Skubioji pagalba iššokusiems pėdų kauliukams

Skubioji pagalba iššokusiems pėdų kauliukams

Sku­bio­ji pa­gal­ba iš­šo­ku­siems pė­dų kau­liu­kams

Jur­gi­ta Mi­ciu­le­vi­čiū­tė Smeu

At­ši­lus orams itin ak­tua­lio­mis tam­pa įvai­rios pė­dų pro­ble­mos. Pa­va­sa­rio ir va­sa­ros se­zo­no ava­ly­nė daž­niau­siai bū­na at­vi­ra, tuo­met ir pa­si­ste­bi ne­pa­gei­dau­ja­mi pė­dų de­fek­tai.

Vie­na daž­niau­siai su­tin­ka­mų pė­dų de­for­ma­ci­jų – tai iš­šo­kęs pė­dos kau­liu­kas (lot. Hal­lux val­gus). Taip nu­tin­ka tuo­met, kai pė­dos di­dy­sis pirš­tas ima kryp­ti ki­tų pirš­tų link, o pir­ma­sis pa­di­kau­lis pa­si­slen­ka prie­šin­ga kryp­ti­mi. Pė­da ima pla­tė­ti, for­muo­ja­si nuo­la­ti­nės skaus­min­gos nuo­spau­dos.

Kaip ro­do sta­tis­ti­ka, ši pė­dų de­for­ma­ci­ja itin daž­na tarp mo­te­rų: vy­rus ši bė­da ka­muo­ja ke­lio­li­ka kar­tų ma­žiau. Vis dėl­to, kas­met vi­so­je Lie­tu­vo­je yra at­lie­ka­ma apie 2,5–3 tūkst. ope­ra­ci­jų ir tai – ga­na di­de­lis skai­čius.

Pa­vel­di­mu­mas ir ava­ly­nė – pa­grin­di­nės kau­liu­kų at­si­ra­di­mo prie­žas­tys

Vie­na iš pa­grin­di­nių iš­šo­ku­sių pė­dos kau­liu­kų prie­žas­čių yra pa­vel­di­mu­mas. Iš­šo­kę kau­liu­kai „ke­liau­ja“ iš kar­tos į kar­tą, to­dėl jei­gu jū­sų mo­čiu­tė ar ma­ma tu­rė­jo to­kių pro­ble­mų, la­bai ti­kė­ti­na – tu­rė­si­te ir jūs. Ge­ne­tiš­kai pa­vel­di­mi yra ne pa­tys iš­šo­kę kau­liu­kai, bet pė­dos ti­pas, ku­ris lin­kęs de­for­muo­tis.

Ki­ta itin daž­na Hal­lux val­gus prie­žas­tis – ne­tin­ka­mos ava­ly­nės dė­vė­ji­mas. Tai, vėl­gi, la­bai ak­tua­lu mo­te­rims. Aukš­ta­kul­niai ba­te­liai, ku­rių kul­nas aukštes­nis nei 5 cm, o ba­tų prie­kis – siau­ras ir smai­lus, tam­pa idea­lia iš­šo­ku­sių kau­liu­kų for­ma­vi­mo ter­pe.

Gy­dy­to­jas or­to­pe­das-trau­ma­to­lo­gas Gin­tau­tas Po­cius pa­žymi, kad pra­džio­je pa­cien­tui ima skau­dė­ti di­džio­jo pė­dos pirš­to są­na­rį, pa­kar­to­ti­nai at­si­ran­da nuo­spau­dų, de­for­muo­ja­si pirš­tai. Dėl de­for­ma­ci­jų sun­ku iš­si­rink­ti ba­tus, mi­nant jau­čia­mas skaus­mas, kar­tais at­si­ran­da de­gi­ni­mo po­jū­tis, vė­liau skaus­mas api­ma vi­są pė­dą.

No­rint iš­veng­ti li­gos pro­gre­sa­vi­mo, į gy­dy­to­ją or­to­pe­dą rei­kė­tų kreip­tis vos tik pa­ju­tus pir­muo­sius pė­dų po­ky­čius ir skaus­mą. To ne­pa­da­rius lai­ku, ga­li pri­reik­ti ope­ra­ci­jos.

Kaip gy­dy­ti iš­šo­ku­sius pė­dos kau­liu­kus

Iš­šo­ku­siems pė­dos kau­liu­kams pa­de­da komp­lek­si­nis gy­dy­mas. Tai yra spe­cia­li mankš­ta, ma­sa­žai, van­dens pro­ce­dū­ros, pa­to­gi ava­ly­nė. Gy­dy­ti ski­ria­mi vais­tai nuo už­de­gi­mo, at­lie­ka­mos fi­zio­te­ra­pi­jos pro­ce­dū­ros bei pri­tai­ko­mos pa­gal­bi­nės or­to­pe­di­nės prie­mo­nės: ba­tų įdėk­lai, tar­pu­pirš­čių plė­tik­liai, ge­li­nės pa­gal­vė­lės. Šios prie­mo­nės tin­ka ne tik gy­dy­ti, bet ir  pro­fi­lak­ti­kai, nes su­stab­do to­li­mes­nius pė­dų po­ky­čius.

