Tuberkulioze serga ne vien alkoholikai

Tuberkulioze serga ne vien alkoholikai

Tu­ber­ku­lio­ze ser­ga ne vien al­ko­ho­li­kai

Ko­vo 24-ąją bu­vo mi­ni­ma Tarp­tau­ti­nė tu­ber­ku­lio­zės die­na. Ma­no­ma, kad kas tre­čias pa­sau­lio gy­ven­to­jas yra už­si­krė­tęs tu­ber­ku­lio­zės su­kė­lė­ju. Eu­ro­po­je Lie­tu­va ženk­liai pir­mau­ja tu­ber­ku­lio­zės at­ve­jų skai­čiu­mi (100 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų – 32,7 at­ve­jo). Mus len­kia tik Ru­mu­ni­ja, Bul­ga­ri­ja, Ar­mė­ni­ja, Azer­bai­dža­nas. Šiau­liuo­se 100 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų ten­ka 39 tu­ber­ku­lio­zės at­ve­jai.

Su­sir­gi­mų dau­gė­ja

Ri­ta Švam­ba­rie­nė, Šiau­lių vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro Užk­re­čia­mų­jų li­gų pro­fi­lak­ti­kos ir kont­ro­lės sky­riaus spe­cia­lis­tė, pa­žy­mi, kad Šiau­lių ap­skri­ty­je di­džiau­sias ser­ga­mu­mas jau ke­le­rius me­tus ste­bi­mas Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne. Ser­ga­mu­mo ro­dik­lis per pa­sta­ruo­sius tre­jus me­tus nuo 43 at­ve­jų išau­go iki 87. Kel­mės ra­jo­ne ati­tin­ka­mai – nuo 42 iki 63 at­ve­jų, Pak­ruo­jo ra­jo­ne – nuo 32 iki 82 at­ve­jų 100 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų.

„Šiau­lių mies­te vi­du­ti­niš­kai per me­tus nu­sta­to­ma apie 30 nau­jų at­vi­ra plau­čių tu­ber­ku­lio­ze ser­gan­čių as­me­nų, o ser­ga­mu­mo ro­dik­lis svy­ruo­ja apie 25 at­ve­jus 100 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų“, – sa­ko spe­cia­lis­tė.

Klai­din­gas įsi­ti­ki­ni­mas

Me­di­ci­nos diag­nos­ti­kos ir la­bo­ra­to­ri­nių ty­ri­mų aso­cia­ci­jos val­dy­bos pir­mi­nin­kė, la­bo­ra­to­ri­nės me­di­ci­nos gy­dy­to­ja Eg­lė Mar­ciuš­kie­nė ti­ki­na, kad vi­suo­me­nės abe­jin­gu­mas tu­ber­ku­lio­zės grės­mei yra su­si­for­ma­vęs dėl klai­din­gos nuo­mo­nės, esą tu­ber­ku­lio­zė – tai aso­cia­lių žmo­nių li­ga.

„Tu­ber­ku­lio­zė diag­no­zuo­ja­ma ir pe­da­go­gams, ir in­ži­nie­riams, ir va­dy­bi­nin­kams, ir net ma­ne­ke­nėms. Net treč­da­lis pa­sau­lio gy­ven­to­jų ne­šio­ja tu­ber­ku­lio­zės mi­ko­bak­te­ri­jų, ku­rios anks­čiau ar vė­liau suak­ty­vė­ja, to­dėl iki 15 pro­cen­tų slap­tą­ja tu­ber­ku­lio­ze ser­gan­čių žmo­nių su­ser­ga ak­ty­via tu­ber­ku­lio­zės for­ma. Net 50 pro­cen­tų ak­ty­vios tu­ber­ku­lio­zės at­ve­jų ­bai­giasi mir­ti­mi“, – ak­cen­tuo­ja gy­dy­to­ja.

Pa­sak R. Švam­ba­rie­nės, ty­ri­mai ro­do, kad at­si­tik­ti­nio kon­tak­to me­tu, pa­vyz­džiui, bū­nant par­duo­tu­vė­je, vie­ša­ja­me trans­por­te ir pa­na­šiai, už­si­krės­ti tu­ber­ku­lio­ze ri­zi­ka nė­ra di­de­lė. La­biau ti­kė­ti­na, kad tu­ber­ku­lio­ze ser­gan­tis žmo­gus per­duos ją tiems, su ku­riais lei­džia lai­ką kas­dien. Tai – šei­mos na­riai, drau­gai, bend­ra­dar­biai ar mo­kyk­los drau­gai.

Kai ku­rie žmo­nės su­ser­ga tu­ber­ku­lio­ze ne­tru­kus po už­si­krė­ti­mo (per ke­lias sa­vai­tes), jų imu­ni­nei sis­te­mai dar ne­pra­dė­jus ko­vo­ti su tu­ber­ku­lio­zės bak­te­ri­jo­mis. Ki­ti – po ke­le­rių me­tų, imu­ni­nei sis­te­mai nu­si­lpus dėl ko­kių nors ki­tų prie­žas­čių.

Dau­gu­ma tu­ber­ku­lio­zės bak­te­ri­jo­mis už­si­krė­tu­sių žmo­nių tu­ber­ku­lio­ze ne­su­ser­ga, ka­dan­gi už­si­krės­tų žmo­nių or­ga­niz­mas su­ge­ba ko­vo­ti su bak­te­ri­jo­mis ir ne­lei­džia joms aug­ti.

