Daugėja vagysčių ir netikrų pinigų

Daugėja vagysčių ir netikrų pinigų

Daugėja vagysčių ir netikrų pinigų

Šiaulių apskrities policijos duomenimis, nuo šių metų pradžios apskrityje 12 procentų išaugo nusikalstamų veikų, daugiausiai vagysčių, skaičius. Rinkoje pasirodė ir netikrų pinigų.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Vagysčių daugiau

Nuo sausio 1-osios vagysčių skaičius padidėjo 50 procentų. Ilgapirščiai, pastebėję Šiaulių policijos pareigūnai, vis dažniau tuština gyventojų būstus ir negyvenamas patalpas.

Šiaulių apskrities VPK viršininko pavaduotojo Roberto Jagmino žodžiais, vagys pastaruoju metu pamėgę prieš ketverius metus itin populiarų nusikaltimo vykdymo modelį, kai į patalpas būdavo įsibraunama perlaužiant spynų širdeles. Populiarus ir įsibrovimo per atvirus langus būdas.

„Gyventojai, išeidami iš namų, pamiršta uždaryti pirmuose aukštuose esančius langus, arba palieka ventiliacinius tarpus juose, — sakė R. Jagminas. — Todėl vagys nesunkiai patenka į vidų, o tada jau tuština viską, kas po ranka pasitaikę.“

„Yra vagių, kurie eina ir judina durų rankenas. Jei durys atsidaro ir tai pastebi šeimininkas, vagys apsimeta ieškantys, pavyzdžiui, kokio Simo ir atsiprašę dingsta, — sakė R. Jagminas. — O jei šeimininkas nepastebi, ilgapirštis sprunka pačiupęs po ranka pasitaikiusius vertingesnius daiktus.“

Nuo metų pradžios daugiau užregistruota ne tik vagysčių iš butų, bet ir iš sandėliukų ar sodo namelių.

„Žmonės dirba ir nemato, kas įeina ar išeina iš jų sodo namelio, — pasakojo policijos viršininko pavaduotojas. — Dar lengviau ištuštinti sandėliukus, kuriuose yra nemažai vertingų daiktų — įrankių, dviračiai ir panašių daiktų — pakanka tik nudaužti pakabinamą spyną.“

Sioūlo ir patiems pasisaugoti

R. Jagminas akcentavo, kad gyventojai, atsižvelgdami į vis įtemptesnę kriminogeninę situaciją, privalo ir patys saugoti savo turtą: rakinti patalpas, langus, išėjus iš namų, sandariai uždaryti.

Nuo kitos savaitės policija žymės vertingesnius įstaigų ir gyventojų turtą. Kiekvienu konkrečiu pageidavimu, vertingesnius daiktus bus galima atsigabenti į policijos komisariatą arba pasikviesti pareigūnus su specialiais žymekliais į namus.

Netikri pinigai — apyvartoje

Šiais metais apskrities policija jau pradėjusi 48 ikiteisminius tyrimus dėl netikrų pinigų platinimo. Iš jų 35 ikiteisminiai tyrimai pradėti nuo kovo 13-osios, kuomet apyvartoje pasirodė netikri šimto litų banknotai. 31 kartą netikrų šimtinių aptikę inkasatoriai ir keturissyk — fiziniai asmenys.

Kaip atskirti, ar pinigai tikri?

Tikro banknoto popierius tamprus ir šiugždantis;

Netikrose šimtinėse apsauginė juostelė imituota, tačiau joje neįspaustas joks įrašas;

Tikro banknoto kairėje pusėje, apačioje, esantis nominalas keičia spalvą;

Padirbtos šimtinės, kaip ir tikros, turi mikroperforaciją — žymenį iš skylučių. Skylutes perbraukus pirštu nesunkiai galima suprasti, kad jos buvo išbadytos. Tikruose banknotuose skylučių paviršius nejaučiamas;

Netikros šiuo metu apyvartoje platinamos šimtinės, kaip ir tikros, turi vandens ženklus. Tačiau apšvietus kupiūrą ultravioletiniais spinduliais, šimtinė neatsipindi numatytose vietose.

PANAŠUMAS: Nusikaltėlių padirbtos ir šiuo metu apyvartoje paplitusios kupiūros menkai atskiriamos nuo tikrų.

SAUGUMAS: Šiaulių apskrities policijos viršininko pavaduotojas Robertas Jagminas sakė pastebintis, kad dalis gyventojų savo turto saugumui skiria per mažai dėmesio.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.