
Naujausios
Slaugos skyrius perpildytas, sauskelnių neužtenka
Joniškietis nustebo, kai paguldęs mamą į vietos ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių buvo paprašytas nupirkti sauskelnių bei kai kurių vaistų. Šiaulių teritorinės ligonių kasos atstovas Marius Vaitkevičius sako, kad ligoninė turi aprūpinti sauskelnėmis, tačiau Joniškio ligoninės vyriausiasis gydytojas Edmundas Baltakis mato problemą: slaugai skiriamas per mažas finansavimas, nors pacientų labai daug.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Paprašė nupirkti sauskelnių ir vaistų
Joniškio ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje po operacijos paguldytos garbaus amžiaus moters artimieji buvo paprašyti nupirkti sauskelnių ir kai kurių vaistų žaizdoms gydyti, išskyrus, skiriamus nuo Alhzeimerio ligos.
Kol ligonė gydėsi namuose, medikamentai ir kitos priemonės buvo kompensuojami, juos šeimos gydytoja skirdavo užpildydama kompensuojamųjų vaistų pasą. Jis buvo paimtas, kai pacientė pateko į slaugos skyrių.
„Esame pasimetę ir nebesuprantame, kaip iš tiesų turi būti. Kol žmogų prižiūri artimieji namuose, jie gauna slaugos išmoką, o gydytoja skiria kompensuojamus vaistus bei sauskelnes. Kai pacientas atsiduria ligoninėje, nebemokama išmoka ligonio priežiūrai bei visiems jo poreikiams tenkinti. Reikia pirkti priemones, kurias tarsi turėtų skirti ligoninė“, – paradoksalią situaciją dėstė viena pacientės artimųjų.
Joniškietei kyla klausimas: o kas būtų, jei šeimos narys, neturėdamas lėšų, nieko nepirktų?
Priemonių nepakanka
Joniškio ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus vedėja Egidija Sudeikienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad kompensuojamųjų vaistų pasas paimamas, kai pacientas patenka į šį skyrių, bet jam ir toliau skiriami kompensuojami vaistai.
„Papildomai prašoma nupirkti nebent vienas sauskelnes parai, kartais – drėgnų servetėlių, tualetinio popieriaus, nes jų trūkstame, arba vitaminų, jei žmonės patys pageidauja, – aiškino skyriaus vedėja. – Paguldžius asmenį artimiesiems pateikiame raštelį, kuriame klausiama, ar žmogus sutinka prisidėti medikamentais, kitomis priemonėmis iš savo lėšų. Jeigu asmuo nepasirašo, niekas prievarta neverčia. Bandome savo galimybėmis verstis, nors pagal skiriamas lėšas tegalime nupirkti vienas sauskelnes asmeniui per parą, o būna, kai reikia keisti penkis šešis kartus.“
Ji tvirtino, kad dideliems ligonio poreikiams tenkinti skiriama Savivaldybės išmoka ligoninei neatitenka, ji tiesiog sustabdoma tam laikui, kol žmogus pas juos guli.
„Ubagauja“ pas kolegas
Joniškio ligoninės vyriausiasis gydytojas Edmundas Baltakis akcentuoja, kad priežiūros poreikis didėja, nes visuomenė sensta. Bet slaugymas nėra prilyginamas aktyviam gydymui, todėl lėšų tenka mažiau.
Slaugos lovos „dirba“ gerokai efektyviau nei kituose skyriuose. Per 2015 metus vienos slaugos lovos efektyvumas buvo 367,3 dienos, per 2014-uosius – net 379,3 dienos, kai kitų skyrių lovos buvo užimtos vidutiniškai 256 dienas per metus. Tai reiškia, kad skyrius perpildytas, pacientų daugiau nei yra vietų. Šiuo metu Joniškio ligoninėje veikia 52 slaugos ir 2 paliatyviosios slaugos lovos.
„Mūsų ligoninė vaistams ir kitoms gydymo priemonėms išleidžia apie 271 tūkstantį eurų arba – maždaug 9 procentus visų skiriamų lėšų. Šios išlaidos užima antrą vietą po darbo užmokesčio, – sako vyriausiasis gydytojas. – Važiuoju kitur ir ubagauju. Tenka prašyti kolegų iš Pasvalio, Anykščių, Vilkaviškio rajonų, kad padėtų gauta labdara.“
Pakruojo ligoninės vyriausiasis gydytojas Vygantas Sudaris pritardamas kolegai aiškino, kad už paslaugas Teritorinė ligonių kasa (TLK) atsiskaito pagal patvirtintus balus, o balo vertė, kažkada siekusi 1 litą, vėliau nukrito iki 82 centų. Praėjusiais metais ji nebuvo pasiekusi prieškrizinio lygio. Todėl ne visas reikmes sekasi patenkinti. Pasak gydytojo, skauskelnių perkami „beprotiški kiekiai“, reikalingos ir geros kokybės higienos priemonės.
Ligonių kasos kitokia nuomonė
Šiaulių teritorinės ligonių kasos atstovo, Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vyriausiojo specialisto gydytojo Mariaus Vaitkevičiaus teigimu, Palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos apmokamos pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtinto vieno lovadienio įkainį, kuris siekia nuo 24,85 iki 41,01 euro.
Lovadienio kainą sudaro išlaidos gydymui ir slaugai, paciento maitinimui, darbuotojų atlyginimams ir kita. Kokios paslaugos teikiamos, taip ir apmokama.
Anot M. Vaitkevičiaus, gydymo įstaiga turi aprūpinti pragulų ir opų profilaktikos ir priežiūros priemonėmis bei šlapimo ir išmatų nelaikymo medicinos pagalbos priemonėmis, tai yra – sauskelnėmis bei medikamentais žaizdoms gydyti.
Kompensuojamus vaistus ir toliau galima išrašyti Kompensuojamųjų vaistų pase. Jei gydymas papildomas kitais vaistais, kurie anksčiau nebuvo skirti paciento ambulatoriniam gydymui, jais taip pat turi aprūpinti ligoninė.
Autorės nuotr.
PROBLEMA: Joniškio ligoninės vyriausiasis gydytojas Edmundas Baltakis mato problemą: slaugos poreikis didėja, nes visuomenė sensta, tačiau slaugymas nėra prilyginamas aktyviam gydymui.