
Naujausios

Pagerbti žuvusius
Prie kelio Šiauliai–Kuršėnai rodyklės į masinės kapavietės vietą nėra.
Į Gubernijos mišką palydi Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis.
Sukame dešinėn ties Kuzavinių kaimu, pravažiuojame pro Gražuolių, Normančių kaimus.
Vienintelė informacinė rodyklė stovi jau artėjant prie kapavietės. Kai kelias išsišakoja, nuorodų, kur sukti toliau, nėra.
"Leibos Lipšico užrašuose yra sužymėtos žudynių vietos. Važiuodami lankyti masinės kapavietės Kužiuose, pradėjome domėtis ir Gubernijos mišku. Vietą mums parodė ir palydėjo Kužių seniūnė. O kaip atvažiuoti nežinantiems iki kapavietės miške? – retoriškai klausia S. Kerbelis.
Bendruomenės pirmininkas kelią žino, tad kapavietę randame lengvai. Standartinis dvikalbis (lietuvių iranglų kalbomis) paminklas nurodo, kad iki Holokausto kapų paėjėti liko 50 metrų.
S. Kerbeliui dažnai tenka į masinio žudymo vietas lydėti aukų palikuonis ir vis girdėti tuos pačius klausimus: kodėl nėra nuorodų, kodėl nesutvarkyta?
"Kai šiemet vyko Šiaulių geto likvidavimo 75-mečio minėjimas, buvo Gyvųjų maršas, važiavome į Kužius ir sąmoningai neužvažiavome čia, kad nereikėtų teisintis", – sako S. Kerbelis.
Masinę kapavietę žymi didelis lauko akmuo, lentelėje iškaltas tekstas: "Šioje vietoje 1941 metų rugsėjo 7–15 dienomis vokiečių nacistai ir jų pagalbininkai nužudė apie 1 000 Šiaulių miesto žydų tautybės vaikų, moterų, vyrų".
"Iš pradžių galvojome, kad žudynių vieta už akmens. Patys šalia akmens sudėjome skaldytus akmenis. Kai pradėjome tvarkyti, priėjo vietinis eigulys. Išsikalbėjome. Jis paklausė, ar žinome, kad čia yra ne viena vieta, o visas plotas", – sako S. Kerbelis.
Holokausto aukos miške užkastos šešiose kapavietėse. S. Kerbelis rodo susmeigtus vamzdelius – sužinoję apie kapus, iš pradžių vietovę buvo aptvėrę juosta.
Visa teritorija buvo apaugusi mišku. Kužių seniūnės Jolandos Rudavičienės iniciatyva buvo iškirsti menkaverčiai krūmynai. Proskynoje dabar aiškiai matyti kapaviečių kauburėliai. S. Kerbelis nerimauja: jei vėl užleis, teks sunkiai atlikto darbo imtis iš naujo.
"Čia guli 1 000 žmonių – Šiaulių apylinkių žydų. Šiaulių gete buvo ir pabėgėlių iš anksčiau okupuoto Klaipėdos krašto, Lenkijos. Ant kapų vaikšto ir žvėrys, ir žmonės. Ne dėl to, kad žmonės blogi, bet iš kur žinoti, kad kapavietės aplink. Mes neprašome stebuklų: tik ažūrine tvora aptverti teritoriją, kad būtų parodyta pagarba čia nužudytiems žmonėms. Dabar madinga kalbėti apie žydų paveldą, o kas tą paveldą sukūrė? Tie nekaltai nužudyti žmonės."
Pasak S. Kerbelio, Gubernijos miško aukos turėjo būti vežamos į Kužių mišką, kur nuo 1941 metų liepos nužudyta 8 000 žmonių.
Liudininkų pasakojimu, rudenį lijo stiprus lietus, tad pasirinkta artimesnė vieta. Kol kelias buvo išvažiuojamas, žudė giliau miške, paskutinė duobė iškasta tiesiog ant buvusio kelio.
"Aplinkiniai yra pasakoję, kad žudynės buvo žiaurios. Vienas jaunuolis bandė pabėgti, jį prisigynė ūkininko lauke ir sušaudė, nežinoma, kurioje vietoje. Vietiniai puse lūpų pasakojo apie kaimynus, kurie dalyvavo žudymuose, kad buvo nepilnametis, kuris ėjo už pažadėtą veidrodį."
Vis trūksta lėšų
Žydų bendruomenė savo lėšomis užsakė masinės kapavietės Gubernijos miške toponuotrauką, ja pasidalijo su Šiaulių rajono savivaldybe bei raštu kreipėsi su prašymu pastatyti nuorodas ir aptverti kapavietę.
Susirašinėjimas tęsiasi trejus metus.
