Slaugos skyrius perpildytas, sauskelnių neužtenka

Slaugos skyrius perpildytas, sauskelnių neužtenka

Slau­gos sky­rius per­pil­dy­tas, saus­kel­nių neuž­ten­ka

Jo­niš­kie­tis nu­ste­bo, kai pa­gul­dęs ma­mą į vie­tos li­go­ni­nės Pa­lai­ko­mo­jo gy­dy­mo ir slau­gos sky­rių bu­vo pa­pra­šy­tas nu­pirk­ti saus­kel­nių bei kai ku­rių vais­tų. Šiaulių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos at­sto­vas Ma­rius Vait­ke­vi­čius sa­ko, kad li­go­ni­nė tu­ri ap­rū­pin­ti saus­kel­nė­mis, ta­čiau Jo­niš­kio li­go­ni­nės vy­riau­sia­sis gy­dy­to­jas Ed­mun­das Bal­ta­kis ma­to pro­ble­mą: slau­gai ski­ria­mas per ma­žas fi­nan­sa­vi­mas, nors pa­cien­tų la­bai daug.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Pap­ra­šė nu­pirk­ti saus­kel­nių ir vais­tų

Jo­niš­kio li­go­ni­nės Pa­lai­ko­mo­jo gy­dy­mo ir slau­gos sky­riu­je po ope­ra­ci­jos pa­gul­dy­tos gar­baus am­žiaus mo­ters ar­ti­mie­ji bu­vo pa­pra­šy­ti nu­pirk­ti saus­kel­nių ir kai ku­rių vais­tų žaiz­doms gy­dy­ti, iš­sky­rus, ski­ria­mus nuo Alh­zei­me­rio li­gos.

Kol li­go­nė gy­dė­si na­muo­se, me­di­ka­men­tai ir ki­tos prie­mo­nės bu­vo kom­pen­suo­ja­mi, juos šei­mos gy­dy­to­ja skir­da­vo už­pil­dy­da­ma kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų pa­są. Jis bu­vo paim­tas, kai pa­cien­tė pa­te­ko į slau­gos sky­rių.

„Esa­me pa­si­me­tę ir ne­be­sup­ran­ta­me, kaip iš tie­sų tu­ri bū­ti. Kol žmo­gų pri­žiū­ri ar­ti­mie­ji na­muo­se, jie gau­na slau­gos iš­mo­ką, o gy­dy­to­ja ski­ria kom­pen­suo­ja­mus vais­tus bei saus­kel­nes. Kai pa­cien­tas at­si­du­ria li­go­ni­nė­je, ne­be­mo­ka­ma iš­mo­ka li­go­nio prie­žiū­rai bei vi­siems jo po­rei­kiams ten­kin­ti. Rei­kia pirk­ti prie­mo­nes, ku­rias tar­si tu­rė­tų skir­ti li­go­ni­nė“, – pa­ra­dok­sa­lią si­tua­ci­ją dės­tė vie­na pa­cien­tės ar­ti­mų­jų.

Jo­niš­kie­tei ky­la klau­si­mas: o kas bū­tų, jei šei­mos na­rys, ne­tu­rė­da­mas lė­šų, nie­ko ne­pirk­tų?

Prie­mo­nių ne­pa­kan­ka

Jo­niš­kio li­go­ni­nės Pa­lai­ko­mo­jo gy­dy­mo ir slau­gos sky­riaus ve­dė­ja Egi­di­ja Su­dei­kie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, kad kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų pa­sas pai­ma­mas, kai pa­cien­tas pa­ten­ka į šį sky­rių, bet jam ir to­liau ski­ria­mi kom­pen­suo­ja­mi vais­tai.

„Pa­pil­do­mai pra­šo­ma nu­pirk­ti ne­bent vie­nas saus­kel­nes pa­rai, kar­tais – drėg­nų ser­ve­tė­lių, tua­le­ti­nio po­pie­riaus, nes jų trūks­ta­me, ar­ba vi­ta­mi­nų, jei žmo­nės pa­tys pa­gei­dau­ja, – aiš­ki­no sky­riaus ve­dė­ja. – Pa­gul­džius as­me­nį ar­ti­mie­siems pa­tei­kia­me raš­te­lį, ku­ria­me klau­sia­ma, ar žmo­gus su­tin­ka pri­si­dė­ti me­di­ka­men­tais, ki­to­mis prie­mo­nė­mis iš sa­vo lė­šų. Jei­gu as­muo ne­pa­si­ra­šo, nie­kas prie­var­ta ne­ver­čia. Ban­do­me sa­vo ga­li­my­bė­mis vers­tis, nors pa­gal ski­ria­mas lė­šas te­ga­li­me nu­pirk­ti vie­nas saus­kel­nes as­me­niui per pa­rą, o bū­na, kai rei­kia keis­ti pen­kis še­šis kar­tus.“

Ji tvir­ti­no, kad di­de­liems li­go­nio po­rei­kiams ten­kin­ti ski­ria­ma Sa­vi­val­dy­bės iš­mo­ka li­go­ni­nei nea­ti­ten­ka, ji tie­siog su­stab­do­ma tam lai­kui, kol žmo­gus pas juos gu­li.

