Vairuotojai tampa dujininkais

Vairuotojai tampa dujininkais

Vairuotojai tampa dujininkais

Šiaulietis Aurimas, atvažiavęs dujų savo automobiliui į vieną iš degalinių Šiaulių rajone, pastebėjo, kad kai kurie šių degalų bandantys įsipilti vairuotojai neturi net menkiausio supratimo, kaip tai padaryti. Nežinojimas, įsitikinęs vyras, gali būti grėsmingas. Tačiau grėsmės nerūpi Energetikos ministerijai — pagal neseniai patvirtintas taisykles, dujų užpilančio specialisto nebereikia — juo gali būti kiekvienas.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Į pagalbą

Prieš keletą dienų Aurimas, važiuodamas į Mažeikius, stabtelėjo pakelės degalinėje užsipilti suskystintų naftos dujų. Vyras kantriai stebėjo, kaip prieš jį laukusio automobilio vairuotojas krapštosi prie dujų kolonėlės, o paskui prie automobilio bagažinėje įrengto baliono, greičiausiai neturėdamas nė menkiausio supratimo, kaip įsipilti degalų.

Kantrybės, pasak paties, netekęs šiaulietis išlipo iš savo automobilio ir pasisiūlė pagelbėti. Dujoms pradėjus tekėti Aurimas grįžo į savo mašiną, tačiau netrukus pastebėjo, kad degalų įsipylęs vairuotojas nebegali ištraukti pistoleto. Vėl teko pagelbėti.

Dar kurioziškesnę situaciją papasakojo kitas vairuotojas. Vyras, užvažiavęs dujų į vieną kaimyninio rajono degalinę, buvo informuotas, jog, užsipylęs dujų savarankiškai, gaus kelių centų nuolaidą litrui dujų.

Vyrai sakė sveikinantys degalinių iniciatyvą suteikti daugiau savitarnos, tačiau neslėpė nerimaujantys, kad ja besinaudojantys nepatyrę vairuotojai gali kelti rimtą pavojų. Maža to, pastebėję vairuotojai, degalinėse, kuriose įdiegta savitarna, dujų kainos beveik nesumažėjusios.

Savarankiškumą suteikė naujos taisyklės

Daugeliui naujiena, kad vairuotojai, turintys automobilius su dujine įranga, šių degalų įsipilti gali savarankiškai. Tokią galimybę Energetikos ministerija, patvirtinusi Degalinių eksploatavimo taisykles, vairuotojams suteikė nuo šių metų balandžio 16 dienos.

Kartu ministerija suteikė galimybę degalinėms taupyti — patvirtinus naująsias taisykles degalinės gali atsisakyti prieš tai privalomo operatoriaus, atsakingo už teisingą naftos dujų eksploatavimą bei aptarnaujančio dujinių automobilių vairuotojus.

Pagal Energetikos ministerijos numatytus naujuosius reikalavimus degalinėje ir dabar nuolat turi būti darbuotojas, turintis dujininko pažymėjimą bei kvalifikacijos atestatą. Šis specialistas, reikalui esant, privalo suteikti pagalbą vairuotojui.

Savitarna veikia daugelyje Vakarų Europos valstybių: Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje. Lietuvoje apie ją diskutuota kelerius metus. Už pasisakė degalinių savininkai, siekę sutaupyti, o prieš — darbo saugos specialistai, reikalavę, kad dujas į automobilių bakus piltų specialistai, įgiję kvalifikaciją naudotis dujų užpildymo įranga.

Specialistai — visi be išimties

Vis dėlto kai kuriems vairuotojams savitarna kelia rūpesčių. Jų teigimu, suteikta proga degalinėms taupyti vėl „nuleidžiama“ ant gyventojų pečių. Esą pilti dujas į automobilio naftos dujų balioną iki šiol buvo kur kas paprasčiau — apmokyti degalinių darbuotojai prijungdavo užpildymo pistoletus ir pripildydavo baką.

Valstybinės energetikos inspekcijos Šiaulių teritorinio skyriaus vyresnysis inžinierius-inspektorius Andrijus Dzindzaletas „Šiaulių kraštui“ pripažino, kad logikos, kai naftos dujų įsipylimo darbai dar neseniai laikyti pavojingais dabar tokiais nebelaikomi, trūksta.

„Pasakysiu tiesiai, sužinojus, kad dujų dabar galės įsipilti be kuris, mane ištiko kone šokas, — sakė A. Dzindzaletas. — Iki šiol maniau, kad tai gali daryti tik atitinkamą kvalifikaciją turintys specialistai. Dabar dujininku gali būti kiekvienas, užtenka perskaityti tik prie kolonėlės pakabintas taisykles.

PATIRTIS: Šiaulietis Gediminas savarankiškai naftos dujų į savo automobilio baką pilasi ne pirmą kartą ir sako dėl to nematantis jokių problemų.

SAVITARNA: Be to, anot Gedimino, dujos savitarnos kolonėlėje šiek tiek pigesnės nei tuomet, kai jas pila operatorius.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.