
Naujausios
Žolininkės sodyboje – Namų diena
Šeštadienį Butkiškėje (Kelmės r.) gyventi žolininkė Kristina Šilinskienė savo sodyboje surengė Namų dieną.
Šeimininkė supažindino su sodyboje auginamais vaistingaisiais augalais, mokė rišti vantas ir mėgautis pirties malonumais. Svečiai atsinešė įvairių sūrių. Tikima, kad iki Rasų šventės žolės yra pačios sveikiausios, o pienas ir jo produktai – patys maistingiausi.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Sodyba kvepia žolelėmis
Kristinos Šilinskienės sodyba Butkiškėje – pilna įvairiausių vaistinių augalų, gėlių. Šeštadienį žolininkė savo sodyboje, kvepiančioje žolelėmis, surengė Namų dienos šventę.
Šeimininkė apie kiekvieną augalą turėjo ką pasakyti. Pavyzdžiui, penkiaskiautė sukatžolė lygina širdies ritmą, ramina. Tačiau ši vaistažolė pasižymi stipriu poveikiu, reiktų ją vartoti atsargiai. Šalia sukatžolės – raudonkotė pipirmėtė, kiek tolėliau – švelnesnio, net saldoko aromato garbanotoji mėta, dar pūkuotoji mėta. Neseniai K. Šilinskienė įsiveisė apelsininę ir šokoladinę mėtą. Auginą ir melisą. Pastaroji dažniausiai vartojama norint nusiraminti. Tačiau, pasak žolininkės, melisa geriausiai gydo sužeistą širdį. Nuo nelaimingos meilės visą žiemą reikia gerti melisų arbatą. Melisos auga kereliais, nesiplečia, skirtingai negu mėtos. Žolininkė bando prisijaukinti ir katžolę. Stiebiasi čiobreliai. Gelsvės lapus K. Šilinskienė deda į sriubas. Pramoninėje likerių gamyboje naudojamos šių augalų šaknys.
Tarp žolynų – šalavijo krūmas. Šalavijas mažina uždegimus, dezinfekuoja, arbata galima skalauti skaudančią gerklę. Auga dovanų gautas putinas. Putinų uogos labai tinka vaikams gydyti avitaminozę.
Labai geras augalas, žolininkės tvirtinimu, yra pelynas arba paprastasis kietis. Jis tinka virškinimui gerinti, parazitams iš organizmo varyti. Pelyno šluotelę galima įdėti į vantą.
„Medetkos pačios tarp mano žolynų pasisėjo, auga, kur nori. Turiu juozažolę, dar vadinamą lietuviškąja levanda. Ji dažniausiai naudojama kaip prieskoninė žolelė, bet tinka ir kosulį malšinti. Juozažolė – ir šventas augalas. Juozažolės nuoviru apsiplaudavo įvairūs šventikai prieš pamaldas“, – pasakojo Kristina Šilinskienė.
Šalikelėje žolininkė pasodino 12 šermukšnių. Nuo seno lietuviai šermukšnių žiedų arbata gydydavosi nuo kosulio, plaučių uždegimo. Arbatai nuo peršalimo, gripo tinka ir lapai, kurie skinami šermukšniams žydint.
Tinka vantos iš spygliuočių medžių šakelių
Po augalų lankymo ir supažindinimo su jais, žolininkė pakvietė pasimokyti rišti vantas.
Vantų paskirtis, pasak K. Šilinskienės, gali būti labai skirtinga, kaip ir vantų sudėtis. Vienokios vantos labiau tinka moterims, kitokios – vaikams ar vyrams, siekiant kosmetinio poveikio ar stengiantis palengvinti sergančiųjų odos ligomis būklę.
Labai svarbus vantų rinkimo laikas, rišimo bei džiovinimo būdai, džiovintos vantos atgaivinimas žiemą.
„Vanta yra pirties karalienė, vantos rišamos ir naudojamos tūkstančius metų. Ir šiandien, kas tik gali, turėtų naudotis gamtos turtais“ – įsitikinusi žolininkė. Vantai tinka viskas, ką duoda gamta: medžių šakelės, žoliniai augalai, gėlės. Žolininkė mokė rišti vantas iš įvairių medžių, kai kurioms vantoms pridėjo po dilgėlės, mėtos ar pelyno šakelę.
