
Naujausios
Sargo namelis – priedanga sukčiavimui?
Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai kreipėsi į teismą su ieškiniu dėl viešojo intereso gynimo savavališkai pastačius statinius valstybinėje žemėje ir taip neteisėtai įgijus teisę į vieno valstybinės žemės sklypo nuomą Šiaulių mieste ne aukciono būdu.
Prokurorų akiratyje ir vėl, jau ne pirmąsyk, atsidūrė buvęs Šiaulių oro uosto direktorius Romas Mikšys.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Vienintelis statinys – sargo namelis
Prokuroro nuomone, statybos užbaigimo aktas ir valstybinės žemės nuomos ne aukciono būdu sutartis sudaryta pažeidžiant statybos užbaigimo procedūras ir valstybinės žemės nuomą ne aukciono tvarka reglamentuojančius teisės aktus.
Prokuratūra siekia, kad būtų panaikintas statybos užbaigimo aktas bei Nacionalinės žemės tarnybos Šiaulių skyriaus vedėjo sprendimas išnuomoti žemės sklypą, taip pat pripažinta negaliojančia valstybinės žemės nuomos sutartis. Taip pat, kad uždaroji akcinė bendrovė savo lėšomis atlaisvintų valstybinės žemės sklypą.
Tyrimo metu nustatyta, kad 1993 metų Šiaulių miesto valdybos sprendimu valstybinės žemės sklypas buvo išnuomotas dešimties metų laikotarpiui automobilių parduotuvei statyti. Žemė išnuomota prekybinei firmai „Asmi“, kuri 2012 metų vasarį buvo pertvarkyta į uždarąją akcinę bendrovę „Radga“. Šios įmonės vienintelis akcininkas – buvęs Šiaulių oro uosto vadovas Romas Mikšys.
Pagal parengtą projektą nuomojamame žemės sklype turėjo būti pastatyta automobilių dalių sandėlis, automobilių stovėjimo aikštelė ir sargo namelis. Dar 1996 metais buvo išduotas statybos leidimas, kuris buvo tęsiamas iki 2003 metų.
Tyrimo metu buvo surinkti duomenys, kad iki 2002 metų lapkričio mėnesio nuomojamame valstybinės žemės sklype nebuvo atlikta jokių statybos darbų, o statytojas viešame registre paskelbė, kad statyba užbaigta tik 2012 metais. Akivaizdu, kad statybos darbai buvo atlikti ne tik jau negaliojant statybos leidimui – kaip savavališka statyba, bet ir pasibaigus valstybinės žemės nuomos sutarčiai.
2003 metais pasibaigus valstybinės žemės sklypo nuomos sutarčiai, žemės sklypas nebuvo grąžintas savininkui – valstybei. UAB nuo 2003 iki 2016 metų naudojosi valstybinės žemės sklypu, nemokėdama žemės nuomos mokesčio.
Iš projekte numatytų statinių UAB pastatė tik 86 kvadratinių metrų sargo namelį. Ir tik 2015 metais, praėjus beveik 13 metų po valstybinės žemės nuomos sutarties pabaigos, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos padaliniui pateikė prašymą išduoti Statinio užbaigimo aktą. Statybos užbaigimo aktas buvo surašytas neteisėtai, nes UAB neatitiko statytojui keliamų reikalavimų.
Valstybinė žemė gali būti išnuomota be aukciono, jeigu ji užstatyta fiziniams ir juridiniams asmenims nuosavybės teise priklausančiais ar jų nuomojamais statiniais ar įrenginiais.
Sargo namelis, kuris neturi apibrėžto naudojimo ir ūkinės veiklos pobūdžio ir visiškai nesusijęs su bendrovės žemės sklype vykdoma veikla ir šios veiklos plėtojimu, buvo pastatytas tik tam, kad būtų sukuriamos menamos sąlygos įgyti valstybinės žemės nuomos teisę ne aukciono būdu.
Būtent statybos užbaigimo aktas sąlygojo 2016 metų valstybinės žemės nuomos sutarties sudarymą. Valstybinės žemės nuomos sutartimi bendrovei 32 metų laikotarpiui be aukciono sargo nameliui naudoti išnuomotas daugiau nei pusės hektaro valstybinės žemės sklypas centrinėje Šiaulių miesto dalyje, kurio vertė valstybinės žemės nuomos sutarties pasirašymo metu buvo 149 tūkstančiai eurų.
Įtarimai dėl bandymo papirkti
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą pagal informaciją, kad privačios bendrovės „Aviatechnika“ vadovas, UAB „Ragda“ akcininkas ir buvęs Šiaulių oro uosto direktorius R. Mikšys bandė papirkti Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų atstovą, kuriam pasiūlė didesnį nei 90 000 eurų kyšį.
Pareigūnų žiniomis, kyšis buvęs už tai, kad latvių aviacijos bendrovei „Wings 4 Sky Group“, kuri verčiasi orlaivių bei sraigtasparnių pardavimu ir nuoma, teikia reaktyvinių lėktuvų techninės priežiūros ir mokymų paslaugas būtų sudarytos išskirtinės sąlygos laimėti Lietuvos kariuomenės organizuotą tarptautinį viešąjį pirkimą.
Tyrimo duomenimis, įtariamasis galimai neteisėtais veiksmais siekė naudos minėtai Latvijos bendrovei. Lietuvos kariuomenė 2016 metų pavasarį su šia bendrove pasirašė beveik pusketvirto milijono eurų sutartį dėl trijų mokomųjų lėktuvų L-39 „Albatros“ nuomos trejiems metams.
Šiaulių oro uostui R. Mikšys vadovavo 2006–2015 metais. Jis iš pareigų buvo atleistas už prastus įmonės rezultatus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
86 kvadratinių metrų namelis užtikrino galimybę žemės sklypą centrinėje miesto dalyje, Dubijos gatvėje, bendrovei išsinuomoti ne aukciono būdu.
Privačių įmonių Šiauliuose vadovas ir savininkas Romas Mikšys įtariamas ne tik bandymu papirkti Lietuvos karininką. Prokurorai ieško siūlo galo ir dėl galimai neteisėtų valstybinės žemės nuomos reikalų.