
Naujausios
Saulės vonios "padeda" greičiau pasenti
Saulė pakelia nuotaiką ir padeda būti energingesniems. Ji papildo vitamino D atsargas. Tačiau saulė gali pakenkti mūsų odai. Kaip tinkamai ją prižiūrėti vasarą?
Sabina DABUŽINSKAITĖ
vasara@skrastas.lt
Kaip apsisaugoti?
Specialistai pataria, kad pirmiausia oda turi būti švari, vasarą reikėktų vengti didelio kiekio kosmetikos.
Grožio ir sveikatos klinikos direktorė Erika Čižiūnienė sako, kad veidą reikia saugoti labiausiai, nes jis gauna didžiausią ultravioletinių spindulių kiekį. Būtini akiniai nuo saulės, nes oda aplink akis yra labai jautri, ji greičiau raukšlėjasi, greičiau išsausėja. Taip pat ypatingą dėmesį reikia skirti kaklo ir aplink lūpas esančiai odai.
E. Čižiūnienė būnant saulėje rekomenduoja dėvėti skrybėles, kepures. Tai yra ir apsauga plaukams, kuriuos saulė džiovina be jokio gailesčio. Sukuriamas šešėlis pažeidžiamiausioms odos vietoms. Be to, šie galvos apdangalai padeda išvengti rimtų sveikatos sutrikimų dėl perkaitimo.
Būtina pasirūpinti ir kremu nuo saulės. „Jį geriau naudoti ne patį stipriausią, išsitepant vieną kartą, bet turintį SPF 15 ir kas kelias valandas atnaujinti jo sluoksnį“, – teigia specialistė. Šis apsauginis kremas tepamas 1-2 milimetrų sluoksniu ir turi būti atnaujintas kiekvieną kartą nusiprausus ar nusišluosčius rankšluosčiu.
Deginantis šviečiant intensyviai saulei tokios apsaugos maža. Atsižvelgiant į odos tipą, kiekvienas žmogus turėtų prisitaikyti sau stipresnės apsaugos kremą nuo saulės. Ypač atsakingai odos apsauga reikia pasirūpinti mėgaujantis saulės voniomis nuo 11 iki 17 valandos.
Ką saulėje patiria mūsų oda?
„Pagrindinė blogybė, kurią patiria mūsų oda dėl saulės poveikio – senėjimas“, – sako E. Čižiūnienė. Jei mūsų oda gauna didesnį saulės ar soliariumo poveikį, žūsta kolageninės skaidulos, tada oda raukšlėjasi.
Dar vienas saulės keliamas pavojus – susidaro laisvųjų radikalų. Tai nestabilios molekulės, kurios pažeidžia ląsteles ir DNR. Jos gali sukelti vėžį.
„Žmonės, būdami saulėje, šilumoje dažnai geria nepakankamai vandens,“ – kitą neigiamą poveikį aiškina specialistė. Dėl to vyksta dehidratacija ir oda išsausėja. Ji negali normaliai atlikti savo funkcijų.
Negana to, per daug saulės kenkia kapiliarams. Jie išsiplečia, visą laiką būdami išsiplėtę jie tinkamai neaprūpina odos maisto medžiagomis.
Dėl saulės poveikio gali atsirasti pigmentinių dėmių. Ypač jei prieš buvimą saulėje naudojamos agresyvios priemonės, pavyzdžiui, šveitikliai, losjonai, kvepalai. Taip pat pigmentinių odos dėmių dėl saulės dažnai išryškėja moterims po gimdymo.
Į saulę įvairiai reaguoja ir probleminė, spuoguota oda. „Kai kuriems žmonėms saulė gali padėti, odos būklė gali pagerėti. Tačiau kitiems dėl saulės, karščio greičiau užsiteršia poros ir oda gali tapti dar problemiškesnė,“ – sakė E. Čižiūnienė.
Ką daryti nudegus?
Saulėje nudegusi oda patiria milžinišką žalą. Žmogus kenčia skausmą, kuriam laikui sutrinka normali odos funkcija. Gali atsirasti pigmentinių dėmių, ryškėja raukšlės, oda išsausėja, vyksta ankstyvas senėjimas, paskatinamas odos ligų atsiradimas.