Vasarą rišamos žalios vantos, o rudenį ar žiemą jos konservuojamos, džiovinamos pavėsyje, kartais –- ir šaldomos arba sūdomos. Senovėje vantas džiovindavo šieno kupetose. Klasikinė – beržinė vanta, rišama iš beržo šakelių su subrendusiu paskutiniu šakelių lapu. Beržinė vanta organizmą šildo, turi anticeliulitinį poveikį, ja galima vaikyti garą. Ąžuolinė vanta, kaip ir pats medis, teikia stiprybės, ji labiau tinka vyrams. Moterims tinkamesnė vanta iš liepų šakelių. Liepa švelnina, skaistina, lygina, jaunina odą. Žiemai žolininkė į vantą riša žydinčias liepų šakeles. Vanta su šermukšniais tinka sergantiems odos ligomis, su kaštonų šakelėmis – gydyti kaulams, sąnarių skausmams.
Galima vantas rišti ir iš spygliuočių medžių – kadugių, pušų, eglių, kėnių – šakelių. Tokios vantos, prieš tai pašutintos, tinka einantiems į pirtį antram garui, kojų padams perti.
Pasak žolininkės, yra daug vantų rišimo būdų, tačiau svarbiausia surišti tokią šluotelę, kad būtų patogu ja naudotis. Pirtininkai riša 40-80 centimetrų ilgumo vantas.
Šventės dalyviai susirišo įvairių vantų, kurias vakaro pabaigoje išbandė pirtyje.
Birželio pienas ir jo produktai – sveikiausi ir maistingiausi
Šventėje neatsitiktinai buvo ragaujami ir sūriai.
Žolininkės Namų dienoje dalyvavęs kelmiškis Valdas Rutkūnas sakė, jog senovės lietuviai kiekvieną metų laiką gyveno su saule.
Birželis iki Rasų – toks laikmetis, kai žolės turi daugiausia gydomųjų savybių, sveikatos galių. Tuo metu ir karvės, priėdusios žolių, duoda sveikiausią, maistingiausia pieną. Todėl birželio mėnesį pienas ir jo produktai turėtų būti pagrindinis lietuvių maistas.
Po Sekminių prasidėdavo piemenėlių dienos, kuomet bandų ganytojai galėdavo ilgėliau pamiegoti. Būdavo rengiamos melžtuvių vaišės, vaišindavosi pienu, rūgpieniu, varške ir, žinoma, sūriais.
Į šventę svečiai atsinešė įvairių sūrių – nuo įprastų iki nematytų ir neragautų. Iš Akmenės rajono Agluonų sūrininkės Reginos ant stalo sugulė du varškės sūriai su džiovintomis spanguolėmis, peletrūnu, vienas – keptas. Iš Kalniškės viensėdžio, įsikūrusio tarp Kelmės ir Tytuvėnų, į šventę atvežtas tradicinis varškės sūris su kmynais, varškės rutuliukai su druska ir krapais, lydyto sūrio gabaliukai su agurkle ir raudonaja paprika. Varškės ir lydyto sūrio užkandžiai tinka prie vištienos patiekalų, skanu su salotomis, ypač lapinėmis.
Žolininkė Kristina Šilinskienė suspaudė tamsiai žalią sūrį. Varškės sūryje gausu kmynų, česnakų, o neįprastą spalvą gaminiui suteikia dilgėlių milteliai. Dilgėlė, pasak žolininkės, tinka viskam, yra labai maistingas vaistinis augalas, prilygstantis ankštiniams augalams. Sūrį K. Šilinskienė marinavo alyvuogių aliejuje su druska, kad nedžiūtų, o gražiai blizgėtų.
„Mano tėviškėje, aplinkui Akmenę, karvę vargiai pamatysi. Butkiškėje, kurioje gyvenu, yra daug ūkininkų, laikančių pieninių karvių bandas. Ir visame Kelmės rajone karvių dar daug. Todėl ir pieno produktus, tarp kurių – ir sūriai, žmonės gaminasi“, – sakė.
Autorės nuotr.
ŽOLELĖS: Kristina Šilinskienė sodyboje Butkiškėje augina įvairių vaistinių žolelių.
GĖLĖS: K. Šilinkienei labiausiai patinka įvairiaspalviai vilkdalgiai, irisai.
ŠERMUKŠNIAI: Šį pavasarį žolininkė prie namų pasodino 12 šermukšnių medelių. Šermukšnių žiedai, uogos, sultys turi daug gydomųjų savybių.
VANTOS: Vantas susirišti nebuvo taip paprasta, kaip atrodė iš pasakojimo.
SŪRIAI: Šventėje buvo galima paragauti įvairių sūrių. Pati žolininkė suspaudė neįprastos spalvos varškės sūrį su dilgėlių milteliais.