"Į kiekvieną mūsų prašymą gauname atsakymą, kad einamųjų metų biudžete nėra numatyta lėšų arba rekomenduojama kreiptis dėl nuorodos į VĮ "Kelių priežiūra", kviesti prisidėti Šiaulių miesto savivaldybę. Nemanome, kad tai yra mūsų kompetencija."
2018 metų pavasarį rajono savivaldybės meras Antanas Bezaras rašė: "Ne kartą šios žudynių vietos ir kapo tvarkymo problemas aptarėme su ankstesniais Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkais Borisu Šteinu bei Josifu Buršteinu ir bandėme sutarti bendrai imtis tvarkybos darbų. Šiaulių rajono savivaldybė mano, kad šią kapavietę būtina tvarkyti – artimiausiu metu ieškosime lėšų parengti tvarkybos projektą. Tikimės, kad Šiaulių apskrities žydų bendruomenė prisidės prie tvarkybos darbų bei pakvies prisidėti ir Šiaulių miesto savivaldybę."
Tais pačiais metais Šiaulių rajono administracijos direktorius Gipoldas Karklelis rašte teigė, kad "Šiaulių rajono savivaldybės administracija šiems metams kapavietės sutvarkymui neturėjo galimybių skirti lėšų. Planuojame numatyti lėšas ir rengti tvarkybos projektą 2019 metais".
Šių metų rugpjūtį G. Karklelis nurodė, kad Šiaulių rajono savivaldybės administracija 2019 metų biudžete nėra numačiusi lėšų nei kelio ženklams įrengti, nei vietai Gubernijos miške aptverti, o teritorijos aptvėrimo finansavimo klausimas bus svarstomas formuojant 2020 metų Savivaldybės biudžetą.
Žydų bendruomenė kreipėsi ir į Kultūros paveldo departamentą, ir į šio departamento Šiaulių skyrių. Gautuose atsakymuose nurodoma kreiptis į vietos savivaldybę.
Pasak S. Kerbelio, Savivaldybė buvo žadėjusi bent paskaičiuoti sąmatą – bet jos irgi nesulaukta.
"Gal kažkas pasiūlys kitą sprendimą, bet aš manau, kad ažūrinė tvora būtų pigiausias variantas. Prieš trejus metus kaip idealiausią variantą ją siūlė ir Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vedėjas Rytis Budrys", – sako S. Kerbelis.
Naujausias S. Kerbelį pasiekęs G. Karklelio raštas pasirašytas rugsėjo 12 dieną. Jame nurodoma, kad kelio ženklas „Krypties rodyklė į lankytiną vietą“, nurodantis kultūros paveldo objektą Gubernijos miške, yra įrengtas.
Labiausiai S. Kerbelį pribloškė atsakymas dėl Ilgosios Lovos miške esančios kapavietės, kurioje palaidoti 72 nužudyti asmenys. Šią kapavietę žydų bendruomenė sutvarkė savo pastangomis.
Administracijos direktoriaus rašte teigiama, kad Ilgosios Lovos miške esantis paveldo objektas – Šiaulių geto žydų žudynių vieta ir kapas – neatitinka lankytinos vietos reikalavimų („nėra kelio su danga objektą pasiekti, nėra stovėjimo aikštelės lankytojų automobiliams, nėra net minimalios infrastruktūros lankytojams ir pan.“), todėl „tokioje vietoje neįrengiami ženklai „Krypties rodyklė į lankytiną vietą“ ir „Lankytinos vietos pavadinimas“.
„Tai jau yra žemiau kritikos“, – mano S. Kerbelis.
Pavyzdys – Kužiai
"Kitą kartą ne tiek finansai stabdo, kiek nesupratimas, – mano S. Kerbelis. – Gal reikėtų tiems žmonėms nuvažiuoti į Kužius, pavaikščioti ir pamatyti, kur palaidota 8 000 žmonių, tarp jų – didelė dalis vaikų."
Masinių Holokausto aukų kapaviečių Lietuvoje yra per 200, Šiaulių rajone S. Kerbelis išvardija keturias: Kužiuose, Bubiuose, Gubernijos miške, Ilgosios Lovos miške.
Šiaulių apskrities žydų bendruomenei priklauso apie 130 žmonių.
"Ką galime, darome patys, žmonės aukoja", – sako S. Kerbelis.
Savo pastangomis bendruomenė sutvarkė kapavietę Ilgosios Lovos miške. Sovietmečiu pastatytas nedidelis paminklas buvo nuvirtęs, reikėjo išvalyti ir teritoriją. Kairių seniūnija, kad būtų įmanoma prieiti, nupjovė žolę.
Ilgosios Lovos miške 72 žydai buvo nužudyti 1941 metų gruodžio mėnesį. Jie išgyveno ilgiau, nes buvo paimti pas ūkininkus darbams. Yra užrašytas vienintelio išsigelbėjusio liudininko pasakojimas: jaunas, fiziškai stiprus vyras pabėgo ir sugrįžo pas ūkininką, padėjusį išlikti.
