Įkliuvo mokesčių vengę automobilių prekeiviai

Prokuratūros nuotr.
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad automobilių pardavimai vykdyti neskaidriai, vengiant mokėti privalomuosius mokesčius.

Aštuoniems tarpusavyje susijusiems automobilių prekeiviams teisėsauga pareiškė įtarimus dėl galimai nesumokėtų daugiau negu pusės milijono eurų mokesčių į valstybės biudžetą. Pas įtariamuosius, gyvenančius Šiauliuose, Klaipėdoje, Vilniuje, Kaune, atliktos kratos.

Jie įtariami sukčiaudami įsigiję labai didelės vertės svetimą turtą, apgaulingai tvarkę įmonių finansines apskaitas, klastoję dokumentus ir vengę mokesčių, teikdami neteisingus duomenis apie pajamas.

Ikiteisminį tyrimą atliekantys Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai nustatė, kad Lietuvoje registruotos įmonės direktorius, veikdamas kartu su dar septyniais asmenimis, pardavinėdami automobilius, galimai naudojasi trečiųjų šalių piliečių asmens duomenimis bei Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje bei Airijoje registruotomis bendrovėmis.

Pareigūnai įtaria, kad prekyba iš JAV, Norvegijos ir Kanados importuotais automobiliais vykdyta, nuslepiant tikrąją automobilių vertę ir siekiant išvengti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sumokėjimo į Lietuvos biudžetą.

Iš surinktų duomenų galima spręsti, kad įtariamieji taip pat naudojosi Vengrijoje registruotomis bendrovėmis galimai tam, kad įformintų fiktyvius pardavimus nepagrįstai pritaikius 0 procento PVM tarifą, taip išvengiant PVM į valstybės biudžetą sumokėjimo ar susimažinant kitas mokestines prievoles.

Ikiteisminio tyrimo metu pareigūnai atliko įtariamųjų turėtų ir turimų transporto priemonių pardavimo per pastaruosius 3 metus patikrą. Nustatyta, kad Lietuvoje registruotos įmonės direktorius, pagal TPSAIS duomenis, deklaravo daugiau negu 3 000 transporto priemonių įsigijimą.

Manoma, kad daugiau nei 700 automobilių buvo parduoti Lietuvoje fiziniams ar juridiniams asmenims, deklaracijose nurodant galimai tikrovės neatitinkančią informaciją – automobilio įsigijimo kaina neatitinka aukcione įsigyto automobilio kainos, o pats automobilis perleidžiamas trečiosios šalies piliečiui. Pastebėta, kad veikta operatyviai – dažnu atveju, tą pačią dieną arba po kelių dienų tas pats arba kitas trečiosios šalies pilietis arba viena iš įmonių parduoda automobilį Lietuvos gyventojui, tik jau už gerokai didesnę kainą, atitinkančią rinkai.

Įtariama, kad tokiu būdu per fiktyvią sandorių grandinę galimai buvo išvengta ne mažiau kaip 500 000 eurų mokesčių sumokėjimo į valstybės biudžetą.

Siekiant surinkti kuo daugiau tyrimui reikšmingų įrodymų, Klaipėdoje, Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose FNTT pareigūnai atliko 18 kratų įtariamųjų gyvenamosiose, darbo vietose, automobiliuose. Kratų metu rasti ir paimti su automobilių prekyba susiję dokumentai, MRT, kompiuteriai ir kita.