
Naujausios
Įtariamiesiems politikams atvertos durys į laisvę
Kyšininkavimu stambiu mastu įtariami Šiaulių miesto tarybos nariai Romanas Čokovas ir Igoris Strupeikis vakar popietę buvo paleisti iš Šiaulių tardymo izoliatoriaus (ŠTI), tačiau įtariamaisiais išliko.
Marius STAŠINSKAS
kriminalai@skrastas.lt
Liepos pradžioje dėl kyšio reikalavimo suimti politikai už grotų praleido mėnesį.
Suėmimo pagrindai išnyko, įtarimai–ne
Kardomoji priemonė suėmimas abiem politikams vakar pakeista į švelnesnę–rašytinį pasižadėjimą neišvykti. Apie tai įtariamiesiems pranešė vakar rytą į tardymo izoliatorių atvykęs Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroras Egidijus Jurgelis. Prokuroro vizitas izoliatoriuje truko beveik valandą.
E. Jurgelis „Šiaulių kraštui“ sakė, kad pagrindai, kuriais vadovaujantis įtariamiesiems buvo skirtas suėmimas šiuo metu yra išnykę. Dėl šios priežasties esą ir nuspręsta kardomasias priemones abiem politikams pakeisti į švelnesnes.
Prieš mėnesį, nusprendus suimti politikus, buvo nurodyti keli suėmimo pagrindai: teigta, jog reikalinga atlikti daugybę procesinių procedūrų, manyta, kad abu įtariamieji gali mėginti paveikti liudytojus arba sunaikinti tyrimo metu nepaimtą informaciją.
„Dabar baudžiamojo proceso tikslai gali būti pasiekti taikant ir švelnesnę kardomąją priemonę“,— prokuratūros poziciją išsakė E. Jurgelis.
Prokuroras teigė, kad abiem politikams pareikšti įtarimai išlieka tokie pat, kokie buvo tyrimo pradžioje. Jiedu įtariami reikalavę iš vieno verslininko 160 tūkst. litų kyšio už 4 žemės sklypų detaliojo plano patvirtinimą miesto tarybos sprendimu.
Korupcijos skandalas R. Čokovui ir I. Strupeikiui kainavo narystę politinėse partijose, tačiau miesto tarybos nariais abu politikai tebėra ir šiandien.
Nelaisvėje priaugo svorio
Politikai izoliatorių paliko po vidurdienio. Pirmasis pro izoliatoriaus duris išėjęs I. Strupeikis rankose laikė du didelius krepšius su asmeniniais daiktais ir šypsodamasis įkvėpė pirmą gurkšnį laisvės oro.
Prie izoliatoriaus lūkuriuojantiems žiniasklaidos atstovams politikas teigė, kad sunkios buvo tik pirmosios nelaisvės dienos. Vėliau pavykę priprasti prie nelaisvės.
I. Strupeikis neslėpė, jog artimiausi planai — susiję su atostogomis. Jas politikas ketina praleisti ne tik Lietuvos pajūryje, bet ir užsienyje. Dėl leidimo išvykti I. Strupeikis jau kreipėsi į teisėsaugininkus.
Paklaustas, ką sunkiausiai pavyko ištverti nelaisvėje, I. Strupeikis išskyrė esminį nepatogumą — tai, kad miegoti teko ne savo lovoje. „Trupučiuką kiečiau buvo miegoti,— konstatavo politikas.— Be to, mažai sportavau ir priaugau svorio“.
I. Strupeikis nenorėjo vertinti buvusių partijos kolegų sprendimo pašalinti jį iš partijos gretų. „Man svarbiausia, kad šeima nenusisuko ir darbovietė,— teigė laisvę atgavęs politikas.— Šitie žmonės mane ir palaikė, o ten toliau tai...“.
Beveik dešimčia minučių vėliau pro izoliatoriaus duris išėjęs R. Čokovas buvo mažiau kalbus. Politikas patikino ketinantis tęsti darbą miesto taryboje.
Nešdamas du didelius krepšius su manta R. Čokovas prasitarė, kad nelaisvėje jam, kaip ir kiekvienam čia atsidūrusiam, labiausiai trūko bendravimo su artimais žmonėmis.
Laisvėn išleistus politikus išsivežė jų pasitikti atvykę artimieji.
Buvo pavyzdingi suimtieji
ŠTI direktorius Markas Tokarevas „Šiaulių kraštui“ teigė, kad nei I. Strupeikis, nei R. Čokovas problemų izoliatoriaus administracijai nekėlė. ŠTI jie buvo laikomi izoliuoti vienas nuo kito. Gyveno kamerose, kuriose laikomi buvę pareigūnai.
„Jie niekuo nesiskundė, elgėsi pavyzdingai, jokių prašymų nepateikinėjo“,— pasakojo M. Tokarevas “Šiaulių kraštui“.
Nelaisvėje atsidūrę politikai, kaip ir kiti kaliniai, turėjo galimybę stebėti televizijos laidas ir taip neatitrūkti nuo išorinio pasaulio. Valandą laiko kasdien jie galėdavo praleisti izoliatoriaus pasivaikščiojimų kiemelyje. Šio kiemelio stogas–grotuotas ir dengtas spygliuota viela.
Sauliaus Jankausko nuotr.