
Naujausios
Nepilnametis kaltinamas turto prievartavimu, neteisėtu prisijungimu prie informacinės sistemos, neteisėtu autorių ar gretutinių teisių techninių apsaugos priemonių pašalinimu, neteisėtu elektroninių duomenų perėmimu ir panaudojimu, taip pat autorių ar gretutinių teisių objekto neteisėtu atgaminimu, padarymu viešai prieinamu internete bei neteisėtu kopijų platinimu, gabenimu ar laikymu.
Tyrimo metu buvo nustatyta, kad nuo 2023-iųjų rugsėjo iki 2024 metų gegužės mėnesio nepilnametis galimai prievartavo vienos Indijos Respublikos švietimo technologijų įmonės, teikiančios vaizdo pamokas medicinos studentams, turtą.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, jaunuolis, sužinojęs apie Indijos Respublikos bendrovės teikiamas mokamas internetines pamokas, rado būdą, kaip perimti vaizdo įrašus ir juos parduoti studentams už mažesnį paslaugos mokestį.
Aptikęs sistemos spragas, 17-metis pašalino technines apsaugos priemones, saugančias vaizdo pamokų autorines teises, ir, perėmęs neviešus bendrovei priklausančius intelektinės nuosavybės elektroninius duomenis, parduodavo bendrovei priklausančią vaizdo medžiagą pokalbių programėlės privačiose grupėse. Už vaizdo įrašus kaltinamasis, įtariama, iš klientų atlygį gaudavo kriptovaliuta.
Bendrovės atstovams susisiekus su nepilnamečiu ir pasiūlius jam atskleisti savo tapatybę, nutraukti savo neteisėtus veiksmus bei sudaryti susitarimą, pagal kurį lietuvis gautų kompensaciją, atskleisdamas programinės įrangos saugumo spragas, lemiančias įmonės elektroninių duomenų pažeidžiamumą, pastarasis nesutiko. Jis iš bendrovės pareikalavo 500 000 Indijos rupijų (5 500 eurų) išpirkos – už šią sumą pažadėjo nutraukti vaizdo medžiagos platinimą.
Negavęs nei šios, nei dar didesnių prašytų išpirkų, Šiaulių apskrities gyventojas dar kartą pareikalavo išpirkos – šį kartą daugiau nei 29 000 eurų. Įmonei nesutikus sumokėti tokios sumos, pagrasino parduosiantis visą įmonės duomenų bazę privatiems pirkėjams arba atskleisiąs ją nemokamai.
Indijos Respublikos bendrovė praėjusių metų kovą kreipėsi į Lietuvos teisėsaugą dėl šių nusikalstamų veikų. Sėkmingo ikiteisminio tyrimo metu pareigūnams pavyko nustatyti įtariamąjį. Asmuo savo kaltę pripažino.
Minėta bendrovė pripažinta civiliniu ieškovu ir pareiškė daugiau nei 70 000 eurų civilinį ieškinį turtinei žalai atlyginti.
Baudžiamasis kodeksas už šiuos nusikaltimus numato įvairias bausmes, tarp kurių griežčiausia – laisvės atėmimas iki 8 metų.