
Naujausios
Pakruojo rajonas turi gerų žinių
Daugelį metų gyventojų mažėjimo tendenciją jautęs Pakruojo rajonas nedrąsiai džiaugiasi, jog šį pokytį „ne rajono naudai“ pagaliau pavyko stabilizuoti. Pastebima, kad pastaraisiais metais naujakuriai vis aktyviau domisi galimybėmis gyventi mažuose šio rajono miesteliuose. Šaknis vis noriau leidžia ir senbuvių vaikai. Prioritetas teikiamas toms gyvenvietėms, su kuriomis geras susisiekimas ir yra svarbūs objektai – ambulatorija, mokykla, vaikų darželis, parduotuvė.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Kaimus žadina kokybiški keliai
Išskirtinai smagią tendenciją pastaruoju metu jaučia Lygumų miestelis. Šiuo seniūnijos centru ir aplinkiniais kaimais domisi vis daugiau norinčiųjų čia gyventi.
Lygumų seniūnijos vadovė Iveta Ovsiukienė įsitikinusi, kad susidomėjimą gyvenimu būtent šioje seniūnijoje lemia tai, jog buvo laiku pasirūpinta kokybiškais keliais – pagrindinėmis arterijomis, vedančiomis pro mažesnes ar didesnes gyvenvietes bei ženkliai sutrumpinančiomis kelią, pavyzdžiui, į Šiaulius ar Pakruojį.
Antai nebeliko atkarpoje nuo Degučių per Stačiūnus iki Pavėzgių kaimo buvusio žvyrkelio – jį pernai pakeitė kokybiškas asfaltas. Seniūnė pastebėjusi, kad, nutiesus asfaltą, pakeliui esančiomis sodybomis, kurios daugybę metų stovėjo tuščios, ėmė domėtis pirkėjai, norintys čia įsirengti vasarnamius. Kai kurios senovinės sodybos jau atstatomos.
Kelias
Šiuo metu viltingo pagyvėjimo laikotarpį išgyvena ir tiesiausias kelias iš Šiaulių į Pakruojį per Lygumus. Vyksta projektavimo darbai. Beveik neabejojama, kad šioje atkarpoje išliejus asfalto dangą, vietos gyventojams bus galimybė į darbus iš gyvenamųjų vietų vykti komfortabiliai, o tai turėtų didinti pakeliui esančių gyvenviečių patrauklumą.
Kokybiškais keliais aprūpinus Stačiūnų gyvenvietę, norinčiųjų čia gyventi taip pat atsiranda – juk nuo čia Radviliškis ranka pasiekiamas.
I. Ovsiukienė sako jaučianti pirkėjų suaktyvėjimo tendencijas ir pačiame Lygumų miestelyje. Antai iki praėjusių metų vidurio gyvenvietėje buvo ne viena tuščia sodyba, o šiemet parduodamų neapgyvendintų sodybų jau nebėra.
Anot pašnekovės, jei kaimų „pilnėjimas“ vyktų tokiu tempu, koks jis yra šiandien, į mažesnes rajono gyvenvietes greičiausiai atsisuktų ir privatūs paslaugų teikėjai – galbūt maitinimo, gal apnakvindinimo, gal kitų verslo sričių.
Darželinukams vietos bus
Bet geriausią žinią turi Lygumų pagrindinė mokykla: vaikų skaičius joje kiekvienais metais didėja.
Šiuo metu mokyklos ir Pakruojo rajono savivaldybės vadovai priversti sukti galvas, kur sutalpinti mažiausius seniūnijos gyventojus – darželinukus, mat į vieną Lygumų pagrindinės mokyklos patalpose veikusią darželio mišrią 3–5 metų 20-ies vaikų grupę jie jau nebetelpa. Tėvai savo ruožtu dairosi, kur reikės kitais mokslo metais vesti savo vaikus, ar tik nereikės jų vežti į Šiaulius.
Lygumų mokyklos direktorė Asta Gasiūnienė „Šiaulių kraštui“ pateikė naujausią žinią: Lygumuose bus įkurtas modulinis darželis, kuriame bus įkurta antra 2–3 metų vaikams skirta grupė – projektą Pakruojo rajono savivaldybė jau palaimino.
A. Gasiūnienė įsitikinusi, kad modulinis darželis – puiki išeitis siekiant sulaikyti savo vaikus, nes pradėję lankyti Šiaulių ar Pakruojo ikimokyklinio ugdymo įstaigą, jie greičiausiai čia pasirinktų ir mokyklą.
„Negalime leisti, kad mūsų ateitis paliktų miestelį“, – sakė direktorė.
Veiklos pakanka
Su Latvija besiribojanti Žeimelio seniūnija taip pat gyvena aktyvios plėtros laikotarpiu. Žeimeliečiai sąstingio nejutę ir anksčiau, bet pastaraisiais metais suaktyvėjimas akivaizdus.
