
Naujausios
Bibliotekų savaitę pasitinka atsinaujinę
Šiaulių savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Irena Žilinskienė pasidžiaugė, kad prieš pat Nacionalinę bibliotekų savaitę buvo atnaujinti visi devyni jų bibliotekos skyriai: atnaujinta internetinė prieiga, gauta naujų kompiuterių, 9 nauji multifunkciniai įrenginiai ir 9 naujos multimedijos.
"Mūsų biblioteka nėra po vienu stogu, ji yra prie bendruomenių, ir kiekvienas žmogus gali ateiti ne tik knygų, bet ir paskaityti spaudą internete", – sakė I. Žilinskienė.
Šiaulių savivaldybės viešoji biblioteka gali pasigirti vienintelė Lietuvoje turinti Komiksų centrą, kuriame galima susikurti savo komiksą.
Didžiausia dovana bibliotekai, pasak I. Žilinskienės, tai bibliotekos lankytojai. Praeitais metais Šiaulių viešosios bibliotekos skyriuose užfiksuota 188 tūkstančiai apsilankymų, iš kurių beveik 50 procentų – vaikų ir jaunimo apsilankymai.
"Mūsų administracija yra Gytarių progimnazijoje ir pro langus girdžiu, kai pasibaigus pamokoms vaikai sako: "Varom į biblę!" Tai nieko negali būti smagiau. Ir kodėl ten "nevaryti"? Pas mus yra įsikūrusi šeimų erdvė, kur daug visokių žaidimų, susijusių su technologijomis. Auga nauja skaitytojų karta, kuriai turime parodyti, kad turime ne tik knygų, bet ir technologijų, kurias galime ir turime išradingai sieti su knygomis", – sako I. Žilinskienė.
Nuo šių metų septyniuose miesto viešosios bibliotekos padaliniuose bus įdiegti savitarnos įrenginiai, ir skaitytojai galės patys sau išduoti knygas ir grąžinti jas patogiu laiku, nes prie šių padalinių bus įrengtos knygų grąžinimo dėžės. Bibliotekininkai žada organizuoti ir pamokėles, kaip naudotis šiais įrenginiais, pirmiejį į mokymus bus pakviesti vaikai.
Biblioteka šiandien, pasak I. Žilinskienės, tai – daugiafunkcis centras, kuriame vyksta edukacijos, susitikimai, parodos, akcijos.
Šiaulių viešosios bibliotekos skyriuose Nacionalinės bibliotekų savaitės metu vyks susitikimai su rašytoju Pauliumi Norvilu, su aktore, Nepriklausomybės akto signatare Nijole Oželyte. Žemaitijos metams bus skirtas renginys – žemaitiško eilėraščio kūrimo dirbtuvės "Šaltinėlio" bibliotekoje. "Varsos" filiale balandžio 23–30 dienomis pamiršusiems laiku grąžinti knygas vyks akcija "Be delspinigių ir... su kava".
Biblioteka savo skaitytojams ir lankytojams nuolat siūlo įvairiausių renginių, susitikimų, pramogų, apie kurias galima sužinoti apsilankius bibliotekos tinklalapyje ir "Facebook" paskyroje.
Pro langus girdžiu, kai pasibaigus pamokoms vaikai sako: "Varom į biblę!" Tai nieko negali būti smagiau. Ir kodėl ten "nevaryti"?
Mažiausi, bet labai reikalingi
Susitikime dalyvavo mažiausios Šiaulių bibliotekos atstovė Lietuvos aklųjų bibliotekos Šiaulių padalinio vyriausioji bibliotekininkė Javita Lapinskaitė. Padalinyje dirba trys bibliotekininkės ir vairuotojas, kuris išvežioja knygas negalintiems iki bibliotekos ateiti neįgaliesiems.
J. Lapinskaitė sako, kad jų padalinys tokiais dideliais apsilankymų skaičiais kaip kitos bibliotekos negali pasigirti, tačiau yra ne mažiau svarbus, juolab kad skaitytojai – daugiausia neįgalūs žmonės (ne tik aklieji, bet ir turintys kitų negalių), kuriems knyga – viena iš didžiausių pramogų. Populiariausios tarp neįgalių skaitytojų – garsinės knygos.
Aklųjų bibliotekos Šiaulių padalinys turi paslaugų punktus Šiaulių apskrities, Raseinių ir Mažeikių rajonų miestuose, knygas tiekia senelių globos įstaigoms.
