Skausmo priežastis dažnai slypi ne ten, kur skauda

Skausmo priežastis dažnai slypi ne ten, kur skauda

Skausmo priežastis dažnai slypi ne ten, kur skauda

Šiaulietis Deividas Petkus prieš keletą metų Šiauliuose įkūrė kliniką, sukūrė 14 darbo vietų, ilgą laiką dirbo futbolo klubo kineziterapeutu.

Specialistas sako, kad visos sveikatos problemos prasideda nuo emocijų: „Skausmas, trauma, liga – pasekmė. Priežasčių visuomet reikia ieškoti savyje.“

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Žino, ką daro

Šiandien Deividas Petkus yra klinikos įkūrėjas, direktorius, manualinės terapijos specialistas, besigilinantis į šios srities subtilybes paskaitose, seminaruose, mokymuose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Prieš septynerius metus baigė Šiaulių valstybinę kolegiją ir savo pasirinkimą studijuoti kineziterapiją vadina beveik atsitiktiniu.

Mokykliniais metais daug sportuojantis jaunuolis svajojo apie trenerio darbą. Laikui einant norai apie sportininko karjerą ar trenerio ateitį blėso įnešdami sumaišties. Nebežinojo, kuo norėtų tapti.

„Vienintelis pasirinkimas stojant buvo kineziterapija. Nežinau, kodėl“, – iki šiol svarsto vyras.

Mokytis sekėsi. „Ne tik pajutau malonų mokslo skonį. Pamačiau, kaip keliais rankų judesiais galiu žmogų išlaisvinti iš skausmų, pakoreguoti jo savijautą. Tai smarkiai užkabino. Nuo to laiko aš tiksliai žinojau, ką noriu daryti“, – pasakojo D. Petkus.

Reikalinga darna

Specialistas suprato, kad nori įsigilinti ne į visą kineziterapiją, o tik jos dalį – manualinę terapiją. Domisi taikomąja kineziologija, osteopatija, visceraline terapija.

„Visos sveikatos problemos prasideda nuo emocijų, savęs užkodavimo. Skausmas, trauma, liga –  jau įvykusio dalyko pasekmė. Priežasčių visuomet reikia ieškoti savyje“, – sakė D. Petkus.

Tai suvokęs, ėmė stebėti savijautą, vidinę būseną, keitėsi požiūris į žmogų kaip į visumą, į save. Kūną vadina vieninga, tarpusavyje susieta, sistema. Jei pažeista vieno organo veikla, tai atsiliepia ir kitų organų darbui. Suprato, jog jei gali keisti save, gali padėti keistis ir kitam žmogui.

Emocinė būsena, mityba ir vidinės sistemos bei jų darna – svarbiausios gerai žmogaus savijautai ir sveikatai.

„Ši triada yra neatsiejama viena nuo kitos. Pavyzdžiui, pateko žmogus į avariją. Bus pažeista ir kūno struktūra, ir biochemija, ir psichoemocijos, – aiškino specialistas. – Atėjęs su nugaros skausmais, turės tokius pačius pažeidimus, tačiau jo priežastys kitokios. Kiekvienas žmogus individualus ir kiekvienam reikia ieškoti individualių sprendimų, pagalbos būdų.“

Priežasties ieško ne skausmo vietoje

Mintis, jog galėtų įkurti savo kliniką atėjo su pojūčiu, kad nori dirbti kitaip negu tradicinės medicinos įstaigos. Beveik  prieš penkerius metus susirado patalpas, subūrė savo sričių specialistų komandą: kineziterapeutų, gydytojų reabilitologų, psichologų, logopedų.

Pagalbos ateina ieškoti įvairių skausmų kamuojami žmonės: nugaros, sprando, kojų ar rankų. Klinikos vadovas pažymėjo, kad visi jie jaučiasi prislėgti, kamuojami stiprių psichologinių problemų. Jiems rekomenduoja ir psichologo pagalbą.

