Teismas ėmėsi šnipo bylos

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Kaltinamasis Eduardas Manovas išsakė ne tik sutikimą, bet ir norą, kad jo baudžiamoji byla būtų nagrinėjama.
Šiaulių apygardos teismas atvertė baudžiamąją bylą dėl šnipinėjimo užsienio valstybei. Prieš teismą stojo Lietuvos ir Rusijos pilietybę turintis Lietuvos gyventojas 83 metų Eduardas Manovas. Kaltinamasis į Šiaulių apygardos teismą atgabentas iš suėmimo vietos – teismas suėmimo terminą nuo šių metų sausio 13 dienos jam pratęsė dar trims mėnesiams.

Teisme – pirmieji prašymai

Į pirmąjį teismo posėdį atvyko valstybinis kaltintojas, kaltinamojo gynėjas, kaltinamasis. Bylos nagrinėjimas iš esmės pirmame posėdyje nepradėtas.

Į klausimą, ar sutinka, kad baudžiamoji byla būtų nagrinėjama, E. Manovas atsakė trumpai „sutinku ir noriu“. Ar susipažino su kaltinamuoju aktu, atsakė, kad aktą jam perskaitė, nes pats yra aklas.

Valstybinis kaltintojas teismui pateikė prašymą šią baudžiamąją bylą nagrinėti neviešuose posėdžiuose. Priežastis, anot prokuroro, ta, kad šioje byloje yra atskirtas kitas ikiteisminis tyrimas. Be to, nagrinėjant bylą viešai, galėtų būti paviešintos Valstybės saugumo departamento ir kriminalinės žvalgybos priemonės, kurios naudojamos vykdant žvalgybą, taip pakenkiant vykstančiam ikiteisminiam tyrimui.

Teismas protokoline nutartimi valstybės kaltintojo prašymą tenkino – ši byla nebus viešai nagrinėjama.

Tuo tarpu E. Manovo gynėjas į teismą kreipėsi su prašymu bylą grąžinti prokurorui, nes esantis įsitikinęs, jog kaltinamasis aktas neatitinka įstatymo reikalavimų.

Sprendimą dėl bylos grąžinimo prokurorui teismas ketina skelbti vasario 3 dieną.

Kitas teismo posėdis – vasario 14 dieną.

Dirbo profesionalas

Baudžiamosios bylos duomenimis, E. Manovas, vykdydamas Rusijos Federacijos (RF) žvalgybos organizacijos užduotį ir veikdamas šios organizacijos pavedimu, su minėtos valstybės ginkluotųjų pajėgų žvalgybos ikiteisminio tyrimo metu nenustatytais darbuotojais, ne vėliau kaip nuo 2018 metų iki 2024 metų sausio 13 dienos, už piniginį atlygį rinko Rusijos Federacijos žvalgybą dominančią informaciją apie Lietuvos energetikos objektus, vidaus ir užsienio politiką, NATO aljanso konsultacijas, Lietuvos pasirengimą karinėms pratyboms, numatomą ginkluotės įsigijimą, konservatorių partijos ir tremtinių sąjungos veiklą bei kitas svarbias žinias.

Surinktą informaciją E. Manovas analizavo, darė apibendrinimus, vertinimus, rengė informacines pažymas rusų kalba bei šiuos duomenis nuotoliniu būdu perdavinėjo RF žvalgybos organizacijai šifruotais pranešimais.

E. Manovo šnipinėjimas, anot bylos duomenų, vyko ne mažiau kaip šešerius metus. Jis Rusijai dirbo pagal nelegalų programą, pagal kurią apmokyti šnipai Rusijos karinės žvalgybos užsakymu pasiunčiami šnipinėti ir, nuvykę į nurodytą užsienio valstybę, laukia nurodymų iš Rusijos.

Teigiama, kad Rusijoje ilgą laiką tarnavusiam E. Manovui buvo duotas nurodymas įstoti į konservatorių partiją, kurios renginiuose jis dažniausiai prisistatydavo kaip fotografas, gauti priėjimą prie šios partijos lyderių ir tiesiogiai iš jų rinkti Rusijai aktualias žinias.

Šnipas, nurodyta baudžiamojoje byloje, naudojosi jam suteikta šifravimo įranga, kompiuterine bei radijo technika su specialiai sukurta programine įranga, kurią pareigūnai rado jo namuose per sulaikymą. E. Manovas užduotis šnipinėti gaudavo naudodamasis specialiu radijo ryšio kanalu pagal griežtai nustatytą grafiką.

Atlyginimas už viešais ir neviešais kanalais surinktą informaciją ir lėšos veiklai nuo 2023 metų buvo perduodamas įtariamajam specialiai nuvykus į užsienio valstybes.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorų, Lietuvos kriminalinės policijos biuro bei Valstybės saugumo departamento pareigūnų bendrai vykdyto ikiteisminio tyrimo metu kaltinamasis buvo nustatytas ir sėkmingai sulaikytas 2024 metų pradžioje.

Sulaikymo metu E. Manovo namuose buvo rastos ir minėtos šnipinėti naudotos priemonės. Šiaulietis buvo suimtas ir visą ikiteisminio tyrimo laiką praleido nelaisvėje.

Radviliškio rajone gimęs E. Manovas – Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių filialo narys, priklausęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijai.