
Naujausios
Šalia augantys augalai gali stiprinti sveikatą
Papilės Simono Daukanto muziejuje (Akmenės r.) žolininkės Adelės Karaliūnaitės paskaitoje klausytojai sužinojo, kaip kūno galias stiprinti augalais. Lektorė siūlė to imtis bet kokio amžiaus žmonėms ir neatidėliojant.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Niekas iš auditorijos neatsakė į A. Karaliūnaitės klausimą: nuo kokio žingsnio pradėti stiprintis augalais? Pirmiausia reikia paruošti šaldiklį, kad pakaktų vietos augalams.
„Pats tobuliausias augalų išsaugojimas namų sąlygomis yra užšaldymas – tuomet augalai labai ilgai nepraranda savo veikliųjų medžiagų“, – teigė A. Karaliūnaitė.
Jos tvirtinimu, trečdalis tų medžiagų prarandama, kai augalai sudžiovinami.
„Kai augalai sušaldyti į ledukus formelėse, tereikia vartoti tartum ištirpstančias tabletes, įdėjus į stiklinę su drungnu vandeniu“, – sakė žolininkė.
Dar reikia žinoti, kur prisirinkti augalų. Pirmiausia – neužterštose vietose. Tad netinka pesticidais purškiamų laukų pakraščiai ar šalikelės.
Kiek surinkti? Mažiausiai – kad netrūktų iki kito derliaus. A. Karaliūnaitė motyvavo: „Su žolelėmis gydysitės ne kelias dienas, pavyzdžiui, kaip įsipjovus pirštą. Gali tekti ir visą gyvenimą, kai reikia stiprinti visą kūną, pavyzdžiui, vočiai išvyti reikia iki metų, o kraujui sutvarkyti – septynerių metų.“
Kita vertus, dera įvertinti, kad vieniems negalavimams gydyti pakanka 3–4 gramų per dieną, o kitiems – po kelis šimtus gramų. Todėl nereikėtų gaišti laiko, kad vaistingaisiais augalais apsirūpintume lyg šienu, o paskui išmestume.
Kai naudojami augalėliai iš aplinkos arti gyvenamosios vietos – tai esą sveikiausia žmogaus organizmui. A. Karaliūnaitė kiekvienai kūno galiai stiprinti siūlė naudoti po tris augalus ar bent rinktis vieną iš jų.
Pavyzdžiui, geram regėjimui išsaugoti labiausiai reikalinga paprastoji trūkažolė, kuri dažniau vadinama tiesiog cikorija. Jos šaknys anksčiau dažnai naudotos kavos pakaitalui gaminti. Išdžiovintos ir sumaltos žolės miltelių per dieną reikia arbatinio šaukštelio.
Žmogui per metus pakanka viename kvadratiniame metre užaugintos agurklės derliaus. Ją reikia sumalti mėsmale, jei tyrė itin tiršta – tinka atskiesti mineraliniu vandeniu. Tada supilstyti į ledukų gamybai skirtus maišelius ir laikyti šaldiklyje. Kasdien reikia suvartoti po vieną leduką, įmetant, pavyzdžiui, į pietums išvirtas bulves. Tas ledukas šaltibarščiuose skoniu atstoja agurkus.
Erškėtuoges, neišėmus sėklyčių, taip pat galima sumalti ir šaldiklyje užšaldyti maišeliuose. Iš jo reikia kas dieną suvartoti po du ledukus, kuriuose sutelpa apie aštuonias uogas. Kas uogų prisidžiovina, galima atitinkamą kiekį sumalti kavamale, termose užplikyti verdančiu vandeniu ir atvėsus gerti.
Kvėpavimo sistemai stiprinti vienas iš pagrindinių augalų yra vaistinė plautė, tinka ir margalapė plautė. Tinka kasdien valgyti po 2 valgomuosius šaukštus susmulkintų jaunų plautės lapų, o dažniau geriamos arbatos.
Arbata iš 5–7 šalpusnio žiedų tinka gerti peršalus, bet ne ilgiau kaip savaitę.
Permainingu vėsiu oru tinka liepžiedžių arbata, kuri sušildo ir visą organizmą. Per dieną reikia išgerti 3–4 stiklines šios arbatos. Tinka valgyti liepų pumpurus.
Kraujotaką stiprinanti kraujažolė, anot A. Karaliūnaitės, yra nuostabi. Reikia išdžiovinti lapelius, žiedelius ir prie jų esantį apie 10 centimetrų ilgio kotelį – tokį mišinį rekomenduoja 10 gramų kas dieną.
Patartina dieną atsigaivinti arbata, termose užplikius 10 gramų kraujažolių, agurklės leduką ir 8 erškėtuoges.
A. Karaliūnaitė nustebino teigdama, kad žmogaus sveikatos būklė nedaug priklauso nuo to, ar laikomės sveikos gyvensenos. Papasakojo apie prieš kelis mėnesius šimtmetį atšventusį dėdę, kuris visą gyvenimą valgė mėsos konservus, nors to sau neleidžia žaliavalgystės judėjimo šalininkai. Kuris iš jų nugyvens šimtą metų – norėtų A. Karaliūnaitė pamatyti.
„Lieka neaišku, kas svarbiau žmogaus gyvenime: šokti, dainuoti, pilnatviškai džiaugiantis ar kiauras dienas save kankinti, kai, atsiprašant, turi ėsti kopūstus, – svarstė A. Karaliūnaitė. – Bet jeigu nesistengsi, kad būtų organizmui kuo geriau, gero gali ir nesulaukti.“
Autoriaus nuotr.
Žolininkė Adelė Karaliūnaitė sveikatai stiprinti siūlė naudoti mus supančius augalus, o ne iš užjūrių atvežtus.