
Naujausios
Tuberkulioze serga ne vien alkoholikai
Kovo 24-ąją buvo minima Tarptautinė tuberkuliozės diena. Manoma, kad kas trečias pasaulio gyventojas yra užsikrėtęs tuberkuliozės sukėlėju. Europoje Lietuva ženkliai pirmauja tuberkuliozės atvejų skaičiumi (100 tūkstančių gyventojų – 32,7 atvejo). Mus lenkia tik Rumunija, Bulgarija, Armėnija, Azerbaidžanas. Šiauliuose 100 tūkstančių gyventojų tenka 39 tuberkuliozės atvejai.
Susirgimų daugėja
Rita Švambarienė, Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus specialistė, pažymi, kad Šiaulių apskrityje didžiausias sergamumas jau kelerius metus stebimas Radviliškio rajone. Sergamumo rodiklis per pastaruosius trejus metus nuo 43 atvejų išaugo iki 87. Kelmės rajone atitinkamai – nuo 42 iki 63 atvejų, Pakruojo rajone – nuo 32 iki 82 atvejų 100 tūkstančių gyventojų.
„Šiaulių mieste vidutiniškai per metus nustatoma apie 30 naujų atvira plaučių tuberkulioze sergančių asmenų, o sergamumo rodiklis svyruoja apie 25 atvejus 100 tūkstančių gyventojų“, – sako specialistė.
Klaidingas įsitikinimas
Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkė, laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė tikina, kad visuomenės abejingumas tuberkuliozės grėsmei yra susiformavęs dėl klaidingos nuomonės, esą tuberkuliozė – tai asocialių žmonių liga.
„Tuberkuliozė diagnozuojama ir pedagogams, ir inžinieriams, ir vadybininkams, ir net manekenėms. Net trečdalis pasaulio gyventojų nešioja tuberkuliozės mikobakterijų, kurios anksčiau ar vėliau suaktyvėja, todėl iki 15 procentų slaptąja tuberkulioze sergančių žmonių suserga aktyvia tuberkuliozės forma. Net 50 procentų aktyvios tuberkuliozės atvejų baigiasi mirtimi“, – akcentuoja gydytoja.
Pasak R. Švambarienės, tyrimai rodo, kad atsitiktinio kontakto metu, pavyzdžiui, būnant parduotuvėje, viešajame transporte ir panašiai, užsikrėsti tuberkulioze rizika nėra didelė. Labiau tikėtina, kad tuberkulioze sergantis žmogus perduos ją tiems, su kuriais leidžia laiką kasdien. Tai – šeimos nariai, draugai, bendradarbiai ar mokyklos draugai.
Kai kurie žmonės suserga tuberkulioze netrukus po užsikrėtimo (per kelias savaites), jų imuninei sistemai dar nepradėjus kovoti su tuberkuliozės bakterijomis. Kiti – po kelerių metų, imuninei sistemai nusilpus dėl kokių nors kitų priežasčių.
Dauguma tuberkuliozės bakterijomis užsikrėtusių žmonių tuberkulioze nesuserga, kadangi užsikrėstų žmonių organizmas sugeba kovoti su bakterijomis ir neleidžia joms augti.
Medikai perspėja, kad infekcija yra itin grėsminga neskiepytiems nuo tuberkuliozės naujagimiams ir vaikams iki 5 metų, kadangi jie dar neturi susiformavusio imuniteto. Didelę grėsmę tuberkuliozės mikobakterijos kelia paaugliams ir senyvo amžiaus žmonėms, ypač nusilpus imunitetui.
Padidėjusios rizikos grupei taip pat priskiriami žmonės, kurie nuolatos patiria stresą, netinkamai maitinasi ar sąmoningai alina organizmą dietomis, serga sunkiomis lėtinėmis ir infekcinėmis ligomis.
Tuberkuliozė gali keliauti krauju
Pasak gydytojos E. Marciuškienės, tuberkuliozė dažniausiai pakenkia plaučiams, tačiau neretai ligos sukėlėjai per kraują išplinta į virškinamąjį traktą, šlapimo sistemą, krūtinės ląstą, kaulus ir sąnarius, akis ar odą. Nors šios tuberkuliozės formos yra neužkrečiamos, tačiau jas itin sunku diagnozuoti ir dar sunkiau gydyti.
„Ne plaučių tuberkuliozės simptomai panašūs į daugelio kitų ligų, todėl prireikia daug laiko ir pastangų, kol nustatoma tikroji liga. Buvo gana skaudus atvejis, kai tuberkuliozė buvo nustatyta labai pavėluotai – ligonio kaulas jau buvo pradėjęs irti. Mikobakterijos žmogaus organizme tyliai tūnojo net 30 ir daugiau metų“, – prisimena gydytoja.
Vien Mantu testo gali nepakakti
Pasak gydytojos E. Marciuškienės, Lietuvoje tuberkuliozei diagnozuoti dažniausiai naudojamas tuberkulino (Mantu) mėginys, tačiau vien jį atlikus negalima tvirtinti, kad žmogus serga tuberkulioze. Kartais Mantu reakcija gali duoti klaidingai teigiamą atsakymą, jeigu žmogus buvo paskiepytas nuo tuberkuliozės arba serga virusine infekcija, arba vartoja tam tikrus vaistus.
„Jeigu yra bent menkiausias įtarimas, kad asmuo gali susirgti tuberkulioze, reikėtų atlikti imunologinį kraujo tyrimą tuberkuliozei nustatyti“, – sako gydytoja.
Pasitikrinti dėl tuberkuliozė reikėtų, jeigu stiprus kosulys tęsiasi tris savaites ar ilgiau, atsikosima žalsvai geltonais su krauju skrepliais, jaučiami krūtinės skausmai, silpnumas, nuovargis, prakaituojama naktį, karščiuojama, mažėja kūno svoris, jaučiama apetito stoka.
Parengė Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PAAIŠKINIMAS: Pasak Ritos Švambarienės, Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus specialistės, atsitiktinio kontakto metu, pavyzdžiui, būnant parduotuvėje, viešajame transporte ir panašiai, užsikrėsti tuberkulioze rizika nėra didelė.
Redakcijos archyvo nuotr.
IŠVADA: „Tuberkuliozė diagnozuojama ir pedagogams, ir inžinieriams, ir vadybininkams, ir net manekenėms“, – pažymi laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė.