
Naujausios
Policijos pareigūnai kaltinami smurtu
Radviliškio rajono policijos komisariato pareigūnų sulaikyti broliai Rolandas ir Saulius Žulpos teigia policijoje buvę sumušti. Vieną iš brolių dėl patirtų sužalojimų teko guldyti į ligoninę.
Jadvyga BUIVYDIENĖ
Sulaikytieji teigia buvę sumušti policijoje
26 metų Rolandas Žulpa ir aštuoniolikmetis jo brolis Saulius apie 3 valandą nakties iš Radviliškio miesto pėsčiomis ėjo į Voskonių kaimą pas motiną. Eibariškių mikrorajone juos sulaikė policijos pareigūnai.
Pirmiausia buvo sulaikytas Saulius — dėl to, kad viešoje vietoje pasirodė neblaivus ir kalbėdamas vartojo necenzūrinius žodžius. Už kelių žingsnių jam iš paskos ėjęs Rolandas norėjo broliui padėti. Tikėdamasis, jog pavyks išprašyti pareigūnų, kad aštuoniolikmetį paleistų, Rolandas, kuris buvo taip pat išgėręs, drauge su Sauliumi įlipo į policijos automobilį ir nuvažiavo į komisariatą.
„Komisariate iš pradžių pareigūnai man sakė, kad esu laisvas ir galiu išeiti, tačiau vėliau persigalvojo. Sulaikė ir mane“, — “Šiaulių kraštui“ pasakojo Rolandas, į redakciją su šeimos nariais atėjęs iš karto, kai po sulaikymo rytojaus dieną buvo paleistas.
Rolandas rodė žymes ant kūno, likusias, jo teigimu, nuo policijos pareigūnų mušimo.
Vyriškio nugaros srityje ryškiai matėsi dvi raudonos juostos (Rolando žodžiais, tai — policininkų bananų kirčių pėdsakai), sužalojimų buvo galvos srityje, abi rankos ties riešais tebebuvo ištinusios ir paraudusios (teigiama, nuo antrankių). Rolandas sakė, kad jam svaigsta galva, pykina, kad kenčia skausmą, kai vaikšto — po to, kai policininkai jį sumušė, skausmas į koją ateina iš stuburo.
Rolando brolis Saulius tvirtino, kad policijoje pareigūnai mušė ir jį.
„Išdavikas“ telefonas
Apie kai kuriuos įvykius policijoje tą naktį, kai buvo sulaikyti Rolandas ir Saulius, „Šiaulių kraštui“ galėjo papasakoti ir jųdviejų motina bei Rolando žmona, nors jų įvykio vietoje nebuvo. Moterys mobiliuoju telefonu turėjo galimybę girdėti, kas vyksta komisariato sulaikymo patalpoje.
Tokią galimybę sulaikytųjų artimiesiems suteikė patys policijos pareigūnai, kai iš Rolando, skambinančio žmonai ir pranešančio apie sulaikymą, atėmė mobilųjį telefoną ir jį neišjungtą padėjo ant stalo.
„Telefonu gal 15 ar 20 minučių klausėmės, kas vyksta komisariate. Aiškiai girdėjosi Rolando “Sauliau, mane muša!“ bei jo šauksmas po kiekvieno smūgio, — “Šiaulių kraštui“ pasakojo Rolando žmona Oksana. — Po kiek laiko kažkuris iš pareigūnų pasakė: “Patrauk jo kojas nuo durų, nes prispausim“ (šiuos žodžius “paįvairino“ keiksmai)“.
Paskutiniai garsai, kuriuos, telefonu sklindančius iš Policijos komisariato, girdėjo Rolando žmona, buvo Sauliaus šauksmas (vaikinas prašė nuimti antrankius). Jam kažkuris policininkas atsakė: „Tylėk tu, k...“. Kiti policininkai juokėsi.
Patyčios
Rolandas „Šiaulių kraštui“ pasakojo policininkų buvęs muštas bananu, smaugtas, daužytas į galvą. Sulaikymo patalpoje jis esą buvo praradęs sąmonę ir ją atgavęs tik kameroje, kai pareigūnai, paguldę jį veidu žemyn ant šlapių grindų, skaudžiai užlaužė rankas ir jas pakeltas prirakino prie gulto. Taip sulaikytasis gulėjo iki ryto.
Rolando brolį Saulių pareigūnai gretimoje kameroje prirakino prie radiatoriaus. Vaikinas teigia prirakintas iki ryto turėjęs sėdėti vandens baloje (vanduo tekėjo iš radiatoriaus).
Rolandas dėl skausmų įvairiose kūno vietose naktį šaukėsi pagalbos, tačiau budintys policijos pareigūnai nesureagavo. Jie buvo paslaugūs tik vienintelį kartą — kai Rolandas pasiprašė į tualetą. Kai vyras apie 10 valandą ryto į tualetą pasiprašė vėl, pareigūnai atsakė, jog jam į šią vietą dabar priklauso eiti tik pusę dviejų.
„Labai svaigo galva, pykino, prašiau, kad man pakviestų greitąją pagalbą, tačiau kažkuri pareigūnė atrėžė: “Nešūkauk, pasėdėsi dar parą, tada nei medikų nebereikės“, — apie tai, ką teko patirti Policijos komisariate, pasakojo Rolandas.
Nukentėjusiuosius gelbėjo artimieji
Rolando žmonai Oksanai rytą su šeimos nariais atvykus į Policijos komisariatą, budintis pareigūnas paklaustas paaiškino, jog sulaikytaisiais buvo rūpinamasi. Jiems esą nuolat buvo duodama gerti, jie dažnai buvo išleidinėjami į tualetą. Pareigūnas sutikęs, kad Rolandui reikia medikų apžiūros, tačiau tvirtinęs, jog sulaikytasis medikų pagalbos atsisakė.
Oksana atvežė vyrui ir jo broliui po butelį mineralinio vandens, tačiau pareigūnai neleido perduoti. Dėl vandens perdavimo teko kalbėtis su komisariato viršininko pavaduotoju. Jis vandenį perduoti leido. Tada budėję pareigūnai butelius sustatė prie kamerų durų iš lauko pusės ir paliko. Rolandas mineralinį pasiėmė tik tada, kai buvo išleistas — su broliu vežamas į teismą.
Artimųjų iškviesti medikai, įvertinę Rolando sveikatos būklę, priėjo prie išvados, kad jam būtina chirurgo konsultacija. Policijos pareigūnai pažadėjo išleisti Rolandą pas medikus iš karto, kai tik teismas priims nutarimą, tačiau atsitiko kitaip. Teismas broliams paskyrė trijų parų areštą, ir pareigūnai juos parvežė atgal į komisariatą atlikti bausmės.
Tik artimųjų pastangų dėka po dar vieno pokalbio su komisariato vadovais Rolandas buvo išleistas pas medikus.
Po apžiūros Radviliškio ligoninėje vyriškis buvo išsiųstas į Šiaulių ligoninę ir ten paguldytas, vėliau išleistas tęsti gydymą namuose.
Policija nekomentuoja
Radviliškio rajono policijos komisariato vadovai „Šiaulių kraštui“ nenorėjo komentuoti nei įvykusio incidento, nei pareigūnų veiksmų.
Komisariato viršininkas Alvydas Lideikis teigė, kad policijoje, sulaikymo patalpoje, veikia vaizdo stebėjimo kamera, todėl nustatyti, kas ten vyko iš tikrųjų, nebus sunku.
A. Lideikis atsisakė žurnalistams parodyti ir filmuotą medžiagą, kadangi ji, pradėjus įvykį tirti, tapo ikiteisminio tyrimo medžiaga.
Autorės nuotr.
RIMBAS: Rolandas Žulpa rodė žymes ant kūno. Šalia — Rolando žmona ir motina.
ŽYMĖS: Rolandas teigia, kad galva jam taip pat buvo sužalota policijoje.
ANTRANKIAI: Sulaikytasis Rolandas antrankiais buvo surakintas taip, kad ištino rankos, ant jų pasiliko žymės. Vyriškis sako, kad pareigūnams antrankius buvo net sunku nuimti.