
Naujausios
Sąnarius saugo sveikas maistas ir judėjimas
Norėdami išsaugoti sveikus sąnarius, turime rinktis kuo natūralesnį maistą ir kasdien pakankamai judėti – vyresniam žmogui per dieną reikėtų nueiti 8000 žingsnių. Apie tai Joniškio Pagyvenusių žmonių asociacijos susitikime pasakojo natūropatas Tomas Vilūnas.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sąnarių ligomis skundžiasi ir 30-mečiai
Seniau žmonės sąnarių, stuburo skausmais imdavo skųstis sulaukę garbaus amžiaus, o dabar nenuostabu, kai į medikus dėl tokių problemų kreipiasi 30–40 metų sulaukę gyventojai. Dažnam skauda nugarą, ima traškėti sąnariai.
Gydytojas natūropatas Tomas Vilūnas sako, kad svarbiausios priežastys yra netinkama mityba ir nejudrumas. Daugelis žmonių nuo ryto iki penktos valandos vakaro darbe prasėdi prie kompiuterio ekrano, dalis jų ir po to neskiria laiko sportui ar paprasčiausiam pasivaikščiojimui, tik įsėda į automobilį ir iš jo išlipa prie namų ar prie parduotuvės.
Dar blogiau, kai žmogus išeina į pensiją ir užsidaro namuose prie televizoriaus ekrano, kuriame mainosi serialų vaizdai. Pasak mediko, įprasta tapo, kad žmogus per dieną nueina vos 1000 žingsnių, nors kiekvienas suaugusysis turėtų nužingsniuoti 10 tūkstančių, o pagyvenęs žmogus – 8000 ar bent 6000 žingsnių.
„Jei parėjote iki namų ir suprantate, kad per mažai vaikščiojote, nerakinkite durų. Apsisukite ir eikite, kad ir aplink namą kelis kartus. Vis bus nauda“, – tikino gydytojas natūropatas.
Per didelis fizinis krūvis – irgi negerai
Tačiau žmonėms kyla klausimų, kodėl tie, kurie intensyviai sportuodavo, nuo jaunystės dirbo fizinį darbą ir parėję į namus skubėdavo į daržą, taip pat skundžiasi sąnarių skausmais. Medikas sako, kad viskas priklauso nuo saiko. Kai žmogus visai nejuda, organizmas „supranta“, jog nebereikia gaminti sąnarių skysčio, todėl prasideda skausmai, bet kai žmogus juda be sustojimo, sąnarys nebespėja to skysčio gaminti, ir lazda atsigręžia antru galu.
„Todėl tėvai ir seneliai visada eidavo popietės miego, jie žinojo, kad tik taip laikys raiščiai, raumenys, sąnariai“, – aiškino gydytojas.
Svarbu valgyti sveiką maistą
Be judėjimo, itin svarbi yra sveika mityba. Tačiau didžioji dalis maisto produktų parduotuvėse – su ilgu galiojimo laiku. Tokiame maiste mažai išlieka naudingų maistinių medžiagų.
Gydytojas T. Vilūnas pasakojo atlikęs eksperimentą. Specialiai kelias dienas ėjo į vieną prekybos centrą ir stebėjo, kas pasikeitė žuvies skyriuje. Tas pats gabalas tuno, vienos brangiausių žuvų, kurios kilogramas kainuoja apie 30 eurų, gulėjo vitrinoje ant ledukų. Reiškia, ne sušaldytas, tik atšaldytas. Medikas įsidėmėjo, kaip gabalas atpjautas. Jo teigimu, dar ir septintą tyrimo dieną tas pats tunas gulėjo kaip gulėjęs, tik galiojimo data vis buvo pratęsiama.
„Jeigu tokios žuvies nusipirksime, neapsinuodysime, bet ir naudingų medžiagų beveik negausime. Tas pats su ilgai laikoma mėsa“, – teigė natūropatas. Pasak jo, ilgo galiojimo pieno produktuose, apdorotuose antibiotinėmis medžiagomis, susiformuoja techninis kalcis, kuris visiškai nepapildo kalcio atsargų kauluose. Jis kaip tik išstumia gerąjį kalcį.
„Ar galime ką nors pakeisti? Reiktų patiems auginti gyvulius, pirkti mėsą, pieną, kiaušinius iš pažįstamų ūkininkų arba bent jau žinoti, orientuotis, kada atvežami švieži produktai. Nepirkti baltų kvietinių miltų, kuriuose nėra likę natūralios grūdų luobelės, kepinių, prisotintų purikliais, vietoje to, gaminti iš pilno grūdo, rusvų miltų, nors šie ir atrodo ne tokie malonūs akiai“, – aiškino Tomas Vilūnas.
Kaulų sąnarių skysčiui gamintis reikalingi sveiki produktai. Kai jų trūksta, skysčio nelieka, išdžiūsta kremzlė, o ją sutrynus prasideda skausmai. Todėl rūpintis reikia iš anksto.
Autorės nuotr.
ŽINGSNIAI: Gydytojas natūropatas Tomas Vilūnas aiškino, kad norint išsaugoti sveikus sąnarius reikia rinktis kuo natūralesnį maistą, neprisotintą įvairių konservantų, puriklių bei kitų priedų, ir kasdien pakankamai judėti – vyresniam žmogui per dieną nueiti 8000 žingsnių.