
Naujausios
Senstančiai visuomenei vis daugiau reikia specialios pagalbos
Janina ŠAPARNIENĖ
Nuo šio pavasario Pakruojo rajone pradėjo veikti integralios pagalbos į namus sistema. Mobili komanda vyksta į senjorų namus teikti pagalbos bei slaugos paslaugų. Tokių paslaugų poreikis yra, nes patekti į dvejus rajone veikiančius senjorų namus laukiama eilėse, o rajonas smarkiai sensta ir tuštėja dėl emigracijos.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
„Kada atvažiuos daktarėliai?“
Integralios pagalbos koordinatorė Rima Diliūnienė skaičiuoja turimas priemones: du nauji automobiliai, mobilusis masažo stalas, vartymo paklodės, pozicionavimo pagalvėlės, dušo kėdės, pragulų profilaktikai skirti elektriniai čiužiniai. Viena iš populiarių priemonių – mobili vonia bei dušo įranga, leidžianti patogiai išmaudyti nevaikštantį žmogų čia pat jo lovoje.
„Dalį priemonių pas pagalbos gavėjus vežasi mūsų projekto komanda, o dalis duota naudotis žmonėms į namus. Šie daiktai neturi gulėti sandėlyje“, – sako koordinatorė.
Integralią pagalbą į namus šešiems sunkią negalią turintiems Pakruojo rajono senjorams teikia viena specialistų komanda: masažuotojas kineziterapeutas, socialinė darbuotoja su dviem padėjėjomis bei slaugytoja su trimis padėjėjomis. Visi – baigę specialius mokymus ir įgiję licencijas.
„Mūsų paslaugomis daugiausiai naudojasi garbaus amžiaus moterys. Masažuotoją ir slaugytoją jos vadina pagarbiai – daktarėliais, klausinėja, kada jie vėl atvažiuos. Pastebime, kad senjoros labai vertina ne tik paslaugas, tačiau ir bendravimą su jų teikėjais, pokalbius apie sveikatą“, – sako R. Diliūnienė.
Nebeužtenka tik pagalbos į namus
Integrali pagalba į namus Pakruojo rajone pradėta teikti pernai spalį, pasirašius finansavimo sutartį. Projektas tęsis beveik pustrečių metų, o vėliau numatomas pratęsti.
Projektui įsibėgėjus, numatoma paslaugas teikti dviems dešimtims Pakruojo rajono suaugusių neįgaliųjų ir pensinio amžiaus gyventojų su sunkia negalia. Jiems turi būti nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Integralią pagalbą pakruojiškiams teiks dvi komandos – dvylika darbuotojų.
Kad paslaugų į namus poreikis rajone yra, rodo didelis darbo krūvis Pakruojo nestacionarių socialinių paslaugų centro darbuotojoms. Aštuoniolika specialisčių padeda buityje, perka maistą pusantro šimto rajono gyventojų.
Ne vieną neįgalųjį slaugo šeimų nariai: vieni nuolat įsitempę stengiasi derinti darbą ir artimo žmogaus priežiūrą, kiti iš darbo rinkos pasitraukia ir atsideda ligoniui.
Sunkiausia – vienišiems neįgaliems senjorams: dviejuose rajone veikiančiuose senjorų namuose užpildytos visos vietos. Norint apsigyventi juose, reikia laukti eilėse. O vienišų ligonių kasmet daugėja, nes darbingo amžiaus, jauni pakruojiečiai emigruoja – tiek į didmiesčius, tiek į užsienio valstybes.
2015 metų liepos 14 dieną socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtintas Integralios pagalbos plėtros veiksmų planas. Pagal jį nuspręsta teikti integralią pagalbą visose Lietuvos savivaldybėse. Nuo praėjusių metų pagalba teikiama 59 savivaldybėse (išskyrus Neringos savivaldybę). Paslaugas gauna 1,37 tūkstančio žmonių.
Mobili vonia ir dušas leidžia išmaudyti ligotą žmogų, neiškeliant iš lovos.
Pragulų profilaktikai gulintiems neįgaliesiems pagalbos teikėjai turi specialių elektrinių čiužinių.