
Naujausios
Vėžys nėra mirties nuosprendis
Kelmėje surengta mokslinė-praktinė konferencija „Vėžio prevencijos ir kontrolės ateitis – palankūs sprendimai ir bendradarbiavimas“.
Konferenciją surengė Kelmės visuomenės sveikatos biuro specialistai, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto mokslininkai bei Pasaulinės sveikatos organizacijos atstovai Lietuvoje.
Konferencijoje dalyvavo Europos Sąjungos komisaras Povilas Vytenis Andriukaitis, keli šimtai medikų, pedagogų ir kitų profesijų atstovų iš visos Lietuvos.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Nereikia nurašyti žmogaus
Mokslinė-praktinė konferencija Kelmėje rengiama jau devynioliktą kartą. Kiekvienais metais pasirenkama vis kitokia tema. Šiųmetinė vėžio tema – simboliška. Nuo vėžio mirė konferencijų iniciatorė ir pradininkė, Kelmės visuomenės sveikatos centrui vadovavusi, vėliau Seimo nare išrinkta Alma Monkauskaitė. Jos atminimas pagerbtas tylos minute.
Konferencijai pirmininkavo Pasaulio sveikatos organizacijos atstovė Lietuvoje Ingrida Zurlytė ir Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas Rimantas Stukas.
Jie pabrėžė, jog vėžys – viena iš keturių daugiausia gyvybių nusinešančių ligų. Vienas iš šešių, vėžiu susirgusių žmonių, miršta. Tačiau mirčių įmanoma išvengti suvaldžius rizikos veiksnius: apribojus alkoholio, tabako vartojimą, pasitelkus ankstyvąją diagnostiką.
„Šiandien vėžio diagnozė dar nenurašo žmogaus. Naujos žinios, technologijos didina išgyvenamumo procentą. Svarbu, kad žmonės naudotųsi prevencinėmis programomis, kasmet tikrintųsi sveikatą, kad liga būtų diagnozuojama pirminėse stadijose. Tik, matyt, ne visi dar žino apie prevencines programas“, – skaudžia tema kalbėjo sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.
Pelno troškimas nugali moralę
Emocingai savo kalbą pradėjęs Europos Sąjungos komisaras, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą Povilas Vytenis Andriukaitis paprašė pakelti rankas tų konferencijos dalyvių, kurių artimieji mirė nuo keturių pavojingiausių ligų: insulto, infarkto, vėžio ir cukrinio diabeto. Daugiausia rankų pakėlė dėl vėžio savo artimuosius praradusieji.
„Prevencija skamba kaip tušti žodžiai, kol ji nevirsta realiu rezultatu. Bet iki rezultato toli, kai degalinėje suaugusiųjų akių lygyje išdėstytas tabakas, vaikų akių lygyje – saldumynai. Tokia marketingo psichologija. Pelno troškimas viršija bet kokius moralės įsipareigojimus, – apie kliūtis sveikai gyvensenai ir ligų prevencijai kalbėjo V. P. Andriukaitis. – Lietuvoje prekiauti alkoholiu išduota 19 tūkstančių licencijų. Tuo tarpu Švedijoje, kurioje 9 milijonai gyventojų, – tik 700. Sveikos gyvensenos labui priimami politiniai sprendimai visuomet susilaukia priešpriešos. Pabandykit įtikinti visų Europos šalių finansų ministrus, kad būtų padidinti akcizai alkoholiui ir tabakui Europos mastu.“
Europoje įvedus Tabako gaminių direktyvą rūkančių suaugusiųjų kasmet mažėja. Tačiau daugėja rūkančių penkiolikmečių. Tabakas, oro tarša, radiacija, ultravioletiniai spinduliai – pagrindiniai onkologinių ligų sukėlėjai.
„Žodžius „sveika gyvensena“ ištarti lengva, bet sunku pakeisti žmonių įpročius, – sakė eurokomisaras. – Todėl reikia pasitelkti kuo daugiau teisinių instrumentų, daugiau dėmesio skirti prevencijai. Sveikatos ekonomika – pagrindinis faktorius tautos atsigavimui. Būtent sveikata yra žmogaus socialinė, fizinė ir psichinė gerovė.“
Autorės nuotr.
Apdovanotos 43 įvairių Lietuvos miestų ir rajonų sveikatos specialistės.
Į mokslinę-praktinę konferenciją Kelmėje atvykęs už sveikatą ir maisto saugą atsakingas Europos Sąjungos komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis sakė, jog Europos kontekste Lietuvos medicinos sistema ir prevencinių programų vykdymas atrodo gerai.
Konferenciją vedė Pasaulio sveikatos organizacijos atstovė Lietuvoje Ingrida Zurlytė ir Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas Rimantas Stukas.
Lietuvos psichiatrų asociacijos viceprezidentė Ona Davidonienė nagrinėjo onkologijos ir psichiatrijos sąsajas.
Į mokslinę praktinę konferenciją suvažiavo keli šimtai sveikatos specialistų, pedagogų ir kitų sričių atstovų, besidominčių sveika gyvensena.