Vyrai per mažai rūpinasi sveikata

Vyrai per mažai rūpinasi sveikata

Vyrai per mažai rūpinasi sveikata

Jeigu vyrai, sulaukę keturiasdešimties, nepradeda rūpintis savo sveikata ir sveikiau gyventi, jiems gresia širdies ir kraujagyslių ligos, padidėja insulto rizika, cholesterolio kiekis ir užgriūva virtinė kitų sveikatos sutrikimų. Ar vyrai rūpinasi savo sveikata?

Ilona Šnarienė

redakcija@skrastas.lt

Į sporto klubą daugiau ateina moksleivių

Sporto klubo trenerė Laima Caronkutė sako, jog pastaruoju metu daugiausiai sportuoja moksleivių. „Pradėję rūpintis nuo jaunų dienų, jaunuoliai neabejingi sportui ir tapę studentais“, — sako trenerė.

Kiek vangiau, anot trenerės, sporto klubo duris praveria pagyvenusio amžiaus žmonės. „Gal koją kiša laiko stoka, o gal pritrūkstama drąsos“, — svarsto L. Caronkutė.

Vyresni vyrai į sporto klubą neretai ateina sveikatai sušlubavus, dažniau — paraginti medikų. Vieni skundžiasi stuburo skausmais, kiti — viršsvoriu.

Nors vyrai į papildomus kilogramus reaguoja kurs kas ramiau nei moterys, tačiau, anot trenerės L. Caronkutės, labai atsakingai vykdo visus nurodymus pagal sudarytas individualias mitybos programas. Individuali mitybos programa daugeliui priimtinesnė, mat ji yra saugesnė ir efektyvesnė nei dieta.

„Sportuojantis žmogus geriau sugeba valdyti savo kūną, todėl sėkmingiau prisitaiko prie gyvenimo aplinkybių, paprasčiau sprendžia iškilusias problemas, daugiau pasitiki savimi, o svarbiausia — rečiau serga“, — įsitikinusi trenerė.

Trūksta pačių vyrų pastangų

Šeimos gydytojas Rolandas Jankauskas sako, jog kiekvienas vyras turi puikią galimybę pasirūpinti savo sveikata: atlikti sveikatos patikrą, dalyvauti valstybės finansuojamose profilaktinėse ir ankstyvos ligų diagnostikos programose, kad išvengtų vėžio, insulto ir infarkto arba kad šios ligos būtų diagnozuojamos kuo anksčiau. „Tik ne kiekvienas tomis programomis pasinaudoja“, — dalijasi patirtimi gydytojas.

Dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje — priešinės liaukos (prostatos) vėžys. Kasmet reguliariai nemokamai tikrinama 50 — 75 metų vyrų prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentracija kraujyje, pagal kurią galima numatyti ankstyvosios stadijos prostatos vėžį. Tai, anot gydytojo, leidžia šią ligą efektyviai gydyti ir pasiekti, kad pacientas visiškai pasveiktų. Jei nustatytas PSA kiekis — 3 ng/ml ar didesnis, pacientą siunčiamas konsultuotis pas urologą ir atlikti prostatos biopsiją.

„Dalis vyrų paniškai bijo adatų, tad atsisako pasidaryti kraujo tyrimą. Kita bėda ta, kad ne visi turi kantrybės laukti ilgose eilėse pas urologus“, — sako R. Jankauskas.

Yra prevencinė programa ir širdžiai

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinės programos tikslas — sumažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis. Patikros metu vyrams nuo 40 iki 55 metų nemokamai nustatomi kardiovaskulinės rizikos veiksniai ir, reikalui esant, skiriamas reikiamas gydymas.

Širdies ir kraujagyslių ligos siejamos su netinkama žmonių gyvensena: nesveika mityba, rūkymu, sumažėjusiu fiziniu aktyvumu, antsvoriu bei negydomu padidėjusiu arteriniu kraujospūdžiu ar cukriniu diabetu.

„Nors paslaugos programoje dalyvaujantiems asmenims teikiamos nemokamai, neretai vyrams pritrūksta valios pakeisti savo gyvenimo būdą“, — sako gydytojas R. Jankauskas.

Vyrams sunkiausia atsisakyti alkoholio ir cigaretės. „Besaikis alkoholio vartojimas ir rūkymas — du akmenys, kurie tempia vyrus į dugną, — tvirtina medikas. — Neretai tik netikėta liga — infarktas, insultas ar kraujagyslių trombozė, paskatina mesti rūkyti.“

SVEIKATA: Sporto klubo trenerė Laima Caronkutė sako, jog kiekvienas, kuris turi noro aktyviai sportuoti, visada tam ras laiko, nes galvoja apie sveikatą.

PATARIMAS: „Nebūkime sveikatai lengvabūdiški, — pataria gydytojas Rolandas Jankauskas. — Nors šiandien jaučiatės gerai, sveikatą puoselėti reikia nuolat — ir patys stipriausi ąžuolai vienądien ima ir išvirsta“.