
Naujausios
Įspėjamoji akcija palaikyta moraliai
Šiaulių viešbučiai ir restoranai vakar šalyje vykusią įspėjamąją protesto akciją „Lietuva užsidaro! Grįžtame 1000 metų atgal“ palaikė moraliai. Protestuodami prieš pakeltus mokesčius nuo 22 iki 24 valandos šviesų neišjungė, bet žvakes uždegė.
Angelė MOCKUTĖ
angele@skrastas.lt
Protestas— ir dėl padidinto PVM
Įspėjamoji akcija Lietuvoje surengta pirmiausia dėl nuo 5 iki 19 procentų padidinto pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Suskaičiuota, kad turizmo, viešbučių ir restoranų verslas šiemet jau neteko apie 10 tūkstančių žmonių. Prognozuojama, jog iki metų pabaigos bankrutuos arba veiklą sustabdys iki 20 procentų šiame versle veikiančių įmonių, o darbo neteks dar iki 5 tūkstančių darbuotojų.
Šiaulių viešbučio ir kavinės „Tomas“ savininkas Romas Barauskas sako — situacija neaiški.
„PVM kilo 14 procentų, mes kainų negalėjome pakelti. Metų pradžioje padidinome, dvi savaites palaikėme ir vėl grįžome prie pernykščių — nuolatiniai klientai mūsų paslaugų pradėjo atsisakyti. Jau ir taip svečių sumažėjo — ar žmonės pradėjo skaičiuoti, ar komandiruočių sumažėjo? Ne prūdai ir užsieniečių, ne taip, kaip buvo pernai ar užpernai“, — pasakojo ponas Romas.
Norint išgyventi, teko sumažinti darbuotojų skaičių.
Viešbučio savininkas žadėjo per įspėjamąją akciją solidarizuotis su kolegomis — gal plakatą kabins ar kitaip, ir juokavo: „Žvakių visada turime“.
Ne aborigenų šalis
Diana Paulauskas, akcinės bendrovės „Šiaulių viešbutis“ direktorė, dar ryte turėjo tvirtą poziciją — protesto akciją viešbutis palaikys tik moraliai. Šiuo metu čia gyvena 18 svečių, daugelis iš jų yra užsieniečiai.
„Jie liks nesupratę, jei išjungsime karštą vandenį, šviesas ir leisime dėl kažkokių priežasčių kentėti — ne kokia aborigenų šalis esame — Lietuva“, — sakė vadovė.
Dėl padidėjusio PVM neatleistas nė vienas iš 28 darbuotojų — jie visi yra darbo veteranai, viešbutį puoselėję.
Raimonda Gutkauskienė, viešbučio „Turnė“ direktorė, sakė irgi šviesų neišjungsianti.
„Pas mus neišeina taip, kai Vilniuje. Neturime kam gesinėti šviesas. Svečių nedaug ir tie patys į konkursą atvažiavę muzikantai. Nesąžininga būtų jų atžvilgiu taip elgtis, — sakė pona Raimonda. Ji netiki, kad tokiomis įspėjamosiomis akcijomis ką nors galima pakeisti — iš krizės išplaukti teks patiems.
Akcija — dėl pliuso
Taip apie įspėjamąją protesto akciją mano Laimonas Jurgilas, „Grafaitės svetainės“ bendrasavininkas. Pasak jo, akcija paskelbta neorganizuotai. Jis mano, jog prieš tokias akcijas reikia tartis ne tik su vilniškiais, bet ir su kitų rajonų verslo atstovais.
„Kažkas sugalvojo, užsidės pliusiuką, kad darė. Nematau prasmės. Jei imtis, tai rimtesnių priemonių — rašyti peticijas, kalbėti. Jei nebuvome kviesti tartis, matyt, esame nereikalingi, neįdomūs, iš provincijos“, — svarstė ponas Laimonas.
Jis neslėpė, jog sunkmečiu teko atleisti darbuotojų, sumažinti atlyginimus, tačiau atvažiuojančių svečių nepadaugėjo.
„PVM pirmą kartą per pusę metų surinkta 60-ia milijonų daugiau, o “Sodra“ į biudžetą nesurinko milijardo litų. Turizmas neišplėtotas, avialinijos — didžiulė problema. Ir tokiame fone užgesinti šviesas, kai tavo viešbutyje yra 4 žmonės? Kaip jiems paaiškinti, kad mes taip streikuojame?“, — klausė verslininkas.
IŠNAŠA: „Ką reiškia išjungti šviesas, kai viešbutyje gyvena keturi svečiai?
NUOMONĖ: „Paminėdami Lietuvos vardo tūkstantmetį taupome ir gero įvaizdžio apie šalį nesukuriame. Jeigu dar pradėsime šviesas išjunginėti, kas bebus?“ — klausė Diana Paulauskas, viešbučio “Šiauliai“ direktorė.
Jono TAMULIO nuotr.