„Pirmiausia žmogus turi susidėlioti savo emocijas, atsikratyti vidinių sunkumų. Dažnai būna, kad nereikia ieškoti problemos skausmo vietoje, ji būna kitur. Skausmo vieta – tik pasekmė, būtina ieškoti priežasties“, – sakė D. Petkus.

Jis pastebi, kad žmonės vis labiau ima domėtis savimi, mankštintis, keičia mitybos įpročius, gilinasi į save. Ilgai matė vyraujančią nuomonę, kad visas sveikatos problemas privalo išspręsti tabletė.

Septyneri metai sporto verpetuose

Šiais metais Devidas po septynerių metų intensyvaus darbo futbolo komandoje „Šiauliai“ atsisakė kineziterapeuto pareigų. Per daug laiko ir jėgų palikdavo šiame darbe.

„Tai labai įdomus darbas, bet jam turi atiduoti visą save. Ten negali daryti klaidų. Turi būti itin atidus sportininko sveikatai“, – pasakojo darbo subtilybes vyras.

Daugiausiai jėgų atiduodavo, kai per valandą turėdavo parengti varžyboms 11 komandos žaidėjų: juos išmasažuoti, padaryti raumenų tempimo pratimus, įtrinti ir kita. Būdavo ne viena komanda, ruošdavo dar ir vaikus.

Keleri metai intensyvaus darbo buvo pati geriausia praktika. Išmoko ne tik operatyviai reaguoti į situacijas, ieškoti būdų, kaip nepakenkti senosioms traumoms, gydyti naujas, ieškoti kiekvienam žaidėjui geriausiai tinkamų gydymo metodikų.

Buvo svarbus bendradarbiavimas su treneriu, kai privalėjo ne tik žinoti visų sportininkų sveikatos būklę, bet ir apie tai pranešti treneriui, rekomenduoti, kokių pratimų sportininkui negalima skirti, kad nepakenktų.

„Dirbau po 18 valandų per parą, septynias dienas per savaitę ir taip šešerius metus be atostogų. Tai vargino. Nebeliko laiko net sau“, – pasakojo D. Petkus.

Mokosi mylėti ir save

Paklausus, ar savo sveikatai gerinti pritaiko turimas žinias, Deividas nusišypsojo: „Manau, kad taip. Pirmiausia pradėjau mylėti save.“

Laisvu laiku jis skuba į žirgyną, kur dveji metai sportuoja. Taip įsitraukė į šią sporto šaką, jog ruošiasi dalyvauti varžybose. Į žirgų sportą ateiti paskatino iš vaikystės likę geri prisiminimai, kai ne tik sportuodavo, bet ir rūpindavosi žirgais.

„Vasarą – dviratis. Anksčiau neįsivaizduodavau, kaip galima per dieną numinti 50 kilometrų. Pasirodo, čia nieko baisaus. Galima ir daugiau. Mėgdavau pabėgioti, dabar tai darau rečiau“, – šypsosi vyras.

Deividas patikina, kad įtakos sveikatai turi ir mielas darbas.

„Galėčiau dirbti ir nemokamai. Svarbiausia, kaip jaučiuosi dirbdamas. Kodėl dirbu už pinigus? Kai žmogus nemoka už gydymą, tai ir gero rezultato nebūna, nevykdo visų rekomendacijų. Kai susimoka, tada nuosekliai gydosi“, – šypsojosi D. Petkus.

Jono TAMULIO nuotr.

PATARIMAS: „Sveikata labai priklauso nuo vidinės būsenos: reikia mylėti save, dirbti mielą darbą, tinkamai maitintis, pakankamai judėti“, – patarė kineziterapeutas Deividas Petkus.

KARJERA: Baigęs kineziterapijos mokslus Šiaulių valstybinėje kolegijoje, šiaulietis Deividas Petkus nepabūgo atidaryti kliniką, suteikti darbo vietų kolegoms.