Seniūnijos vadovės Vitalijos Dobrovolskienės teigimu, darbo stygius seniūnijos gyventojams nebegresia. Darbo atranda visi norintys, mat seniūnijoje yra net dvi žemės ūkio bendrovės, apie dešimt stiprių ūkininkų, pelningų privataus verslo įmonių, mokymo centrų. Ne per seniausiai įsikūrusi UAB „Žeimelio trikotažas“ įdarbino dar apie penkias dešimtis vietos gyventojų.
Seniūnijoje veikia ambulatorija. Teigiama, kad anksčiau gydytis į kaimyninį Joniškį važiavę žeimeliečiai, sustygavus medikų darbą, grįžta čia. Esą neretai norint sulaukti priėmimo pas gydytoją jau tenka stoti į savaitės ar dviejų eilutę – tokią informaciją gavusi Savivaldybė galvoja, ką padaryti, kad gyventojai paslaugą gautų kuo greičiau.
Anot V. Dobrovolskienės, išskirtinai aktyvios ir seniūnijos kaimų bendruomenės – jos pagrindiniai taškai naujakuriams, norintiems gauti informacijos apie parduodamus būstus ir vietos paslaugų spektrą.
Meras: Pakruojį įmanoma atgaivinti
Pakruojo rajono meras Saulius Margis įsitikinęs, kad prieš kelerius metus tik liūdnomis žmonių mažėjimo tendencijomis gyvenusį Pakruojo rajoną įmanoma atgaivinti.
Dabar žmonės, anot seniūno, gyvena mobiliai: jei pakruojietis gauna didesnį atlyginimą Šiauliuose ar Panevėžyje – jis nesunkiai apsisprendžia ten ir važiuoti, o kai kurios įmonės darbuotojų net atvažiuoja – nuveža ir parveža.
„Prisirišimo dirbti ten, kur gyveni, šiais laikais nebėra. Viena, ką galiu pasakyti: jei Pakruojo rajone mažės tam tikrų pagrindinių paslaugų – medicininių, kultūrinių, socialinių – apimtys, tai bus minusas rajonui, ir viskas vėl pradės trauktis. To negalima leisti“, – pabrėžė rajono vadovas.
Tai todėl jis yra prieš Pakruojo ligoninės Vaikų ligų skyriaus sunaikinimą: Vaikų ligų skyriaus panaikinimas esą būtų signalas tėvams galvoti, kur vaiką vežti gydyti, o gal netgi kraustytis gyventi arčiau gydymo įstaigos.
„Jei norime atgaivinti Pakruojo rajoną, šis skyrius mūsų ligoninėje turi būti“, – įsitikinęs naujasis vadovas.
Prioritetas – jaunimas
Pakruojo rajonas nėra prie pagrindinių šalies kelių, neturi jis nei strateginių objektų, nėra ir pramoninis.
Bet, S. Margio žodžiais, rajonas yra geografiškai patogioje vietovėje – po 30 kilometrų nuo Šiaulių ir nuo Panevėžio, kur žmonės gali važiuoti dirbti.
Mero vizija – kurti patrauklų miegamąjį kvartalą. Tai, anot jo, reiškia, jog rajone turi būti tinkamai sudėlioti prioritetai: saugumo, švietimo, medicinos.
Jei šių paslaugų kokybė bus gera, žmonės, kurie dirba mieste, bet nenori ten gyventi ir puikiai jaučiasi Pakruojo rajone, kur jiems saugu, kur vienas kitą pažįsta, sveikinasi, labinasi, neabejotinai apsistosiantys čia.
„Reikia jaunimą sulaikyti: rinksime gyvenimo aprašymus, kad turėtume ką pasiūlyti, jei atsirastų paklausa. Bus jaunų žmonių, bus užimti ir darželiai, ir mokyklos – pedagogai turės darbo“, – įsitikinęs rajono vadovas.
Jis svarsto ir apie Savivaldybės finansų perskirstymą kai kuriose srityse. Esą kodėl gi, užuot metai iš metų investavus į profesionalų futbolo klubą „Pakruojis“, nenukreipti šių pinigų rajono vaikų sportiniam rengimui?
S. Margis turi minčių, kaip apie išsikraustymą iš rajono galvojančius žmones sulaikyti. Tam, sako, turi būti kuriama ne tik tinkama aplinka gyventi, bet ir ieškoma verslo investicijų dėl darbo vietų. Pirmosios užuomazgos jau esančios.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vaikų Pakruojo rajone yra. Anot rajono Savivaldybės vadovų, reikia dėti pastangas, kad jauni žmonės čia norėtų ne tik mokytis, bet ir likti gyventi.
Pakruojo rajono meras Saulius Margis tikina turintis daugybę idėjų, kaip atgaivinti rajoną.
Medicinos paslaugos – vienas iš pagrindinių prioritetų norint sulaikyti gyventojus.
Žeimelio seniūnė Vitalija Dobrovolskienė savo vadovaujamos seniūnijos ateitį piešia tik šviesiomis spalvomis.