Kompiuterio programa padėjo slėpti milijonus

Kompiuterio programa padėjo slėpti milijonus

Kompiuterio programa padėjo slėpti milijonus

Finansinius nusikaltimus tiriantys pareigūnai išsiaiškino keturis pajamų — beveik dviejų milijonų litų — slėpimo atvejus Šiaulių miesto ir Radviliškio maitinimo įmonėse. Įtariama, kad apgaulinga apskaita buvo vedama naudojantis kompiuterine programa.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Apgaulinga apskaita — keturiose įmonėse

Operatyvinę informaciją apie galimai nuslėptas maitinimo įstaigų pajamas gavę Finansinių nusikaltimų tarnybos pareigūnai nurodytose įmonėse atliko reidus.

Nustatyta, kad Radviliškio mieste veikiančiame restorane už suteiktas paslaugas nuo 2007 metų kovo 1 dienos iki 2008 metų birželio 12 dienos buvo neįforminta beveik 316 tūkstančių litų pajamų.

Šiauliuose veikiančiame restorane buhalterinė apskaita apgaulingai buvo tvarkoma nuo 2006 metų iki 2008-ųjų: už suteiktas paslaugas buvo neapskaityta beveik 230 tūkstančių litų.

Vienoje Šiaulių kavinėje pajamos buvo slepiamos nuo 2005 metų. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos duomenimis, iš viso buvo nuslėpta daugiau nei 430 tūkstančiai litų pajamų.

Nuslėptų pajamų dydžiu rekordininkė dar viena Šiaulių kavinė. Įtariama, kad nuo 2005 metų už kavinės paslaugas šioje įmonėje buvo nuslėpta daugiau nei 920 tūkstančių litų.

Talkino kompiuterinė programa

Ikiteisminį tyrimą dėl galimai nuslėptų pajamų ir už jas nesumokėtų mokesčių valstybei atliekantys pareigūnai įtaria, kad pajamos už gautas paslaugas galėjo būti nuslėptos pasinaudojus kompiuterine programa „R Keeper“. Jos pagalba buvo fiksuojamos gautos pajamos už suteiktas paslaugas. Tačiau dalis gautų pajamų nebuvo fiksuojamos ūkio subjektų pirminiuose buhalterinės apskaitos dokumentuose, o neapskaitytos gautos pajamos už suteiktas paslaugas kompiuterinėje programoje “R Keeper“ buvo fiksuojamos kaip “nemokėtojai“ arba “savininkas“.

Šios gautos bei neapskaitytos pajamos išlieka šios kompiuterinės programinės įrangos duomenų bazėje, bei jos gali būti ištrintos tik pasitelkiant šią programinę įrangą įdiegusius specialistus.

Be to, gauta operatyvinės informacijos apie tai, kad gautas, bei pirminiuose apskaitos dokumentuose neužfiksuotas pajamas ūkio subjektai naudoja išmokant neoficialius atlyginimus darbuotojams, kurie taip pat nėra užfiksuojami ūkio subjektų buhalterinėse apskaitose. Šios kompiuterinės programinės įrangos pagalba galiėjo būti vedama bei fiksuojama pilna prekių judėjimo apskaita — pajamavimas, išlaidavimas, komplektacija, patiekalų kalkuliavimas — automatinis savikainos skaičiavimas, pilnai automatizuotas prekių nurašymas pagal realizuotus patiekalus, inventorizacija, įvedimas ir duomenų saugojimas apie prekes, kurios dalyvauja gamyboje, mato vienetus, valiutas, mokesčius.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos žiniomis, atlikus ūkio subjektų patikrinimus, bei pradėjus keturis ikiteisminius tyrimus dėl nuslėptų pajamų, atsirado įmonių, kurios kreipėsi į kompiuterinės programinės įrangos pardavėjus. Prašyta atsiųsti specialistus, kurie aptarnauja kompiuterinę programinę įrangą ir gali ištrinti duomenis, susijusius su gautomis bei kompiuterinėje programinėje įrangoje užfiksuotomis pajamomis, kurios nėra užfiksuotos pirminiuose apskaitos dokumentuose.