Hal­lux val­gus gy­dy­mas pri­klau­so nuo de­for­ma­ci­jos su­dė­tin­gu­mo. „Chi­rur­gi­nio gy­dy­mo iš­veng­ti yra įma­no­ma tiems, kurie lai­ku krei­pia­si į spe­cia­lis­tą. Jei­gu stai­ga pra­dė­jo skau­dė­ti pė­dą, pir­mo­jo pa­di­kau­lio są­na­rys yra pa­rau­dęs, di­dy­sis pė­dos pirš­tas at­si­ki­šęs, dels­ti ne­ver­tė­tų“, – rū­pin­tis svei­ka­ta ska­ti­na gy­dy­to­jas G. Po­cius.

Or­to­pe­di­nės prie­mo­nės ga­li ap­sau­go­ti nuo chi­rur­gi­nio gy­dy­mo

Ana­to­miš­kai iš­for­muo­ti ava­ly­nės įdėk­lai ski­ria­mi pė­dos skliau­tams pa­kelti ir ko­re­guoti, skaus­min­giems taš­kams nu­krauti, to­ly­giai krū­viui pa­skirs­tyti vi­sa­me pė­dos pa­vir­šiu­je, tai­syk­lin­gai pė­dos ašiai iš­lai­ky­ti. Jie amor­ti­zuo­ja žings­nių smū­gius, tai su­ma­ži­na ne­ma­lo­nius po­jū­čius bei są­na­riams ten­kan­čias ap­kro­vas.

Šil­tuo­ju me­tų se­zo­nu ak­tua­liais tam­pa pu­si­niai įdėk­lai, ypač tin­kan­tys siau­rai ava­ly­nei bei at­vi­riems ba­te­liams.

Šiuo me­tu pa­cien­tai tu­ri ga­li­my­bę už­si­sa­ky­ti ir in­di­vi­dua­lius įdėk­lus, ku­rie ga­mi­na­mi, at­si­žvel­giant į pa­cien­to pė­dų pa­to­lo­gi­ją, nu­ske­na­vus pa­cien­to pė­das ir pa­rin­kus tin­ka­miau­sias me­džia­gas.

Dar vie­na iš­šo­ku­sių pė­dų kau­liu­kų gy­dy­mo prie­mo­nių – ge­li­nės pa­gal­vė­lės. Jos efek­ty­viai ma­ži­na trin­tį ir skaus­mą vaikš­tant, amor­ti­zuo­ja smū­gius. Pui­kiai pa­de­da gy­ti pa­di­nėms nuo­spau­doms bei efek­ty­viai ap­sau­go nuo jų su­si­da­ry­mo.

Pa­cien­tų ypač mėgs­ta­mi įvai­rių ti­pų tar­pu­pirš­čių plė­tik­liai, ku­rie pa­de­da susigrąžinti ko­jos pirš­tus bei ma­ži­na skaus­mą, ap­sau­go pė­dų di­džiuo­sius pirš­tus ir są­na­rį nuo de­for­ma­ci­jos bei trin­ties, iš­lai­ko tai­syk­lin­gą pirš­tų pa­dė­tį ir ne­lei­džia plės­tis pro­ble­mai.

Vi­sos šios prie­mo­nės yra su­de­da­mo­ji komp­lek­si­nio gy­dy­mo da­lis, ku­ri ženk­liai pa­ge­ri­na pa­cien­to sa­vi­jau­tą, už­ker­ta ke­lią to­li­mes­nei pė­dų de­for­ma­ci­jai ir su­grą­ži­na ju­dė­ji­mo džiaugs­mą.

Prak­tiš­ki pa­ta­ri­mai

Mankš­tin­ki­te ko­jų pirš­tus: pa­ban­dy­ki­te suim­ti ir pa­kel­ti ne­di­de­lius ob­jek­tus (pieš­tu­ką, ak­me­nu­kus)  ko­jų pirš­tais, pė­do­mis bei ko­jų pirš­tais ri­den­ki­te ka­muo­liu­kus;

Kas­dien pa­ma­sa­žuo­ki­te pė­das, pvz.,  spe­cia­liu pė­dų ma­sa­žuok­liu;

Dė­vė­ki­te tik pa­to­gią ir tin­ka­mą ava­ly­nę (kad ne­spaus­tų, ne­bū­tų per siau­ra ir pan.);

Spor­tuo­ki­te tik su spe­cia­lia ava­ly­ne: bė­gio­ti, žais­ti te­ni­są ir pan. rei­kė­tų su tai spor­to ša­kai skir­tais ba­te­liais (idea­liu at­ve­ju – ir su spor­tui pri­tai­ky­tais įdėk­lais);

Pė­doms pro­fi­lak­tiš­kai tin­ka vaikš­čio­ji­mas ba­so­mis, ypač po žo­lę, smė­lį, ak­me­nė­lius;

Il­gai­niui su­ma­žin­ti už­de­gi­mo ir pa­rau­di­mo po­žy­mius iš­šo­ku­sio pė­dos kau­liu­ko sri­ty­je ga­li ete­ri­nis le­van­dų alie­jus, ku­riuo ga­li­te pa­tep­ti skau­da­mas vie­tas ar iš­šo­ku­sius pė­dų nykš­čius.

Daugiau informacijos: www.ortopedija.lt bei www.sveikatine.lt

Chi­rur­gi­nio gy­dy­mo iš­veng­ti yra įma­no­ma tiems, kas lai­ku krei­pia­si į spe­cia­lis­tą, – tei­gia gy­dy­to­jas or­to­pe­das trau­ma­to­lo­gas Gin­tau­tas Po­cius.