Siekiama reglamentuoti šunų terapiją

Siekiama reglamentuoti šunų terapiją

Siekiama reglamentuoti šunų terapiją

Lietuvos Kaniterapijos asociacija siekia reglamentuoti terapinius III lygio užsiėmimus su specialiai paruoštais šunimis. Asociacija kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją. Užsiėmimų su šunimis naudą patvirtina daugybė mokslinių tyrimų.

Jau įteisinta pas kaimynus

Kaniterapijos asociacijos prezidentės Jonaistės Jusionytės teigimu, kaniterapija yra plačiai naudojama daugelyje šalių.

„Užsiėmimai su specialiai paruoštais šunimis, skirti terapiniams tikslams, yra plačiai vykdomi Jungtinėse Amerikos Valstijose, Skandinavijoje. Kaniterapija yra reglamentuota ir kaimyninėje Lenkijoje, kur taip pat įteisinta kaniterapeuto specialybė“, – pasakoja J. Jusionytė.

Šiuo metu į Sveikatingumo paslaugų rūšių sąrašą yra įtraukti užsiėmimai su delfinais, masažai, vandens procedūros ir t. t.

„Lietuvoje jau yra pagal lenkų pavyzdį specialiai edukaciniams užsiėmimams parengti pirmieji šunys, jie Lenkijoje yra gavę sertifikatus. Lietuvos kinologų draugijos Mokymo centras aktyviai dalyvauja edukacinėse programose su šunimis. Jo atstovai aktyviai lankosi mokymosi įstaigose, rengia bendrus užsiėmimus su vaikais“, – pasakoja J. Jusionytė.

Anot J. Jusionytės, asociacija nereikalauja jokios paramos, tačiau nori, kad III kaniterapijos lygmuo būtų oficialiai reglamentuotas.

Kuo šunys svarbūs žmogaus sveikatai?

J. Jusionytė pasakoja, kad užsiėmimų su šunimis naudą patvirtina daugybė mokslinių tyrimų. Tyrimai rodo, kad žmonės, laikantys naminius gyvūnus, pasižymi mažesniu kraujo spaudimu bei ženkliai mažesne galimybe susirgti širdies ligomis.

Tyrimai atskleidžia, kad bendraujant su šunimis mažėja žmonių streso lygis, o rezultatas ypač efektyvus būna terapijos seansų metu.

Patvirtinta, kad vaikai, augantys su šunimis, turi ženkliai mažesnę galimybę susirgti alergijų formomis, susijusiomis su astmos atsiradimu. Yra nustatyta, kad užsiėmimai su šunimis teigiamai susiję su vaikų nuotaika ir jų dėmesio sutelkimu. Taip pat bendravimas su šunimis padeda susitelkti ir koncentruotis vaikams sergantiems hiperaktyvumu. Vaikai, kurie auga bendraudami su šunimi, yra labiau pasitikintys savimi, yra labiau empatiški bei linkę turėti daugiau hobių bei užsiimti tokia veikla kaip, pavyzdžiui, sportas.

Apie kaniterapiją

Pirmojo lygio kaniterapija (susitikimai su šunimis) – žmogaus susitikimui su šunimi konkretūs tikslai nėra užsibrėžiami. Svarbiausia tokių užsiėmimų metu – šuns ir žmogaus kontakto užmezgimas, teigiamai veikiantis emocijas.

Antrojo lygio kaniterapija (mokymasis su šunimis) – intensyvesnis bendravimas su šunimis, kurio metu šuo gali būti pasitelkiamas kaip mokymo priemonė (pavyzdžiui, mokomasi kaip tinkamai elgtis su gyvūnais) arba motyvuojanti priemonė mokantis kitus dalykus (šuns dalyvavimas mokymosi procese).

Trečiojo lygio kaniterapija (terapija, pasitelkiant šunis) – šuns dalyvavimas kompleksiniuose terapiniuose užsiėmimuose, siekiant iš anksto užsibrėžtų tikslų. Šuns vaidmuo užsiėmimuose priklauso nuo sprendžiamos problemos tipo. Bendravimas su šunimi skirtas žmonių psichiniams, emociniams, socialiniams bei kognityviniams gebėjimams stiprinti. Terapijos programa iš anksto aptariama ir suderinama su specialistais, dirbančiais su konkrečiu pacientu.

Pagal Kaniterapijos asociacijos inf.

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

NAUDA: Tyrimai atskleidžia, kad bendraujant su šunimis mažėja žmonių streso lygis.