„Uba­gau­ja“ pas ko­le­gas

Jo­niš­kio li­go­ni­nės vy­riau­sia­sis gy­dy­to­jas Ed­mun­das Bal­ta­kis ak­cen­tuo­ja, kad prie­žiū­ros po­rei­kis di­dė­ja, nes vi­suo­me­nė sens­ta. Bet slau­gy­mas nė­ra pri­ly­gi­na­mas ak­ty­viam gy­dy­mui, to­dėl lė­šų ten­ka ma­žiau.

Slau­gos lo­vos „dir­ba“ ge­ro­kai efek­ty­viau nei ki­tuo­se sky­riuo­se. Per 2015 me­tus vie­nos slau­gos lo­vos efek­ty­vu­mas bu­vo 367,3 die­nos, per 2014-uo­sius – net 379,3 die­nos, kai ki­tų sky­rių lo­vos bu­vo užim­tos vi­du­ti­niš­kai 256 die­nas per me­tus. Tai reiš­kia, kad sky­rius per­pil­dy­tas, pa­cien­tų dau­giau nei yra vie­tų. Šiuo me­tu Jo­niš­kio li­go­ni­nė­je vei­kia 52 slau­gos ir 2 pa­lia­ty­vio­sios slau­gos lo­vos.

„Mū­sų li­go­ni­nė vais­tams ir ki­toms gy­dy­mo prie­mo­nėms iš­lei­džia apie 271 tūks­tan­tį eu­rų ar­ba – maž­daug 9 pro­cen­tus vi­sų ski­ria­mų lė­šų. Šios iš­lai­dos uži­ma ant­rą vie­tą po dar­bo už­mo­kes­čio, – sa­ko vy­riau­sia­sis gy­dy­to­jas. – Va­žiuo­ju ki­tur ir uba­gau­ju. Ten­ka pra­šy­ti ko­le­gų iš Pas­va­lio, Anykš­čių, Vil­ka­viš­kio ra­jo­nų, kad pa­dė­tų gau­ta lab­da­ra.“

Pak­ruo­jo li­go­ni­nės vy­riau­sia­sis gy­dy­to­jas Vy­gan­tas Su­da­ris pri­tar­da­mas ko­le­gai aiš­ki­no, kad už pa­slau­gas Te­ri­to­ri­nė li­go­nių ka­sa (TLK) at­si­skai­to pa­gal pa­tvir­tin­tus ba­lus, o ba­lo ver­tė, kaž­ka­da sie­ku­si 1 li­tą, vė­liau nu­kri­to iki 82 cen­tų. Praė­ju­siais me­tais ji ne­bu­vo pa­sie­ku­si prieš­kri­zi­nio ly­gio. To­dėl ne vi­sas reik­mes se­ka­si pa­ten­kin­ti. Pa­sak gy­dy­to­jo, skaus­kel­nių per­ka­mi „be­pro­tiš­ki kie­kiai“, rei­ka­lin­gos ir ge­ros ko­ky­bės hi­gie­nos prie­mo­nės.

Li­go­nių ka­sos ki­to­kia nuo­mo­nė

Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos at­sto­vo, Kont­ro­lės ir eks­per­ti­zės sky­riaus vy­riau­sio­jo spe­cia­lis­to gy­dy­to­jo Ma­riaus Vait­ke­vi­čiaus tei­gi­mu, Pa­lai­ko­mo­jo gy­dy­mo ir slau­gos pa­slau­gos ap­mo­ka­mos pa­gal Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos pa­tvir­tin­to vie­no lo­va­die­nio įkai­nį, ku­ris sie­kia nuo 24,85 iki 41,01 eu­ro.

Lo­va­die­nio kai­ną su­da­ro iš­lai­dos gy­dy­mui ir slau­gai, pa­cien­to mai­ti­ni­mui, dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mams ir ki­ta. Ko­kios pa­slau­gos tei­kia­mos, taip ir ap­mo­ka­ma.

Anot M. Vait­ke­vi­čiaus, gy­dy­mo įstai­ga tu­ri ap­rū­pin­ti pra­gu­lų ir opų pro­fi­lak­ti­kos ir prie­žiū­ros prie­mo­nė­mis bei šla­pi­mo ir iš­ma­tų ne­lai­ky­mo me­di­ci­nos pa­gal­bos prie­mo­nė­mis, tai yra – saus­kel­nė­mis bei me­di­ka­men­tais žaiz­doms gy­dy­ti.

Kom­pen­suo­ja­mus vais­tus ir to­liau ga­li­ma iš­ra­šy­ti Kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų pa­se. Jei gy­dy­mas pa­pil­do­mas ki­tais vais­tais, ku­rie anks­čiau ne­bu­vo skir­ti pa­cien­to am­bu­la­to­ri­niam gy­dy­mui, jais taip pat tu­ri ap­rū­pin­ti li­go­ni­nė.

Au­to­rės nuo­tr.

PROB­LE­MA: Jo­niš­kio li­go­ni­nės vy­riau­sia­sis gy­dy­to­jas Ed­mun­das Bal­ta­kis ma­to pro­ble­mą: slau­gos po­rei­kis di­dė­ja, nes vi­suo­me­nė sens­ta, ta­čiau slau­gy­mas nė­ra pri­ly­gi­na­mas ak­ty­viam gy­dy­mui.