Kapavietės Joniškio rajone, Vilkiaušio miške, sutvarkymą taip pat finansavo bendruomenės žmonės.
Prieš dešimtmetį Šiaulių rajono savivaldybė sutvarkė žudynių vietą Kužiuose. S. Kerbelis dėkingas Kužių seniūnei, nes vieta pavyzdingai prižiūrima: žolė visuomet nupjauta, operatyviai pašalinami nulūžę medžiai. Ši vieta, sako bendruomenės pirmininkas, galėtų būti pavyzdys.
S. Kerbelis džiaugiasi ir dėl pajudėjusių reikalų Šiauliuose: pastatytos nuorodos į senąsias žydų kapines, bus įamžinta Pročiūnų žudynių vieta, abu getai, Teisuolių parke stovės monumentas su žydų gelbėtojų pavardėmis.
Pildo istoriją
Šiaulių apskrities žydų bendruomenė dažnai sulaukia svečių iš viso pasaulio, besidominčių savo šeimos praeitimi.
"Sovietmečiu atvažiuoti galimybės nebuvo. Kai Lietuva atgavo nepriklausomybę, dalis pradėjo važiuoti, dalis – ne. Iš pradžių ta tema buvo kaip tabu, žmonėms, kurie visa tai išgyveno, buvo sunku kalbėti. Ir vaikams sakydavo, kad nėra ko važiuoti. Laikas eina – žmonės pradėjo domėtis šaknimis, iš kur yra kilę."
Atvažiavę svečiai savo įdomiais pasakojimais pildo Šiaulių istoriją.
Neseniai buvo atvažiavęs žmogus iš Pietų Afrikos: jo dėdė pas Frenkelį vadovavo mūrininkams, kurie statė fabriko kaminą, senelių prieglaudą Šiauliuose.
"Jo dėdė nuėjo pas Frenkelį ir sako: "Tu – turtingas žmogus, galėtum pastatyti senelių prieglaudą." Sutarė taip: Frenkelis duoda pinigų medžiagoms, bendruomenė randa žmones, kurie dirbs ir organizuos visą procesą."
Svečias buvo nuvykęs ir į Kužius, Gubernijos mišką.
"Grįžęs namo parašė straipsnių apie Šiaulius, pasidalijo savo įspūdžiais, paskleidė žinią apie Frenkelio gamyklą: jam buvo labai įdomu prisiliesti prie kamino, kurį jo giminės mūrijo", – pasakoja S. Kerbelis.
Vasarą į Šiaulius buvo atvykusi grupė jaunų žmonių iš Amerikos, jie gaivina jidiš kalbą įvairiose šalyse. Atvykę į vietovę, stengiasi atsivežti medžiagos apie garsius žmones, paskaityti ištraukų iš knygų, eilėraščių.
Į Šiaulius jie buvo atvažiavę su Frenkelio fabriko darbininkų rašytais eilėraščiais. S. Kerbelis pasiūlė juos skaityti Frenkelių gatvėje.
"Frenkelio gamykloje veikė organizacija, panaši į profsąjungą, jos nariai kūrė eilėraščius, kovojo dėl geresnių darbo sąlygų. Buvo toks epizodas: kai nėjosi su Frenkeliu susitarti, jie paskelbė boikotą, kurį laiką nevaikščiojo į Frenkelio sinagogą, ėjo į miesto. Taip paspaudė Frenkelį, kad pasiektų susitarimą."
Dar viena istorija – apie namą Stoties gatvėje. Lietuvis karininkas su dukra buvo išsinuomoję butą ir gelbėjo žydus. Žmona per visą karą apie tai nežinojo. Šiauliuose apsilankę išgelbėtųjų palikuonys bendrauja su Kaune gyvenančiais karininko anūkais.
S. Kerbelis džiaugiasi, kad 2016 metais Šiauliuose atminimo lenta buvo įamžintas vieno JAV cento kūrėjas Viktoras Dovydas Breneris (gimęs 1871 metais Šiauliuose, miręs 1924 metais JAV).
"Net anekdotai iš to gimsta", – šypsosi S. Kerbelis.
Svarstant dėl V. D. Brenerio įamžinimo, buvo išleistas katalogas, jį S. Kerbelis įdavė Šiauliuose viešėjusiam rabinui, kuris turėjo skristi į Ameriką.
"Aš jam paskambinau, klausiu, kaip amerikiečiai priėmė katalogą. Sako, jie suprato, jei ne žydas Breneris, jie vaikščiotų be cento kišenėje."
Gal reikėtų tiems žmonėms nuvažiuoti į Kužius, pavaikščioti ir pamatyti, kur palaidota 8 000 žmonių, tarp jų – didelė dalis vaikų.

