
Naujausios
Parduos, kol pelningas?
Pabalių turgus dirba pelningai, bet, pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus Antano Bartulio, įmonę geriausia parduoti, kol ji yra pelninga.
Siūloma parduoti 10 459 vienetus Šiaulių miesto savivaldybei priklausančių bendrovės akcijų, kurių nominali vertė – 302 892 eurai.
Miesto Tarybai pritarus parduoti akcijas, sprendimas bus teikiamas Turto bankui, kad Savivaldybei priklausančios akcijos būtų įtrauktos į privatizuojamų objektų sąrašą, kurį tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Jai sąrašą patvirtinus, akcijas bus galima parduoti.
Baiminasi brangsiančios nuomos ir nedarbo
Lietingą trečiadienio rytą Pabalių turguje prekiautojų nedaug, pirkėjų – taip pat. Artėjant vidurdieniui daugelis prekiautojų, nebesitikėdami sulaukti pirkėjų, jau kraunasi prekes. Pakalbinus apie gresiantį turgaus privatizavimą, prekiautojai vieningi – gero nebus.
25 metus turguje drabužiais prekiaujanti Renata įsitikinusi, kad pardavus įmonės akcijas nebus jokių garantijų, kad turgus išliks, o likvidavus turgų, nebeliks ir darbo vietos. Pasak moters, neretai turguje prekiauja ir žmona, ir vyras, vadinasi, netekus darbo vietos, ne viena šeima liktų visiškai be pragyvenimo šaltinio.
"Nemažai prekiautojų yra vyresnio amžiaus ir susirasti darbą būtų labai sunku", – sako Renata.
Netoliese taip pat drabužiais prekiauja Nijolė Karinauskienė. Moteris yra neįgali, turguje prekiauja jau apie 30 metų ir taip prisiduria prie neįgalumo pensijos. Moteris labiausiai baiminasi, kad atsiradus privatininkui kils nuomos kainos.
Kalbinti turgaus prekiautojai priklausomai nuo prekybinės vietos dydžio moka nuo 45 iki 120 eurų per mėnesį.
Blogai būtų, jeigu dabar išmestų. Tada – tik emigracija. Po insulto tik viena ranka galiu dirbti. Kur kitur susirasiu darbą? Čia yra mano duona.
"Jeigu ženkliai kils nuomos kainos, mūsų pelnas tikrai nėra toks, kad galėtume išsilaikyti. Pagalvokite, kiek žmonių neteks darbo", – sako prekiautoja.
Daugiau kaip 15 metų turguje prekiaujantys Rosimas ir Raimonda Afrailovai sako nesuprantantys miesto valdžios ir žada protestuoti prieš leidimą parduoti Savivaldybei priklausančias Pabalių turgaus akcijas.
"Kitose Europos šalyse valstybė išlaiko turgų, o pas mus viską norima atiduoti į privatininkų rankas", – stebisi Rosimas.
Prekiautojų įsitikinimu, sprendimas parduoti akcijas sužlugdys turgų, privatininkui pakėlus nuomos kainas išsilakstys prekiautojai ir turgaus neliks.
"Patys susikūrėme darbo vietas, mokame mokesčius, pašalpų neprašome. Blogai, kad valdžia nepalaiko prekiautojų", – sako Rosimas.
Beveik 20 metų naudotais dviračiais ir sendaikčiais prekiaujantis Egidijus Pikelis žvelgia optimistiškai. Pasak vyro, jau ne kartą buvo kalbų, kad privatizuos turgų, bet kalbos ir likdavo kalbomis. Egidijus viliasi, kad ir šį kartą viskas baigsis tik kalbomis.
"Jeigu atsiras savininkas, gal nebus blogiau. Ypatingų sąlygų mums nereikia, svarbu, kad būtų vietos ir kad turgus mieste būtų. Jeigu čia neliks turgaus, važiuosim į kitus miestus prekiauti. Juk reikia dirbti. Sunku dabar, sumažėję ir pirkėjų, ir pardavėjų, nemažai išvažiavo į užsienį", – pasakoja Egidijus.
Po insulto neįgalus likęs Algimantas Bučiūnas sako neįsivaizduojantis, kur reikėtų eiti ieškoti darbo, jeigu neliktų turgaus, greičiausiai tektų emigruoti. Turguje šeštadieniais prekiauja ir Algimanto žmona.
"Pasistatėme kioskus, kameras įsirengėme, blogai būtų, jeigu dabar išmestų. Tada – tik emigracija. Po insulto tik viena ranka galiu dirbti. Kur kitur susirasiu darbą? Čia yra mano duona. Turguje prekiauju nuo 12 metų", – sako vyras.
Algimantas stebisi, kodėl reikia parduoti įmonės, kuri neša pelną, akcijas, ir viliasi, kad turgaus privatizavimui nebus pritarta.
"Privatininkas tokių įkainių nelaikys"
UAB Pabalių turgaus direktorius Žydrūnas Augustinas turgaus privatizavimo sakė nenorįs komentuoti: "Aš esu tik samdomas darbuotojas. Yra savininkas, jis ir sprendžia, ką daryti. O prekybininkai, jeigu mato problemą, turi eiti kalbėti su Tarybos nariais, jie sprendžia, kas reikalinga miestui, ir kas – ne."
Pasak vadovo, privatizuoti turgų siekta jau ne kartą. Tiesa, tada įmonė dirbo nuostolingai. Pastaraisiais metais, pasak Ž. Augustino, turgus neša pelną. Pavyzdžiui, pernai Savivaldybei sumokėta 70 tūkstančių eurų dividentų, kai visos Savivaldybės įmonės kartu sudėjus – 240 tūkstančių eurų.
"Mūsų įmonė ne vien pelną neša, bet sprendžia ir socialines problemas. Tai – ir "startapas" (verslo pradžia), prekiauja pas mus ir neįgalieji, ir pagyvenę žmonės. Atėjęs privatus verslas tokių įkainių, kokie yra dabar, nelaikys. Pasižiūrėję į kitus turgus, tokių kainų nerasite", – sako Ž. Augustinas.
Pasak direktoriaus, turguje prekiauja apie 300 nuolatinių prekiautojų, ir dar tiek pat būna "sezoninių". Vienkartinis "bilietas" prekiauti iš automobilio kainuoja 6 eurus, prie prekystalio – 1,5 euro. Nuolatiniai pirkėjai turi išsipirkę atitinkamus prekybinius plotus ir moka nuo 30 iki 100 ar daugiau eurų per mėnesį.