Žiedadulkėms alergiškų žmonių tik daugės

Žiedadulkėms alergiškų žmonių tik daugės

Žie­da­dul­kėms aler­giš­kų žmo­nių tik dau­gės

Re­mian­tis sta­tis­ti­kos duo­me­ni­mis, Lie­tu­vo­je žie­da­dul­kių su­ke­lia­ma aler­gi­ja, dar va­di­na­ma šien­li­ge, ka­muo­ja iki 5 pro­cen­tų gy­ven­to­jų, o Eu­ro­po­je šis skai­čius sie­kia 20 pro­cen­tų. Pa­sak Šiau­lių uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rės bio­me­di­ci­nos moks­lų dak­ta­rės Ing­ri­dos Šau­lie­nės, žie­da­dul­kių ke­lia­ma aler­gi­ja lie­tu­viams taps vis opes­nė.

„Nu­sip­lau­na­me“ imu­ni­te­tą

Eu­ro­pos aler­go­lo­gų ir kli­ni­ki­nių imu­no­lo­gų aka­de­mi­ja skel­bia, kad 2025 me­tais aler­gi­jos bus pa­veik­tas kas ant­ras eu­ro­pie­tis. Tam įta­kos tu­ri oro už­terš­tu­mas bei kli­ma­to kai­ta, o moks­li­nin­kė įvar­di­ja dar vie­ną prie­žas­tį – ne­pa­ma­tuo­tą sie­kį bū­ti šva­riam. „Gro­žio ir šva­ros in­dust­ri­jos pa­veik­ti, kal­bant la­bai su­pap­ras­tin­tai, tie­siog „nu­si­plau­na­me“ sa­vo imu­ni­nę sis­te­mą, ku­ri mus sau­go ir nuo aler­gi­jų“, – sa­kė I. Šau­lie­nė.

Ži­no­ma ae­ro­bio­lo­gi­jos (bio­lo­gi­jos moks­lų ša­ka, ti­rian­ti oru pa­sy­viai plin­tan­čias bio­lo­gi­nės kil­mės da­le­les) moks­li­nin­kė at­krei­pė dė­me­sį ir į aler­gi­jų bei žmo­gaus san­ty­kio su gam­ta są­sa­jas: „Kuo ma­žiau bū­na­me gam­to­je ir tols­ta­me nuo jos, tuo „sve­ti­mes­nė“ ji mums tam­pa, o aler­gi­ją ga­li­me lai­ky­ti šio „su­sve­ti­mė­ji­mo“ pa­sek­me.“

Skir­tin­gu lai­ku – skir­tin­gi aler­ge­nai

Šien­li­gės, ar­ba aler­gi­nio ri­ni­to, po­žy­miai pa­na­šūs į slo­gos, ta­čiau yra daug in­ten­sy­ves­ni: kar­tu su stip­ria slo­ga ir no­sies nie­žė­ji­mu pa­si­reiš­kia ir akių nie­žė­ji­mas, pa­rau­di­mas bei aša­ro­ji­mas. Dėl aler­gi­nio ri­ni­to jau­čia­mas nuo­la­ti­nis nuo­var­gis, su­pras­tė­ja mie­go ko­ky­bė, ma­žė­ja dar­bo ir mo­ky­mo­si pro­duk­ty­vu­mas, su­ma­žė­ja kul­tū­ri­nis ir fi­zi­nis ak­ty­vu­mas.

Pa­va­sa­rį daž­niau­siai šiuos ne­ga­la­vi­mus su­ke­lia ber­žas, ku­ris yra vie­nas iš gau­siau­siai aler­gi­zuo­jan­čias žie­da­dul­kes bars­tan­čių au­ga­lų vi­so­je Eu­ro­po­je. Šis me­dis ga­li pa­skleis­ti nuo 20 tūks­tan­čių iki 6 mi­li­jo­nų žie­da­dul­kių. Pa­va­sa­rį Lie­tu­vo­je aler­gi­nes reak­ci­jas taip pat ga­li su­kel­ti ir ki­tų vė­ja­dul­kių krū­mų bei me­džių – laz­dy­no, alks­nio, skrob­lo, uo­sio, ąžuo­lo, gluos­nio – žie­da­dul­kės.

Ne ma­žiau pa­vo­jin­ga ir va­sa­rą, kuo­met žy­di žo­li­niai au­ga­lai. Pa­vyz­džiui, mig­li­nių šei­mo­je yra dau­giau nei 100 skir­tin­gų rū­šių, ta­čiau aler­gi­jos prie­žas­ti­mi bū­na tik kai ku­rių pie­vų žo­lių – mo­tie­ju­ko, šu­na­žo­lės, erai­či­no, svid­rės, taip pat ja­vų, ypač ru­gių žie­da­dul­kės. Ru­de­nį aler­gi­nes reak­ci­jas ga­li su­kel­ti kie­čio, dil­gė­lių, rūgš­ty­nių, gys­lo­čio žie­da­dul­kės.

Su­si­du­ria­ma ne tik su mū­sų kraš­te au­gan­čių au­ga­lų žie­da­dul­kė­mis – iki Lie­tu­vos at­ne­ša­mos ir Eu­ro­pos au­ga­lų žie­da­dul­kės. „Ty­ri­mai ro­do, kad žie­da­dul­kės ga­li nu­skris­ti iki 6 tūks­tan­čių ki­lo­met­rų, tad pas mus ga­li at­ke­liau­ti ir, pa­vyz­džiui, ber­žo žie­da­dul­kių iš Vo­kie­ti­jos ar Skan­di­na­vi­jos. Ar­ba amb­ro­zi­ja: šių au­ga­lų Lie­tu­vo­je ap­tin­ka­ma vos vie­nas ki­tas, o ga­na di­de­lis kie­kis jų žie­da­dul­kių, ku­rios yra la­biau­siai aler­gi­zuo­jan­čios, at­ke­liau­ja į ša­lį iš pie­tų Ru­si­jos, Uk­rai­nos, Veng­ri­jos“, – sa­kė pro­f. I. Šau­lie­nė.

Šiau­lių uni­ver­si­te­to inf.

Ze­no­no RI­PINS­KIO nuo­tr.

PRO­FE­SO­RĖ: „Gro­žio ir šva­ros in­dust­ri­jos pa­veik­ti, kal­bant la­bai su­pap­ras­tin­tai, tie­siog „nu­si­plau­na­me“ sa­vo imu­ni­nę sis­te­mą, ku­ri mus sau­go ir nuo aler­gi­jų“, – sa­ko Šiau­lių uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rė bio­me­di­ci­nos moks­lų dak­ta­rė Ing­ri­da Šau­lie­nė.