
Naujausios
„Gyvatukas“ gelia kaip gyvatė
Pasibaigus šildymo sezonui, UAB „Fortum Joniškio energija“ pradėjo taikyti naują šilumos paskirstymo metodą. Jo esmė — skirtingas “gyvatuko“ mokestis kiekvieną mėnesį. Aišku, didesnis negu buvo iki tol.
Antanas ADOMAITIS
antanas@skrastas.lt
Sąskaitos šokiravo vartotojus
Į redakciją kreipėsi Medžiotojų gatvėje gyvenanti Skolestija Regina Bernatavičienė. Ji atsinešė sąskaitas už gegužės mėnesį. „Gyvatuko“ mokestis jose — 77 litai, kai praėjusį mėnesį ir anksčiau jis buvo 56 litai.
Sąskaitas su kur kas didesniu „gyvatuko“ mokesčiu gavo ir kiti Joniškio daugiabučių gyventojai. “Kodėl taip? Juk karšto vandens kaina kaip buvo, taip ir liko tokia pati?“ — klausė redakcijos viešnia. Jos nuomone, tai — dar tiekėjų sugalvotas būdas pasipelnyti.
Kartu su sąskaitomis už balandžio mėnesį UAB „Fortum Joniškio energija“ savo klientams atnešė raštą “Dėl naujo šilumos paskirstymo metodo taikymo vartotojams“. Jo esmė — nuo gegužės pirmosios ne šildymo sezono metu “gyvatuko“ mokestis kiekvieną mėnesį bus skirtingas. Jo dydis esą ypač priklausys nuo teisingai deklaruoto sunaudoto butuose karšto vandens kiekio. Tuo leidžiama suprasti, kad karšto vandens tiekėjai negali patirti jokių nuostolių. Kiek kubinių metrų vandens į namą atkeliaus, už tiek ir teks sumokėti.
Jeigu yra skolininkų ar piktybiškai nemokančių, negautos pajamos pagal namo skaitliuko rodmenis išdalijamos visiems kitiems to namo gyventojams. Užtat ir atsiranda tokios sąskaitos, kurios esą be reikalo šokiruoja vartotojus.
Kaip „pavagiamas“ karštas vanduo?
Skolestija Regina Bernatavičienė žeria savo argumentus.
Visiems namo gyventojams išdalijamas mokestis už tariamai pavogtą karštą vandenį kažkodėl pridedamas prie „gyvatuko“ mokesčio, nors tai daryti nėra numatyta jokiame įstatyme. Skaitikliai dabar nauji, šiuolaikiški. Jų neapgausi. Tad kaip atsiranda ir kur dingsta tas tariamai pavogtas vanduo?
„Tiek mūsų, tiek kituose namuose yra pagyvenusių žmonių, kurie pensiją gauna mėnesio pradžioje. Jau kitą dieną jie skuba sumokėti mokesčius, kad žinotų kiek pinigų liks maistui. Tada jie nurašo bei kartu su apmokėta sąskaita paslaugos tiekėjams nurodo sunaudoto karšto vandens kiekį. O paslaugos tiekėjai viso namo skaitliuko rodmenis nurašo paskutinę ar priešpaskutinę mėnesio dieną. Tada ir paaiškėja, kad name karšto vandens sunaudota kur kas daugiau, negu už jį buvo sumokėję gyventojai.
Tačiau tas neapskaitytas vanduo juk niekur nedingo, buto gyventojas už jį sumokės kitą mėnesį, kaip ir rodo buto skaitiklis. Tai kur čia problema?, — klausė moteris. — Tai gal tikslinga reikalauti, kad visi gyventojai skaitiklių rodmenis užrašytų vieną ir tą pačią dieną mėnesio pabaigos dieną ir tuojau pat už gautą paslaugą sumokėtų?„.
Valdžia skėsčioja rankomis
Savo nuomonę ir argumentus apie nesuprantamai išaugusį „gyvatuko“ mokestį S. R. Bernatavičienė sakė norėjusi išdėstyti rajono merui. Tačiau tądien meras Romaldas Gadeikis buvo užsiėmęs, tad ją priėmė Vietinio ūkio ir turto skyriaus vedėjas Dainius Vyšniauskas. Jam tokia tvarka buvusi staigmena. Pasidaręs UAB “Fortum Joniškio energija“ rašto kopiją, skyriaus vedėjas pažadėjo šia problema pasidomėti.
Kol kas jokio atsakymo dėl tos pačios problemos S. R. Bernatavičienės namo kaimynė Rita Tuleneva nėra sulaukusi ir iš Seimo nario Algirdo Butkevičiaus. Kai jis viešėjo Joniškyje prieš rinkimus, būtent R. Tuleneve jam pateikė UAB „Fortum Joniškio energija“ minėto rašto kopiją ir paprašė komentaro. Seimo narys ir dabar jau opozicijos lyderis sakė tokios situacijos kaip Joniškyje kitur negirdėjęs.
„Aš esu kietas žmogus, nenoriu būti mulkinama, todėl “gyvatuko“ mokestį mokėsiu tokį, koks buvo iki šiol. Juk karšto vandens kaina nepasikeitė. Raginu visus gyventojus nenuolaidžiauti paslaugos tiekėjams. Mes turime mokėti tik už tas paslaugas, kurias tikrai gauname ir už tą kiekį karšto vandens, kurį tikrai sunaudojame“,— sakė Skolestija Regina Bernatavičienė.
Paslaugas teikėjas komentarą žada „po kelių savaičių“
Kiek teisi savo samprotavimuose S. R. Bernatavičienė? Ar tik pelno siekdama bendrovė kas mėnesį perskaičiuoja taip vadinamą „gyvatuko“ mokestį? Ar tikrai už skolininkus turi mokėti niekuo dėti kaimynai?
Pakomentuoti situaciją ir atsakyti į šiuos klausimus „Šiaulių kraštas“ vakar paprašė UAB “Fortum Joniškio energija“ generalinį direktorių Jaunių Zabrauską.
Teisindamasis dideliu užimtumu ir darbo krūviu, bendrovės vadovas komentarą žadėjo pateikti tik „po kelių savaičių“.
PRINCIPAS: „Aš nenoriu būti mulkinama“,-- sakė joniškietė Skolestija Regina Bernatavičienė.
TERMINAS: UAB „Fortum Joniškio energija“ generalinis direktorius Jaunius Zabarauskas visiems gyventojams rūpiną situaciją dėl “gyvatuko“ mokesčio pakomentuoti pažadėjo tik po kelių savaičių.
RAŠTAS: UAB „Fortum Joniškio energija“ administracijos raštas “Dėl naujo šilumos paskirstymo metodo taikymo vartotojams“ pranešė gyventojams apie kiekvieną mėnesį skirtingą bei didėjantį “gyvatuko“ mokestį.
Autoriaus nuotr.
citata: Visiems namo gyventojams išdalijamas mokestis už tariamai pavogtą karštą vandenį pridedamas prie „gyvatuko“ mokesčio. Kodėl?