pieno miltelių, kurie tranzitu per Lietuvą buvo gabenami į kitas šalis. 2001 metais – 16 procentų, 2002 – 30, 2003 – 18,3 procento tirtuose importuotų pieno miltelių mėginiuose aptikti cezio likučiai. Rasta koncentracija siekė 314 Bq/kg, o leidžiama norma pieno produktams – 370 Bq/kg.
2007 metais pirmą kartą nustatytas 137Cs cukrinių runkelių išspaudose, kurio koncentracija siekė 200 Bq/kg. 2008 metais dviejose miško uogų mėlynių siuntose 137Cs koncentracijos viršijo 2000 Bq/kg.
Per 2009-2013 metus radiacinė miško uogų tarša neviršijo leistinų lygių.
Radionuklidai laukinėje faunoje
Po įvykusios Černobylio atominės elektrinės avarijos (1986 – 1997 m.), mūsų šalies miškuose, ypač Kuršių nerijoje, sumedžiotų laukinių žvėrių kai kuriose skerdenose buvo randamos aukštos 137Cs koncentracijos, viršijančios didžiausius leistinus lygius. Dėl šios priežasties radiologiškai buvo tikrinta kiekviena skerdena.
Daugumai medžiojamų žvėrių svarbi mitybos raciono dalis yra miško grybai, uogos, bei kiti miško paklotės augalai. Todėl dėsninga, kad šios medžiagos, patekę per mitybos grandinę, aptinkamos sumedžiotų žvėrių mėsoje.
2010 metais žiniasklaidoje buvo paskelbta informacija apie Vokietijoje sumedžiotų šernų mėsoje rastą radioaktyvujį cezį (137Cs), kurio koncentracijos kiekis viršijo leistinus lygius. Tokios radioaktyvios koncentracijos priežastimi buvo įvardinta teritorijų tarša radionuklidais.
Pagal mūsų šalyje vykdomą gyvūninių žaliavų radiologinio monitoringo tyrimų programą 2013 metais Šilutės rajone Kintų miške sumedžioto šerno raumenyje rasta cezio koncentracija 328 Bq/kg, o Jurkarko rajone Montvilų girininkijos plotuose sumedžioto šerno raumenyje 286 Bq/kg cezio koncentracija.
Nors šio radionuklido aktyvumai neviršija leistinojo 600 Bq/kg lygio, tačiau tai liudija apie ilgalaikį šių medžiagų išsilaikymą aplinkoje.
Produkcija iš Japonijos taip pat tikrinama
2011 metų kovo 11 dienos įvykiai Japonijos Fukušimos AE po cunamio, privertė dar sykį suklusti pasaulį dėl branduolinės energetikos daromo pavojaus.
Į Lietuvos rinką japonų gamybos produktai dažniausiai įvežami iš kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių, į kurias importuojant, šie produktai patikrinami.
Po įvykių Japonijoje, Europos Komisija sugriežtino žuvų kontrolę dėl radioaktyvios taršos. Tikrinamos žuvys, sugautos netoli Japonijos krantų ir kituose žvejojimo plotuose.
Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas (NMVRVI) nuo 2011 metų kovo mėnesio atlieka radioaktyvios taršos laboratorinę kontrolę tiriant visas siuntas, įvežamas iš Japonijos: maisto papildai, jūros kopūstai, jūržolės mėginiai, žuvis. Importuotuose iš kitų šalių maisto produktuose padidintos radioaktyvios taršos, kuri galimai būtų siejama su įvykiais Japonijoje, nepastebėta.
2011 metais Lietuva gavo tik vieną skubų pranešimą apie iš Japonijos į Prancūziją įvežtą žaliąją arbatą, kurios radioaktyvioji tarša viršijo leistinus lygius.
Pagal Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto inf.
EPA-ELTA nuotr.
POVEIKIS: Dvi didžiulės atominės katastrofos vis dar turi įtakos pasaulio aplinkai, žmonių sveikatai.