
Naujausios
V. Mazuronis: MMA didėjimas privers didinti visus atlyginimus
Šiauliuose lankydamasis europarlamentaras Valentinas Mazuronis, Darbo partijos pirmininkas, Europos Parlamento Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą“ (ALDE) narys, interviu žurnalistams išsakė požiūrį į šalies aktualijas ir Europą krečiančią pabėgėlių krizę.
Danutė RAČKAUSKAITĖ
Kompromiso ieškoti – būtina
– Seimas svarstys naują socialinį modelį, Darbo kodekso pakeitimus. Kokia yra Darbo partijos pozicija?
– Naujas socialinis modelis reikalingas mums visiems – valstybei ir visiems gyventojams.
Lietuvoje buvo du pagrindiniai stabdžiai, kodėl atsiliekame pagal investicijas ir nuo estų, ir nuo latvių. Vienas – ilgai trunkantis teritorijų planavimas, kuris gąsdino investuotojus, jau išspręstas. O antras – darbo santykiai.
Šias problemas ėmėsi spręsti Darbo partija – jokia kita politinė jėga per visus nepriklausomybės metus nedrįso imtis darbo santykių, nes jie paliečia daugybę interesų. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė subūrė mokslininkus, kurie rengė socialinį modelį.
81 procentas pakeitimų suderinta Trišalėje taryboje: ir darbdavių, ir profsąjungų, ir Vyriausybės.
Dėl likusių apie 20 procentų nesuderintų turi spręsti politikai. Siūlome partneriams tokią schemą – lankstumas už saugumą.
Iš vienos pusės turime darbdavių pageidavimą daryti darbo santykius lankstesnius, o iš kitos – turime užtikrinti darbuotojams saugumą. Turi atsirasti garantinis fondas – iš darbdavių lėšų, ir valstybė turi prisidėti.
Reikia rasti kompromisą, jeigu norime didinti šalies konkurencingumą.
Būtina didinti žmonių pajamas
– Siūlote didinti minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA), rengiatės Seimo rinkimams?
– Rinkimams reikia rengtis kiekvieną dieną tuoj po rinkimų. Politinė partija turi išsikelti tikslus, įtikinti, jog tai reikia daryti, ir padaryti.
Lietuvoje kitais metais MMA turi būti apie 400 eurų. Estai jau nuo kitų metų pradžios kelia MMA iki 430 eurų.
Ekonomikos ekspertai MMA lygina su vidutiniu mėnesiniu atlyginimu. Mus kaltina, jog valytojas ir mokytojas gaus kone vienodą atlyginimą.
Ne vidutinis atlyginimas turi daryti įtaką MMA, o atvirkščiai – MMA didindami darysime spaudimą didinti visus atlyginimus. Kai tokio spaudimo nėra, tai niekas atlyginimų ir nekelia.
Esame bendroje Europos erdvėje, veikia susisiekiančių indų principas. Kainos po euro įvedimo kilo, o atlyginimai kyla labai lėtai.
2011 metais, kai MMA buvo vos 800 litų, mus irgi „kalė": jei kelsime – sugrius verslas. Dabar MMA 325 eurai – per 1120 litų, kas sugriuvo?
– Kiek turėtų didėti MMA?
– Vyriausybė siūlo nuo sausio didinti MMA iki 350 eurų – viskas gerai. Antras kėlimas turi būti nuo 2016 metų liepos mėnesio. Sieksime, jog kiltų iki 400 eurų. Susitiksime su Premjeru ir tarsimės. Kitaip mums bus labai sunku palaikyti 2016 metų biudžetą. Reikia spręsti, jog nuo 2017 metų MMA būtų 437 eurai.
Kvotos problemos nesprendžia
– Koks Jūsų požiūris į pabėgėlių krizę?
– Priešingas nei Briuselio. Sutinku, jog tai iššūkis visai Europai. Bet nesutinku su tuo, kaip bandoma spręsti problemą.
Kai prievartiniu būdu valstybėms skirstomos pabėgėlių kvotos, tam reikia priešintis.
Žmonės į Lietuvą nenori važiuoti, o mes juos tarsi per prievartą atvešime. Didžioji dauguma gyventojų nenori jų priimti, tam mes nepasiruošę nei finansiškai, nei moraliai, nei organizaciniu požiūriu. O neabejotinai pabėgėliai sukurs problemų – matome romų problemas.
Kasdien plūsta po 6–8 tūkstančius pabėgėlių – blefas, kad kvotos kažką išspręs.
Mūsų valstybė negina savo pozicijų europiniu lygmeniu, nedalyvauja su savo nuomone, nesiūlo sprendimų variantų.
Pasakė: priimsite 325 – gerai, 1105 – gerai. Greitai bus tas pats, 2000 ar 3000 priimti. Taip pabėgėlių priiminėti nereikia.
– O kaip reikia?
– Pirmieji iš partijų pasiūlėme planą. Pirmiausia atskirti karo pabėgėlius nuo ekonominių. Visiems, kas bėga nuo karo, turime padėti. Ekonominiams migrantams turi būti taisyklės, kaip jie gali likti – žaliosios kortos, kaip JAV, ar mėlynoji Europos korta.
Antra, pabėgėliams turi būti kuriamos gyvenvietės, išlaikomos visų ES valstybių. Geriausia ten, kur jie ir atvažiuoja – Pietinėse valstybėse.
Karo pabėgėliai turi būti laikomi asmenimis, kuriems suteikiama laikina apsauga, kol jų valstybėse vyksta karas. Jeigu dalį jų galime integruoti, jeigu trūksta darbo jėgos – pagal taisykles tai darykime.
Tas plaukimas valtelėmis, nepaisant jokių sienų – absurdas. O jeigu visa Afrika panorės atvažiuoti? Užsikimš skylė ir susprogdins pačią Europą. Likimas laukia toks, kaip senovės Romos, kurios civilizaciją sutrypė aplinkinės gentys.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
NUOSTATA: Europarlamentaras, Darbo partijos lyderis Valentinas Mazuronis sako: „Iš minimalaus atlyginimo žmogus turi pragyventi, o jeigu negali pragyventi, kam jį iš viso nustatinėti.“
Užs. Nr. 290217