Me­di­kai per­spė­ja, kad in­fek­ci­ja yra itin grės­min­ga ne­skie­py­tiems nuo tu­ber­ku­lio­zės nau­ja­gi­miams ir vai­kams iki 5 me­tų, ka­dan­gi jie dar ne­tu­ri su­si­for­ma­vu­sio imu­ni­te­to. Di­de­lę grės­mę tu­ber­ku­lio­zės mi­ko­bak­te­ri­jos ke­lia paaug­liams ir se­ny­vo am­žiaus žmo­nėms, ypač nu­si­lpus imu­ni­te­tui.

Pa­di­dė­ju­sios ri­zi­kos gru­pei taip pat pri­ski­ria­mi žmo­nės, ku­rie nuo­la­tos pa­ti­ria stre­są, ne­tin­ka­mai mai­ti­na­si ar są­mo­nin­gai ali­na or­ga­niz­mą die­to­mis, ser­ga sun­kio­mis lė­ti­nė­mis ir in­fek­ci­nė­mis li­go­mis.

Tu­ber­ku­lio­zė ga­li ke­liau­ti krau­ju

Pa­sak gy­dy­to­jos E. Mar­ciuš­kie­nės, tu­ber­ku­lio­zė daž­niau­siai pa­ken­kia plau­čiams, ta­čiau ne­re­tai li­gos su­kė­lė­jai per krau­ją iš­plin­ta į virš­ki­na­mą­jį trak­tą, šla­pi­mo sis­te­mą, krū­ti­nės ląs­tą, kau­lus ir są­na­rius, akis ar odą. Nors šios tu­ber­ku­lio­zės for­mos yra neužk­re­čia­mos, ta­čiau jas itin sun­ku diag­no­zuo­ti ir dar sun­kiau gy­dy­ti.

„Ne plau­čių tu­ber­ku­lio­zės simp­to­mai pa­na­šūs į dau­ge­lio ki­tų li­gų, to­dėl pri­rei­kia daug lai­ko ir pa­stan­gų, kol nu­sta­to­ma tik­ro­ji li­ga. Bu­vo ga­na skau­dus at­ve­jis, kai tu­ber­ku­lio­zė bu­vo nu­sta­ty­ta la­bai pa­vė­luo­tai – li­go­nio kau­las jau bu­vo pra­dė­jęs ir­ti. Mi­ko­bak­te­ri­jos žmo­gaus or­ga­niz­me ty­liai tū­no­jo net 30 ir dau­giau me­tų“, – pri­si­me­na gy­dy­to­ja.

Vien Man­tu tes­to ga­li ne­pa­kak­ti

Pa­sak gy­dy­to­jos E. Mar­ciuš­kie­nės, Lie­tu­vo­je tu­ber­ku­lio­zei diag­nozuoti daž­niau­siai nau­do­ja­mas tu­ber­ku­li­no (Man­tu) mė­gi­nys, ta­čiau vien jį at­li­kus ne­ga­li­ma tvir­tin­ti, kad žmo­gus ser­ga tu­ber­ku­lio­ze. Kar­tais Man­tu reak­ci­ja ga­li duo­ti klai­din­gai tei­gia­mą at­sa­ky­mą, jei­gu žmo­gus bu­vo pa­skie­py­tas nuo tu­ber­ku­lio­zės ar­ba ser­ga vi­ru­si­ne in­fek­ci­ja, ar­ba var­to­ja tam tik­rus vais­tus.

„Jei­gu yra bent men­kiau­sias įta­ri­mas, kad as­muo ga­li su­si­rgti tu­ber­ku­lio­ze, rei­kė­tų at­lik­ti imu­no­lo­gi­nį krau­jo ty­ri­mą tu­ber­ku­lio­zei nu­sta­ty­ti“, – sa­ko gy­dy­to­ja.

Pa­si­tik­rin­ti dėl tu­ber­ku­lio­zė rei­kė­tų, jei­gu stip­rus ko­su­lys tę­sia­si tris sa­vai­tes ar il­giau, at­si­ko­si­ma žals­vai gel­to­nais su krau­ju skrep­liais, jau­čia­mi krū­ti­nės skaus­mai, silp­nu­mas, nuo­var­gis, pra­kai­tuo­ja­ma nak­tį, karš­čiuo­ja­ma, ma­žė­ja kū­no svo­ris, jau­čia­ma ape­ti­to sto­ka.

Pa­ren­gė Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

PAAIŠKINIMAS: Pa­sak Ri­tos Švam­ba­rie­nės, Šiau­lių vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro Užk­re­čia­mų­jų li­gų pro­fi­lak­ti­kos ir kont­ro­lės sky­riaus spe­cia­lis­tės, at­si­tik­ti­nio kon­tak­to me­tu, pa­vyz­džiui, bū­nant par­duo­tu­vė­je, vie­ša­ja­me trans­por­te ir pa­na­šiai, už­si­krės­ti tu­ber­ku­lio­ze ri­zi­ka nė­ra di­de­lė.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

IŠVADA: „Tu­ber­ku­lio­zė diag­no­zuo­ja­ma ir pe­da­go­gams, ir in­ži­nie­riams, ir va­dy­bi­nin­kams, ir net ma­ne­ke­nėms“, – pa­žy­mi la­bo­ra­to­ri­nės me­di­ci­nos gy­dy­to­ja Eg­lė Mar­ciuš­kie­nė.