Vy­rai ra­gin­ami ne­bi­jo­ti pa­si­tik­rin­ti pro­sta­tos

Vy­rai ra­gin­ami ne­bi­jo­ti pa­si­tik­rin­ti pro­sta­tos

Vy­rai ra­gin­ami ne­bi­jo­ti pa­si­tik­rin­ti pro­sta­tos

Lie­tu­vo­je per me­tus vi­du­ti­niš­kai išaiš­ki­na­ma apie 2 000 pro­sta­tos vė­žio – daž­niau­sio vė­žio Eu­ro­po­je ir ant­ro­ pa­gal pa­pli­ti­mą pa­sau­ly­je – at­ve­jų.

Kel­mės suau­gu­sių­jų mo­ky­mo cent­re, Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to stu­den­tai klau­sė pa­skai­tos, kaip su­ma­žin­ti pro­sta­tos vė­žio ri­zi­ką. Pen­kias­de­šimt­me­tį per­ko­pę vy­rai ra­gin­ti ne­tin­gė­ti ir ne­bi­jo­ti ap­si­lan­ky­ti pas gy­dy­to­ją uro­lo­gą, kad bū­tų kuo anks­čiau diag­no­zuo­tas pro­sta­tos vė­žys. Pir­mos ir ant­ros sta­di­jos pro­sta­tos vė­žys daž­niau­siai iš­gy­do­mas.

Da­lia KAR­PA­VI­ČIE­NĖ

daliak@skrastas.lt

Ser­ga­mu­mas pro­sta­tos vė­žiu au­ga nuo­lat

Klai­pė­dos uni­ver­si­te­ti­nės li­go­ni­nės gy­dy­to­jas uro­lo­gas Ma­rius Ja­sė­nas sa­kė, jog jau­nes­nių vy­rų daž­niau­sios li­gos yra trau­mos. Vy­res­niems vy­rams, per­ko­pu­siems pen­kias­de­šimt­me­tį, at­si­ran­da šir­dies, plau­čių, virš­ki­na­mo­jo trak­to ir ypač prie­ši­nės liau­kos – pro­sta­tos pro­ble­mų.

Pros­ta­tos vė­žys, gy­dy­to­jo M. Ja­sė­no tei­gi­mu, yra daž­niau­sia li­ga Eu­ro­po­je. Lie­tu­vo­je pro­sta­tos vė­žys uži­ma ant­rą­ją vie­tą. Pas­ta­rą­jį de­šimt­me­tį šios li­gos at­ve­jų nu­sta­to­ma vis dau­giau. Taip at­si­tin­ka daž­niau­siai dėl pa­ge­rė­ju­sios anks­ty­vo­sios diag­nos­ti­kos. Per me­tus mū­sų ša­ly­je vi­du­ti­niš­kai išaiš­ki­na­ma apie 2 000 pro­sta­tos vė­žio at­ve­jų, ser­ga­mu­mas nuo­lat au­ga.

„Li­ga pa­vo­jin­ga ir to­dėl, kad be­veik nė­ra jos simp­to­mų. Žmo­gus jau­čia­si ge­rai net ir tuo­met, kai pro­sta­tos vė­žys jau bū­na pa­sie­kęs pa­sku­ti­nią­ją, ket­vir­tą­ją, sta­di­ją. Vė­žys ga­li il­gus me­tus tū­no­ti pro­sta­to­je. Dėl il­go iš­gy­ve­na­mu­mo, sie­kian­čio de­šimt­me­tį ir il­giau, pa­cien­tai, ser­gan­tys pro­sta­tos vė­žiu, daž­niau­siai mirš­ta nuo ki­tų li­gų“, – pa­žy­mė­jo gy­dy­to­jas uro­lo­gas.

Pros­ta­tos vė­žys la­biau pa­pli­tęs tarp vy­res­nių vy­rų, su am­žiu­mi vis daž­nė­ja. Treč­da­lį vi­sų vė­ži­nių vy­rų su­si­rgi­mų su­da­ro bū­tent pro­sta­tos vė­žys.

Gy­dy­to­jas M. Ja­sė­nas pri­mi­nė, jog Lie­tu­vo­je nuo 2005 me­tų vei­kia pro­fi­lak­ti­nė pro­gra­ma, kuo­met 50-75 me­tų vy­rams (at­ski­rais at­ve­jais – ir jau­nes­niems) ti­ria­mas pro­sta­tos spe­ci­fi­nis an­ti­ge­nas (PSA), sie­kiant iš­siaiš­kin­ti įta­ria­mą vė­žį, diag­no­zuo­ti anks­ty­vos sta­di­jos pro­sta­tos vė­žį, ge­rin­ti svei­ka­tos įstai­gų bend­ra­dar­bia­vi­mą pro­sta­tos vė­žio anks­ty­vos diag­nos­ti­kos sri­ty­je ir pa­na­šiai.

