
Naujausios
Plotus valo ugnis
Vakar rytą Šiaulių miesto pašonėje esančiame Dainos kaime ugnis suniokojo vienaaukštį negyvenamą namą. Įtariama, kad statinys buvo padegtas tyčia. Kiekvienais metais Šiaulių apskrityje užregistruojama apie dešimtį padegimų, peršančių mintį, kad ugnis — ne keršto ar susidorojimo ginklas, o būdas pigiai sunaikinti beverčius statinius ir atlaisvinti plotus naujoms statyboms.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Padegimas?
Apleisto mūrinio namo gaisras vakar kilo prieš devynias ryto. Atvykus ugniagesiams, šiferiu dengtas pastato stogas jau skendėjo liepsnose.
Degantį negyvenamą namą gesinantiems ugniagesiams teko imtis netoliese stovinčio medinio ūkio pastato bei perdžiūvusios pernykštės pievos apsaugos darbų. Nuo žiežirbos žolė atskirais plotais jau buvo beužsideganti.
Gaisro metu ugnis visiškai suniokojo namo stogą, sukrito perdengimai. Apdegė ir viena ūkio pastato siena.
Jau pirminės apžiūros metu ugniagesiams kilę įtarimo, kad liepsna kilo ne dėl neatsargaus elgesio ar kitų netyčinių priežasčių, o dėl to, jog ji buvo įžiebta.
Po gaisro paaiškėjo, kad apleistame pastate glausdavosi benamiai — jame ir greta esančiame ūkio pastate rastas įrengtas ne vienas guolis. Tačiau šįkart kaltė dėl gaisro linkusi kristi ne ant čia apsistojusių vargetų, o ant padegėlių.
„Šiaulių krašto“ žiniomis, ankstyvą gaisro rytą prie apleistų statinių vaikščiojusios trys nematytos personos. Atsiradę liudytojų, kurie matė, kad atsilankėliai, sukdami ratus aplink statinį, elgėsi gana keistai.
Apie įtariamą padegimą ugniagesiai informavo Šiaulių rajono policiją. Nustatę plotų ir statinių Šiaulių pašonėje savininką pareigūnai ketina pradėti ikiteisminį tyrimą dėl turto suniokojimo.
Taip pat tiriama ir kita, ugniagesių žodžiais, mažiau tikėtina gaisro priežastis — dėl neatsargaus elgesio su ugnimi.
Tyrimą dėl šio gaisro pradėjęs ir Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (PGV) Valstybinio priešgaisrinės priežiūros skyrius.
Daugiausiai padegimų — Šiaulių mieste
Kiekvienais metais Šiaulių apskrityje užregistuojama nuo penkių iki dešimties gaisrų, kurių priežastis — padegimas. Manoma, kad ne vienas toks gaisras turi vienintelį tikslą — išvalyti plotus nuo apleistų ir eksploatuoti nebetinkamų pastatų.
Statistika rodo, kad daugiausiai gaisrų, kurių priežastis — galimas padegimas, kiekvienais metais kyla Šiaulių mieste bei prieigose ir tik po vieną kitą kituose apskrities rajonuose.
Kai kuriuos seniai nebeeksploatuojamus statinius ugniagesiams esą tenka gesinti net po kelis ar keliolika kartų.
„Akivaizdu tai, kad nenaudojami pastatai dažniausiai dega tose vietose, kur sklypus reikia atlaisvinti naujoms statyboms, — “Šiaulių kraštui“ sakė Šiaulių apskrities PGV Valstybinio priešgaisrinės priežiūros skyriaus tyrėjas. — Pradėjus tirti tokių statinių gaisro priežastis dažniausiai paaiškėja, kad savininkai neseniai pradėję tvarkyti jų nugriovimo dokumentus“.
Tačiau esą įrodyti, kad pastatas buvo padegtas paties savininko iniciatyva, nėra paprasta — kuris savininkas teisėsaugai prisipažins, kad jis degė „su žinia“.
Tuomet apleistų sudegusių vaiduoklių gaisrų priežastys paprastai „nurašomos“ į neretai juose prisiglaudusių benamių, kurie esą su ugnimi elgėsi netinkamai, sąskaitą.
Liepsna — pigus valymo būdas
Kodėl plotų ir juose stovinčių apleistų pastatų savininkai, norėdami statinius sunaikinti, inscenizuoja gaisrą?
„Šiaulių kraštui“ pavyko sužinoti, kad savininkai tokį savo turto sunaikinimo būdą sugalvoję, norėdami išvengti biurokratinių reikalų tvarkymo bei išlaidų. Mat norint nugriauti senutėlį statinį šiferio stogu būtina gauti leidimą bei samdyti bendrovę darbams. O rangovai už keliolikos kvadratinių metrų šiferio nuardymą bei išvežimą prašo vidutiniškai apie keturis tūkstančius litų.
Todėl teritorijas tvarkantys savininkai esą ir imasi nors ir pavojingo, tačiau pigaus būdo — pasamdomi asocialūs asmenys, kurie netyčia (tyčia) statinį padega.
„Pagrindinis tokių padegimų tikslas — sunaikinti šiferio stogą, — “Šiaulių kraštui“ sakė pasiviešinti nesutikęs pašnekovas. — Jei ugniagesiai spėja atvažiuoti stogui dar nespėjus sudegti, statinys, praėjus šiek tiek laiko, paprastai užsiliepsnoja darsyk. O jei reikia, ir dar kartą. Jei šiferis nudega — tikslas pasiektas. Statinį galima ardyti.“
Šiaulių apskrities PGV duomenimis, prieš kelerius metus ne kartą liepsnojo Šiauliuose, Basanavičiaus gatvėje, stovėjęs namas-vaiduoklis. Gaisrai tęsėsi tol, kol tyčinius padegimus įtariantys Valstybinio priešgaisrinės priežiūros skyriaus tyrėjai nustatė pastato-vaiduoklio savininką ir, pagrasinę rimtomis baudomis, įsakė statinį nedelsiant nugriauti.
PADEGIMAS: Įtariama, kad apleistas statinys Šiaulių rajone, Dainos kaime, buvo padegtas.
BENAMIAI: Apleistoje sodyboje, kaip paprastai būna, buvo įsikūrę benamiai — sudegusiame name ir ūkio pastate rastos krūvos šiukšlių ir senų skudurų.
TIKSLAS: Svarbiausia, kad, užsiliepsnojus senam statiniui, nudegtų šiferio stogas — tai pigiausias ir greičiausias būdas pradėti plotų atlaisvinimo darbus.
Jono TAMULIO nuotr.