Kyšio davėjai rizikuoja būti nuteisti

Kyšio davėjai rizikuoja būti nuteisti

Kyšio davėjai rizikuoja būti nuteisti

Praeitą savaitgalį Šiaulių apskrities keliuose sulaikyti dar du girti vairuotojai, kurie nuobaudų mėgino išvengti grynaisiais „į policininko kišenę“. Šie “narsuoliai“ greičiausiai bus teisiami. Anot Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų, bandymai papirkti dar labai gajūs, ypač jei “problemą“ reikia išspręsti čia pat ir nedelsiant.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Taisyklių pažeidėjai tapo kyšio davėjais

Naktį Pakruojo rajone, Linkuvoje, automobilio vairuotojas ir keleivis, siekdami išvengti administracinės nuobaudos už vairavimą esant neblaiviam, Pakruojo rajono policijos patruliams bandė įduoti 200 litų kyšį.

Į policijos komisariatą pristatytam 27 metų vairuotojui nustatytas sunkus — beveik trijų promilių alkoholio — girtumas.

Kelyje Panevėžys--Šiauliai kelyje, Radviliškio rajone 43 metų radviliškietis atsakomybės už vairavimą esant neblaiviam pabandė išvengti policininkams duodamas 270-ies litų kyšį.

Į policijos areštinę uždarytam vairuotojui nustatytas vidutinis — 2,23 promilių alkoholio — girtumas.

Užpraėjusį savaitgalį buvo pradėti trys ikiteisminiai tyrimai dėl bandymo papirkti policijos pareigūnus.

Kelmės rajone 44 metų vairuotojas, tikėdamasis išvengti nuobaudos už vairavimą be vairuotojo pažymėjimo, Kelmės pareigūnams siūlė 200 litų kyšį.

Pakruojo rajone 27 metų vairuotojas už vairavimą be privalomosios civilinės atsakomybės draudimo pareigūnams siūlė 30-ies litų kyšį.

19-metis Radviliškio rajono gyventojas, vairavęs neblaivus (nustatytas 1,2 promilės alkoholio girtumas) patruliams siūlė 400 litų kyšį.

Krizė korupcijos suaktyvinti neturėtų

STT Šiaulių valdybos viršininko Žydrūno Bartkaus teigimu, 2007 metais valdyba pradėjo 41 ikiteisminį tyrimą dėl papirkimo ne tik policijoje, bet ir kitose veiklos srityse.

Šiemet šiauliečiai pradėjo ikiteisminius tyrimus dėl 50-ies nusikalstamų veikų. Šiais metais įsiteisėjo jau penki teismo nuosprendžiai, kuriais kyšio davėjai buvo pripažinti padarę nusikalstamas veikas.

Ar išaugę mokesčiai, didesnės išlaidos prekėms ir paslaugoms nepaskatins korupcijos?

Šiaulių valdybos viršininko Ž. Bartkaus įsitikinimu, papirkimas, kaip vienas iš korupcinių nusikaltimų, glūdi ne ekonominėje situacijoje, o žmonių kultūroje, išsilavinime. Tam, kad ekonominiai pokyčiai paveiktų žmogaus įsitikinimus ir tas, kuris šiuo metu niekam „kyšių neduoda“, pradėtų juos siūlyti, esą turėtų praeiti daug laiko, o gyvenimo sąlygos turėtų stipriai pablogėti.

„Sunkesnėmis ekonominėmis sąlygomis kiekvienas žmogus yra linkęs taupyti, o “papirkimas“ yra tiesiogiai susijęs su išlaidomis, — sakė pareigūnas. — Vadinasi, grėsmės šakotis korupcijai kol kas lyg ir nėra.“

Papirkti bandoma „geradarius“

STT Šiaulių valdybai tekę tirti bandymus papirkti įvairių sričių darbuotojus — policijos pareigūnus, medikus, techninių apžiūrų centro darbuotojus, muitininkus, švietimo srities atstovus.

STT vadovas Ž. Bartkus sakė negalintis išskirti vienos ar kitos institucijos, kurioje yra didžiausia rizika būti papirktam — žmonėms visos sritys ir institucijos yra svarbios, kai jie bando išspręsti rūpimą problemą. Vis dėlto didžiausia korupcijos rizika, teigė pareigūnas, egzistuoja tose srityse, kuriose yra priimami žmonėms svarbūs sprendimai: išduodami leidimai, vykdoma darbų kontrolė, skiriamos nuobaudos, priimami sprendimai, nuo kurių priklauso asmens materialinė gerovė.

„Norėčiau, kad valstybės tarnautojai suprastų, kad viskas prasideda nuo “saldainių dėžutės“, — sakė Ž. Bartkus. — Blogybė yra ne tai, kad jis paėmė tą menkavertę dovaną. Blogybė yra ta, kad saldainius palikęs žmogus, išėjęs iš kabineto, ims kalbėti “jis ima“, “jam reikia nunešti, kitaip nieko nebus“.

Korupcija — su kuriozais ir teistumu

Pareigūnus, tiriančius galimus korupcijos atvejus, neretai pasiekia ir kurioziškos situacijos.

Kartą Kelių eismo taisykles pažeidęs vairuotojas, prisiminė Šiaulių valdybos vadovas, pareigūnui pasiūlė šimto litų kyšį ir pareigūnas su tokia suma sutiko. Tačiau pažeidėjas vietoje žadėtos šimtinės paslapčia norėjo paduoti tik 50 litų. Pareigūnas pastebėjo apgaulę ir, labai supykęs, pagrasino, kad už tokį nesąžiningumą nubaus vairuotoją ne tik už greičio viršijimą, bet „prirašys“ dar ir vairavimą be saugos diržo. Vairuotojas po tokių žodžių atsiprašė ir perdavė pareigūnui žadėtus šimtą litų.

„Gal vairuotojai, kurie pažeidžia Kelių eismo taisykles ir už kyšį bando išvengti atsakomybės, nesupranta, kad rizikuoja būti teisiami? — svarstė Ž. Bartkus. — Administracinė atsakomybė už Kelių eismo taisyklių pažeidimus svyruoja nuo kelių dešimčių litų baudos iki kelių ar keliasdešimties parų arešto. Baudžiamoji atsakomybė už papirkimą gresia net laisvės atėmimu. Be to, teistumas gali turėti pasekmių tolimesniam gyvenimui.“

KORUPCIJA: Specialiųjų tyrimų tarnybos duomenimis, korupcija egzistuoja daugelyje veiklos sričių.

Jono TAMULIO nuotr.

KULTŪRA: STT Šiaulių valdybos viršininkas Žydrūnas Bartkus įsitikinęs, kad papirkimas, kaip vienas iš korupcinių nusikaltimų, glūdi žmonių kultūroje.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.