Pros­ta­tos vė­žio tiks­lios at­si­ra­di­mo prie­žas­tys nė­ra aiš­kios. Vy­rui su­si­rgti pro­sta­tos vė­žiu di­des­nė ti­ki­my­bė at­si­ran­da ta­da, kai šia li­ga yra sir­gęs jo tė­vas ar bro­lis, ki­ti gi­mi­nai­čiai. Pros­ta­tos vė­žio ri­zi­ką di­di­na ir sė­di­mas dar­bas, ma­žas fi­zi­nis ak­ty­vu­mas bei rū­ky­mas, gau­sus gy­vu­li­nės kil­mės rie­ba­lų ir men­kas švie­žių vai­sių ir dar­žo­vių var­to­ji­mas.

Pa­ta­ri­mai ir pa­drą­si­ni­mai

Gy­dy­to­jas uro­lo­gas Ma­rius Ja­sė­nas pa­sa­ko­jo, kaip vys­to­si pro­sta­tos vė­žys, pa­žy­mė­jo, kad pir­ma­sis šios li­gos simp­to­mas ga­li bū­ti du­bens, šlau­nies, klu­bo skaus­mai. Pa­sun­kė­ja, pa­daž­nė­ja šla­pi­ni­ma­sis, ypač nak­tį.

Kai pro­sta­tos vė­žys pra­de­da plis­ti į šla­pi­mo pūs­lę, šla­pi­me pa­ste­bi­ma krau­jo, pe­rau­gus į tie­sią­ją žar­ną ga­li su­trik­ti tuš­ti­ni­ma­sis. Vė­ži­nės ląs­te­lės, pa­skli­du­sios po šla­pim­ta­kių an­gas, su­ke­lia šla­pim­ta­kių, inks­tų gel­de­lių iš­si­plė­ti­mą – pra­si­de­da ins­tų funk­ci­jos ne­pa­kan­ka­mu­mas, in­fek­ci­ja su­ke­lia pie­lo­nef­ri­tą. Daž­niau­siai pro­sta­tos vė­žys me­tas­ta­zuo­ja į kau­lus.

„Bend­ra žmo­gaus sa­vi­jau­ta ir­gi ga­li bū­ti ne­ko­kia. Ser­gan­ty­sis ga­li pra­ras­ti ape­ti­tą, skųs­tis py­ki­ni­mu, skau­da­mais kau­lais ir pa­na­šiai“, – sa­kė gy­dy­to­jas.

Su­si­ti­ki­mo pa­bai­go­je Klai­pė­dos uni­ver­si­te­ti­nės li­go­ni­nės gy­dy­to­jas uro­lo­gas Ma­rius Ja­sė­nas vy­rams nuo 50 me­tų kas dve­jus me­tus siūlo bū­ti­nai at­lik­ti PSA (pro­sta­tos spe­ci­fi­nio an­ti­ge­no) ty­ri­mą.

Net ne­jau­čiant jo­kių simp­to­mų (ne­tu­rint šla­pi­ni­mo­si su­tri­ki­mų, PSA ki­li­mo) nuo mi­nė­to am­žiaus reik­tų ap­si­lan­ky­ti pas gy­dy­to­ją uro­lo­gą.

„Ne­pa­mirš­ki­te, kad jū­sų svei­ka­ta – ne jū­sų mo­te­rų, o tik jū­sų ran­ko­se. Tik­rai ne­bi­jo­ki­te pa­si­tik­rin­ti. Pir­mos ir ant­ros sta­di­jos pro­sta­tos vė­žys be­veik vi­sa­da iš­gy­do­mas, bet pir­miau­sia bū­ti­na kuo anks­čiau vė­žį nu­sta­ty­ti“, – sa­kė gy­dy­to­jas.

Au­to­rės nuo­tr.

PAP­LI­TI­MAS: Klai­pė­dos uni­ver­si­te­ti­nės li­go­ni­nės gy­dy­to­jas uro­lo­gas Ma­rius Ja­sė­nas sa­kė, jog pro­sta­tos vė­žys – daž­niau­sias vė­žys Eu­ro­po­je ir ant­ras pa­gal pa­pli­ti­mą pa­sau­ly­je.