
Naujausios
Lengvatas naikinti, mokesčius didinti
Vakar jungtiniame Šiaulių miesto tarybos komitetų posėdyje buvo pasiūlyta naikinti lengvatas mokesčiams už darželius ir lopšelius. Už darželius ir lopšelius tektų mokėti ir toms šeimos, kurios gauna socialinę pašalpą. Be to, planuojama naikinti pradines mokyklas.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Naikins lengvatas mokesčiams už darželius
Pasiūlymus Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė teiks miesto Tarybai. Iki šiol mieste buvusias dvyliką lengvatų siūloma naikinti ir palikti tik tas lengvatas, kurias yra nustačiusi Vyriausybė.
Siūloma išbraukti nemokamą darželio ar lopšelio lankymą, jeigu vaikas auga socialinės rizikos šeimoje. Taip pat siūloma atsisakyti lengvatos visiškai nemokėti už darželį ar lopšelį, jei vaikui nustatytas raidos sutrikimas. Siūloma atsisakyti lengvatos nemokėti už darželį, jei vienas iš tėvų turi nedarbingumo pažymėjimą.
Siūloma išbraukti lengvatą, kai tėvai, dirbantys pamaininį darbą taip pat galėdavo nemokėti už darželį, jeigu vaikas neateina į darželį. Siūloma naikinti lengvatą nemokėti už darželį ir tada, jei vienam iš tėvų suteikta poilsio diena ir jis pats gali prižiūrėti vaiką namuose nevesdamas jo į darželį.
O kas paliekama? Paliekama lengvata nemokėti už darželį, jeigu vaikas jo nelanko dėl ligos ir savaitę po jos. Siūloma palikti nuostatą nemokėti ir tada, jeigu tėvai yra kasmetinėse atostogose. Pateikus tėvų prašymą siūloma palikti lengvatą nemokėti už darželį visą vasarą, jei vaikas jo nelanko arba nelaimingų atvejų šeimoje metu, kai vaikas nelanko darželio. Palikta ir nuostata nemokėti už darželį, kai oro temperatūra lauke siekia 20 laipsnių šalčio, jeigu vaikas jo tuo metu nelankė.
„Tėvų reakcija ir pasipiktinimas bus“, — pripažino V. Damskienė, išvardijusi “naikinimo“ planą.
Naikinamos ir pusinės lengvatos
Iki šiol veikė ir 50 procentų lengvatų sistema mokesčiams už darželius ir lopšelius. Dabar siūloma kai kurias jų naikinti, pavyzdžiui, jei vaikas našlaitis ar likęs be tėvų globos. „Žmonės, kurie globoja vaiką, gauna už jį pašalpas iš valstybės ir iš jų gali susimokėti už darželį“, — mano V. Damskienė.
Siūloma palikti lengvatą mokėti tik pusę kainos už darželį, jei vaikas turi tik vieną iš tėvų arba jeigu šeima augina tris ir daugiau vaikų. Paliekama lengvata ir toms šeimoms, kuriose vienam šeimos nariui tenka mažiau nei 475 litai.
Paliekama lengvata mokėti tik pusę kainos už darželį ar lopšelį, jei vaikas auga moksleivių ar studentų, kurie mokosi dieniniame skyriuje, šeimoje. Bet naikinama lengvata šeimoms, kurių vieno iš tėvų nedarbingumo lygio procentas 20 arba 40 procentų. Jei vienas iš tėvų atlieka tikrąją karinę tarnybą, lengvata paliekama.
V. Damskienė suskaičiavo, kad 2008 metais tėvai už darželius ir lopšelius sumokėjo per metus 3,6 milijono litų. Galiojant lengvatoms iš biudžeto buvo kompensuota 860 tūkstančių litų.
Politikams pasiteiravus, kiek sutaupytų biudžetas, jeigu būtų panaikintos visos siūlomos lengvatos, V. Damskienė negalėjo tiksliai įvardyti: „Na keli šimtai tūkstančių litų susidarytų“.
Didins mokesčius
V. Damskienės pavaduotoja Asta Lesauskienė pristatė siūlymus, kiek didinti mokesčius neformaliojo ugdymo įstaigose.
Šiuo metu Šiauliuose veikia 8 neformaliojo ugdymo įstaigos dar viena iš jų veikia bendrojo lavinimo mokykloje. Nuo šių metų rugsėjo 1 dienos planuojama pradėti neformalųjį ugdymą dar 7 bendrojo lavinimo mokyklose.
A. Lesauskienė suskaičiavo, kad 2008 metais tėvų mokesčiai už neformalųjį jų vaikų ugdymą sudarė 416 tūkstančių litų. Įstaigos dar gauna Savivaldybės ir moksleivio krepšelio lėšų. 2008 metais šias įstaigas lankė per 4000 miesto vaikų.
A. Lesauskienė suskaičiavo, kad miesto muzikos mokyklose iki šiol tėvai už vaikų ugdymą mokėdavo po 26 litus per mėnesį, Dailės mokykloje — po 19,5 lito, o moksleivių užimtumo centruose — po 6,5 lito. Valdininkė pabrėžė, kad pavyzdžiui, Vilniaus vaikai už tokius pat būrelius moka dvigubai daugiau.
Jeigu Taryba pritars, mokestis muzikos ir dailės mokyklose už 3— 4 valandų savaitines pamokas be individualių užsiėmimų bus nuo 20 iki 26 litų, už 8— 10 valandų savaitinę programą su individualiais užsiėmimais — nuo 30 iki 40 litų per mėnesį.
Užimtumo centruose mokestis liktų 6,5 lito. Tačiau jis didės Moksleivių namuose iki 12 litų ir Jaunųjų gamtininkų centre, čia žirgininkų ugdymo programa kainuos 25 litus.
Mokesčio neims, jei vaikas auga šeimoje, gaunančioje socialinę pašalpą. 50 procentų mokestis bus mažinamas, jei neformaliojo ugdymo įstaigoje mokosi 2 ir daugiau vienos šeimos vaikų, jei vaikas auga su vienu iš tėvų, o kitas yra miręs ar dingęs be žinios arba jei vaikas yra iš šeimos, auginančios tris ir daugiau vaikų.
Kiek sutaupys keldami mokestį už neformalųjį ugdymą?
„Trūko laiko paskaičiuoti“, — pranešė A. Lesauskienė.
Gali nebelikti pradinių mokyklų
Pavaduotoja A. Lesauskienė politikams pateikė ir optimalios mokyklos modelį. Pagal jį pagrindinė mokykla dirba rentabiliai, jeigu joje mokosi 800 vaikų, gimnazija, jeigu čia mokosi 600 vaikų ir pradinė mokykla, kurioje mokosi 500 mokinių.
Politikams kilo klausimas, ar tikrai ateityje Šiauliuose gali nelikti pradinių mokyklų. Pavaduotoja A. Lesauskienė patvirtino, kad pradines mokyklas, greičiausiai teks integruoti į pagrindines, todėl atskirų pradinių mokyklų mieste gali nebelikti.
A. Lesauskienė suskaičiavo, kad ateityje Šiauliuose gali likti tik 18 mokyklų, o dar trys „labai neaiškios“.
REAKCIJA: Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė siūlo naikinti beveik pusę lengvatų dabar galiojantiems mokesčiams už darželius ir lopšelius.
BŪRELIAI: Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Asta Lesauskienė pranešė, kad Šiaulių vaikams kils mokesčiai už neformalųjį ugdymą, tačiau nežino, kiek iš to realiai sutaupys.
Jono TAMULIO nuotr.