
Naujausios
Rudenį stebimas utėlių antplūdis
Rudenį Šiaulių apskrityje užregistruoti 49 pedikuliozės atvejai. Daugiausia – Šiaulių mieste ir rajone, Pakruojo ir Radviliškio rajonuose. Iš visų užsikrėtusiųjų daugiausia atvejų nustatyta vaikams. Kaip atpažinti, naikinti, valdyti utėlių plitimą, pasakoja Daiva KULIKAUSKIENĖ, Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
– Kaip užsikrečiama galvinėmis utėlėmis?
– Galvinės utėlės – vabzdžiai, kurie nešokinėja, neskraido, bet greitai šliaužioja. Jos gyvena žmogaus plaukuotoje galvos dalyje, minta krauju ir dauginasi dėdamos kiaušinėlius – glindas. Glindas priklijuoja prie plauko ar arti odos.
Užsikrečiama glaudaus kontakto metu: transporte, kolektyve, masinio susibūrimo vietose, keičiantis drabužiais, šukomis, šepečiais, galvos apdangalais, aksesuarais, naudojantis bendra lova, patalyne, rankšluosčiais, pagalvėmis. Užsikrėtus vienam asmeniui, utėlės gali tapti visos šeimos ar kolektyvo problema.
Žmogus, užsikrėtęs galvinėmis utėlėmis, gali jausti kutenimą, kurį „kažkas“ sukelia judėdamas tarp galvos plaukų. Taip pat atsiranda galvos odos niežulys, kurį sukelia utėlės suleistos seilės įkandimo metu. Dėl galvos odos kasymo atsiranda nusikasymų ar žaizdelių smilkinių, kaktos bei pakaušio srityje, kur dažniausiai ir mėgsta įsikurti utėlės.
– Kaip naikinti utėles?
– Vienas iš pagrindinių galvinių utėlių naikinimo būdų – utėlių šalinimas tankiomis šukomis. Plaukai sudrėkinami 4-5 procentų acto tirpalu ir šukuojami tankiomis šukomis, kol pašalinamos gyvos utėlės. Šukuoti reikia kasdien, dvi savaites.
Šukuoti reikėtų virš vonios ar kriauklės, ar didelio popieriaus lapo, kad galima būtų pastebėti iššukuotas utėles bei jų kiaušinėlius. Baigus šukuoti, utėles ir kiaušinėlius būtina sunaikinti. Šukos, kurios buvo naudojamos, kruopščiai nuplaunamos karštu vandeniu ir plovimo priemonėmis arba 30 minučių mirkomos 4-5 procentų acto tirpale.
Utėlės gali būti naikinamos medikamentais, tačiau jie turi būti naudojami tik pasitarus su gydytoju ar vaistininku ir griežtai laikantis preparato vartojimo instrukcijos. Utėlės gali būti atsparios medikamentams. Jei po vaisto vartojimo galvos plaukuose vėl pastebimos gyvos utėlės, procesą būtina kartoti pasirenkant kitą medikamentą.
Užsikrėtus utėlėmis taip pat svarbu kruopščiai prižiūrėti gyvenamąją aplinką – mažiausiai 60 laipsnių karščio vandenyje su plovimo priemonėmis išskalbti patalynę, drabužius, žaislus bei kitus minkštus daiktus. Išsiurbti siurbliu baldus bei kilimus, aplinkos paviršius keliskart per dieną valyti drėgnu būdu su 4-5 procentų acto tirpalu.
– Kaip suvaldyti pedikuliozę vaikų ugdymo įstaigose?
– Vaikų ugdymo įstaigoms rekomenduojama suformuoti utėlėtumo profilaktikos tvarką, kurios nuostatos turėtų būti įrašytos į vaikų ugdymo įstaigos veiklos planus ir vidaus tvarkos taisykles.
Pagal šią tvarką organizuojamas tėvų raštiškas sutikimas vykdyti vaikų asmens higienos ir švaros patikrinimo procedūrą vaikų ugdymo įstaigoje.
Pagal galiojančius Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintos higienos normos reikalavimus į ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo įstaigą draudžiama priimti sergančius ar turinčius užkrečiamųjų ligų požymių, taip pat turinčius utėlių ar glindų vaikus. Po ligos vaikas gali būti priimtas į įstaigą tik tėvams ar globėjams pateikus gydytojo pažymą, patvirtinančią, kad vaikas yra sveikas.
Šiaulių visuomenės sveikatos centro nuotr.
PAŽYMA: „Po ligos vaikas gali būti priimtas į įstaigą tik tėvams ar globėjams pateikus gydytojo pažymą, patvirtinančią, kad vaikas yra sveikas“, – sakė Daiva Kulikauskienė, Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė.