
Naujausios
Vyrai raginami nebijoti pasitikrinti prostatos
Lietuvoje per metus vidutiniškai išaiškinama apie 2 000 prostatos vėžio – dažniausio vėžio Europoje ir antro pagal paplitimą pasaulyje – atvejų.
Kelmės suaugusiųjų mokymo centre, Trečiojo amžiaus universiteto studentai klausė paskaitos, kaip sumažinti prostatos vėžio riziką. Penkiasdešimtmetį perkopę vyrai raginti netingėti ir nebijoti apsilankyti pas gydytoją urologą, kad būtų kuo anksčiau diagnozuotas prostatos vėžys. Pirmos ir antros stadijos prostatos vėžys dažniausiai išgydomas.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Sergamumas prostatos vėžiu auga nuolat
Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojas urologas Marius Jasėnas sakė, jog jaunesnių vyrų dažniausios ligos yra traumos. Vyresniems vyrams, perkopusiems penkiasdešimtmetį, atsiranda širdies, plaučių, virškinamojo trakto ir ypač priešinės liaukos – prostatos problemų.
Prostatos vėžys, gydytojo M. Jasėno teigimu, yra dažniausia liga Europoje. Lietuvoje prostatos vėžys užima antrąją vietą. Pastarąjį dešimtmetį šios ligos atvejų nustatoma vis daugiau. Taip atsitinka dažniausiai dėl pagerėjusios ankstyvosios diagnostikos. Per metus mūsų šalyje vidutiniškai išaiškinama apie 2 000 prostatos vėžio atvejų, sergamumas nuolat auga.
„Liga pavojinga ir todėl, kad beveik nėra jos simptomų. Žmogus jaučiasi gerai net ir tuomet, kai prostatos vėžys jau būna pasiekęs paskutiniąją, ketvirtąją, stadiją. Vėžys gali ilgus metus tūnoti prostatoje. Dėl ilgo išgyvenamumo, siekiančio dešimtmetį ir ilgiau, pacientai, sergantys prostatos vėžiu, dažniausiai miršta nuo kitų ligų“, – pažymėjo gydytojas urologas.
Prostatos vėžys labiau paplitęs tarp vyresnių vyrų, su amžiumi vis dažnėja. Trečdalį visų vėžinių vyrų susirgimų sudaro būtent prostatos vėžys.
Gydytojas M. Jasėnas priminė, jog Lietuvoje nuo 2005 metų veikia profilaktinė programa, kuomet 50-75 metų vyrams (atskirais atvejais – ir jaunesniems) tiriamas prostatos specifinis antigenas (PSA), siekiant išsiaiškinti įtariamą vėžį, diagnozuoti ankstyvos stadijos prostatos vėžį, gerinti sveikatos įstaigų bendradarbiavimą prostatos vėžio ankstyvos diagnostikos srityje ir panašiai.
Prostatos vėžio tikslios atsiradimo priežastys nėra aiškios. Vyrui susirgti prostatos vėžiu didesnė tikimybė atsiranda tada, kai šia liga yra sirgęs jo tėvas ar brolis, kiti giminaičiai. Prostatos vėžio riziką didina ir sėdimas darbas, mažas fizinis aktyvumas bei rūkymas, gausus gyvulinės kilmės riebalų ir menkas šviežių vaisių ir daržovių vartojimas.
Patarimai ir padrąsinimai
Gydytojas urologas Marius Jasėnas pasakojo, kaip vystosi prostatos vėžys, pažymėjo, kad pirmasis šios ligos simptomas gali būti dubens, šlaunies, klubo skausmai. Pasunkėja, padažnėja šlapinimasis, ypač naktį.
Kai prostatos vėžys pradeda plisti į šlapimo pūslę, šlapime pastebima kraujo, peraugus į tiesiąją žarną gali sutrikti tuštinimasis. Vėžinės ląstelės, pasklidusios po šlapimtakių angas, sukelia šlapimtakių, inkstų geldelių išsiplėtimą – prasideda instų funkcijos nepakankamumas, infekcija sukelia pielonefritą. Dažniausiai prostatos vėžys metastazuoja į kaulus.
„Bendra žmogaus savijauta irgi gali būti nekokia. Sergantysis gali prarasti apetitą, skųstis pykinimu, skaudamais kaulais ir panašiai“, – sakė gydytojas.
Susitikimo pabaigoje Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojas urologas Marius Jasėnas vyrams nuo 50 metų kas dvejus metus siūlo būtinai atlikti PSA (prostatos specifinio antigeno) tyrimą.
Net nejaučiant jokių simptomų (neturint šlapinimosi sutrikimų, PSA kilimo) nuo minėto amžiaus reiktų apsilankyti pas gydytoją urologą.
„Nepamirškite, kad jūsų sveikata – ne jūsų moterų, o tik jūsų rankose. Tikrai nebijokite pasitikrinti. Pirmos ir antros stadijos prostatos vėžys beveik visada išgydomas, bet pirmiausia būtina kuo anksčiau vėžį nustatyti“, – sakė gydytojas.
Autorės nuotr.
PAPLITIMAS: Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojas urologas Marius Jasėnas sakė, jog prostatos vėžys – dažniausias vėžys Europoje ir antras pagal paplitimą pasaulyje.