"Šalia fizinės bibliotekos jau keletą metų turime virtualią aklųjų biblioteką pavadinimu ELVIS. Ten žmonės, turintys regėjimo ar kitą negalią, pavyzdžiui, kai žmogus po sunkių ligų nevaldo rankų, negali vartyti knygos, turi teisę pateikus medicininę išvadą, neįgaliojo pažymėjimą ir užsiregistruoti į šią biblioteką, kuri yra pasiekiama 24 valandas per parą", – sako J. Lapinskaitė.
Universitetų bibliotekininkai – ne kultūrininkai?
Šiaulių universiteto (ŠU) bibliotekos direktorė Aušra Mingailienė sakė, kad jų biblioteka šiuo metu atsinaujina, vyksta interneto tinklų pertvarka, tad kartais stringa pašto ir interneto ryšys.
Kaip ir kitose miesto bibliotekose, ŠU bibliotekoje netrūksta įvairių renginių, parodų. Bus jų ir Nacionalinę bibliotekų savaitę. Šiuo metu veikia dvi parodos – keturių menininkių fotoparoda "Moters spalvos" ir karikatūristo Sigito Burneckio paroda "Ne ta daina apie aguoną". Šiandien bibliotekoje vyks susitikimas su rašytoju, vienuoliu Kęstučiu Marčiulynu ir akcija vėluojantiems grąžinti knygas – nebus skaičiuojami delspinigiai. Penktadienį planuojamas susitikimas-diskusija su kolegomis iš Lietuvos sporto universiteto bibliotekos.
A. Mingailienė sako, kad ŠU biblioteka yra atvira visai visuomenei. Joje taip pat gali lankytis regėjimo negalią ir disleksiją turintys žmonės, nes biblioteka turi specialų aparatą, kuris skaito po juo padėtą tekstą (laikraštį, knygą) realiu laiku.
Direktorė papasakojo ir apie netikėtai užklupusią problemą – prasidėjus vamzdynų rekonstrukcijai Vytauto gatvėje, biblioteką užplūdo skruzdėlės.
ŠU bibliotekininkai negali pasidžiaugti ir kylančiais atlyginimais kaip viešųjų bibliotekų darbuotojai, mat kažkodėl nepatenka tarp kultūros darbuotojų. Ta pati situacija yra su visais universitetų, kolegijų bei mokyklų bibliotekininkais.
"Jau nuo senų laikų mes esame nei kultūros, nei švietimo darbuotojai. Kažkas tarp žemės ir dangaus", – sako 30 metų aukštosios mokyklos bibliotekoje dirbanti A. Mingailienė.
O gal bibliotekų per daug?
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos vadovas prof. dr. Bronius Maskuliūnas visiems susirinkusiems išdalijo bibliotekos leidžiamo žurnalo "Aušros alėja" šviežiausią 6-ąjį numerį.
"Mes esame įdomioje padėtyje: esame mieste, bet priklausome ministerijai. Neseniai vyko susitikimas su naujuoju kultūros ministru M. Kvietkausku ir jis manęs paklausė, ar Šiauliuose ne per daug bibliotekų. Manau, kad mūsų visų funkcijos skirtingos. Mums, apskričių bibliotekoms, pavesta per šiuos metus parengti veiklos modelį. Orientuojamės į save kaip į kompetencijų, metodinį, kvalifikacijos kėlimo centrą", – sakė B. Maskuliūnas.
Apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka aktyviai dirba su apskrities mokyklų bibliotekomis, kelia bibliotekininkų kvalifikaciją. Pasak profesoriaus, mokyklų bibliotekininkai yra labiausiai nuskriausti. Labai dažnai mokyklose bibliotekininkais dirba net ne humanitarai.
Biblioteka taip pat vykdo mokslinę veiklą. Šiandien bibliotekoje vyks mokslinė-praktinė konferencija "Spauda ir leidyba lietuvių tautos istorijoje:vardai, idėjos, darbai, įvykiai". Taip pat atgaivinami P. Višinskio skaitymai. Tikimasi išleisti ir P. Višinskio raštus.
Apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka yra labiausiai lankoma biblioteka Šiauliuose. Pernai čia užfiksuota daugiau kaip 240 tūkstančių apsilankymų. Bibliotekoje ypač lankomi kultūriniai renginiai.
Biblioteka bendradarbiauja su Šiaulių turizmo informacijos centru, Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinika, Šiaulių miesto savivaldybės globos namais. Bibliotekoje įrengtas specialus kambarys autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams.
Bibliotekoje taip pat rengiamos parodos, kurių organizavimu užsiima grafikas profesorius Vaidotas Janulis. Šiais metais pirmą kartą planuojama tarptautinė paroda.