Nudegusią odą svarbu palaikyti švarią, jei įmanoma nenaudoti kremų ir kitų kosmetinių priemonių. Saulės pažeistą vietą galima atvėsinti ledukais arba vėsiu vandeniu. Tačiau procedūra turi būti švelni ir trumpa. Esant sunkesniam nudegimui būtina kreiptis į gydytoją ar kosmetologą, jie, nustatę odos būklę, paskirs tinkamus vaistus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PATARIMAS: Grožio ir sveikatos klinikos direktorė Erika Čižiūnienė sako, kad geriausias gydymas nuo nudegimų – jų išvengti.
5 saugaus buvimo saulėje taisyklės:
1. Dėvėkite prigludusius saulės akinius su aukštu UV filtru.
2. Užsidėkite plačiabrylę skrybėlę, kepuraitę, skarelę.
3. Apsivilkite laisvus, šviesius drabužius.
4. Rinkitės pavėsį, paplūdimyje slėpkitės po skėčiu.
5. Pasitepkite aukšto SAF (saulės apsaugos faktorius) kremu.
EPA-ELTA nuotr.
AKINIAI: Akiniai nuo saulės turėtų būti ne tik dėl grožio, bet ir dėl apsaugos nuo saulės – jie turėtų būti prigludę, o ne „pakabinti“ ant nosies.
PRAVARTU ŽINOTI
Odos vėžys užima antrą vietą tarp kitų labiausiai paplitusių vėžio formų tarp moterų ir trečią tarp vyrų. Tikimybė susirgti odos vėžiu padidėja net iki 75 procentų, jei soliariumuose pradedama lankytis iki 30 metų. Be to, Lietuvoje saulės spinduliai pavojingiausi būna jau nuo ankstyvo pavasario iki pat rugpjūčio vidurio, todėl šiuo metų laiku nuo 10 iki 14 valandos reikėtų vengti būti tiesioginiuose saulės spinduliuose.
UV spinduliai Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros (IARC) klasifikuojami kaip 1 kategorijos kancerogenas ir šiuo metu nėra nustatyta leistinų dozių žmogui. Tai priklauso nuo individualių savybių: odos, plaukų, akių spalvos, apgamų skaičiaus, amžiaus, paveldimo polinkio sirgti vėžiu.
Dauguma lietuvių turi II odos tipą (oda šiek tiek tamsesnė nei I tipo, retos strazdanos, plaukai šviesūs, akys mėlynos ar žalios, įdega silpnai, didelis polinkis į nudegimą), taigi mums ypač aktualu saugoti savo odą. Saulė gali sukelti ir trumpalaikius sveikatos sutrikimus: I-II laipsnio odos nudegimus, saulės smūgį, šilumos smūgį, taip pat saulė skatina ankstyvą odos senėjimą, odos pigmentaciją.
PAVOJUS: Saulėje reikėtų ne skrudinti odą, o saugoti ją nuo kaitrių spindulių.
Pirmoji pagalba nukentėjusiam nuo saulės žmogui
1. Esant šilumos smūgiui: jei nukentėjusysis turi sąmonę, nuveskite jį į pavėsį, apklokite šaltu vandeniu sudrėkinta antklode, ją nuolat drėkinkite. Kai kūno temperatūrta sumažės iki 37,5 laipsnio, anklodę reikėtų pakeisti sausa, duoti nukentėjusiam gerti vėsių skysčių. Jei nukentėjęs asmuo yra be sąmonės, paguldykite jį ant šono, vėdinkite ir niekuo negirdykite, vežkite nukentėjusįjį į gydymo įstaigą.
2. Jei žmogus skundžiasi galvos skausmu, svaigimu, silpnumu, pykinimu, girdi zvimbimą ausyse, jam mirga akyse, o oda atrodo išbyškusi, pila šaltas prakaitas, galimas ir sąmonės netekimas, jį greičiausiai ištiko saulės smūgis. Nukentėjusįjį, jei jis turi sąmonę, reikia nuvesti į pavėsį, paguldyti truputį pakelta galva arba pasodinti, šaltu kompresu vėsinti kaktą, duoti gerti vėsesnių skysčių. Jei nukentėjusįjį pykina, reikia jam duoti ko nors rūgštaus. Jei saulės smūgio ištiktasis yra be sąmonės, paguldykite jį ant šono, vėdinkite ir kuo greičiau veškite į gydymo įstaigą.
Pagal Kauno visuomenės sveikatos biuro inf.