
Naujausios

Ir dailininkai, ir muzikantai
Nuo pat vaikystės sesės augo apsuptos kultūros. Tėvai Albina ir Kostas Budreckai susipažino kultūros centre – tėtis ten direktoriavo, o mama atėjo dirbti meno vadove. Į Kuršėnus mergaites tėvai atsivežė dar visai nedideles. Tėtis čia iš kultūros pasitraukė, įsidarbino Pavenčių cukraus fabrike, tačiau jo rankose ir toliau gimdavo gražūs metalo gaminiai – stalai, kėdės.
"Nuo mažens buvome įtrauktos ir į vaidybą, scenografijos kūrimą, ir kavą nešiodavome, ir siūdavome..." – prisimena Nerilė.
Mama ir dabar kuria eiles, rašo scenarijus, Trečiojo amžiaus universitete yra vieno iš fakultetų dekanė.
"Tėtis – iš 8 vaikų šeimos. Vieni yra dailininkai, kiti – muzikantai. Bet visi dailininkai moka dainuoti, o muzikantai moka piešti. Neteko sutikti nė vieno Budrecko, kuris nemokėtų dainuoti", – apie meninę prigimtį kalbėjo Nerilė.
Ji baigė muzikos pedagogiką, yra smuikininkė, kartu su vyru muzikuoja grupėje "Tykiai". Šiuo metu dirba Šiaulių rajono kultūros centre, nes sako supratusi, jog pedagogika – ne jos darbas.
"Taip reikia, taip nereikia. Esu laisvas žmogus, mėgstu pati viską organizuotis. Kultūros centras ta vieta, kur turi būti visko: ir piešiam, ir rašom, ir grojam, ir šokam".
Eglė – siuvėja konstruktorė, jos mėgstamiausia veikla – baldų restauravimas.
Sesės turi ir jaunesnį brolį, kuris gyvena Ispanijoje.
Išgyventa bėda – naujas etapas
Lygiai prieš dvejus metus šeimą ištiko didelė nelaimė. Sprogęs dujų balionas sugriovė Kuršėnuose, Pavenčiuose, ką tik pastatytą tėvų namą. Antrame jo aukšte buvo įsikūrusi ir Nerilė su šeima. Laimei, niekas iš žmonių nenukentėjo.
"Visą vaikystę ir jaunystę, kiek atsimenu, statėme tą namą. Tėvai išvažiavo į Ispaniją užsidirbti pinigų. 13 metų ten dirbo. Tada nusprendėme, kad kažką reikia daryti – arba parduoti, arba eiti gyventi", – pasakoja Eglė.
O Nerilė priduria, kad tai jos vyras prikalbino tuomet Šiauliuose gyvenusią šeimą įsirengti antrą namo aukštą ir persikelti į Kuršėnus.
"Po sprogimo į situaciją stengėmės žiūrėti pozityviai. Neatsitiko nieko baisaus, visi gyvi, sveiki", – pozityvą skleidžia Nerilė.
Sunkiausia buvo tėvams. Dukros guodė: "Jums duota dar kažką daryti, jei likote net nesužeisti. Visi turime rankas, viską pasidarysime".
Nerilės šeima iš pradžių išsinuomojo butą Kuršėnuose, dabar jau turi nusipirkę savo namą.
Eglės šeima kartu su tėvais planuoja atsistatyti sugriautą namą ir keltis į Kuršėnus, arčiau saviškių.
"Aš su tėvais jau gyvenau, dabar Eglės eilė", – juokiasi Nerilė.
Ji pasakoja, kad iš pradžių galvojo apsigyventi bute, dukra ir sūnus užaugo, patys mažai būna namuose. Tačiau muzikuojančiam vyrui reikia patalpų aparatūrai, o Nerilei – piešti, kalti, dažyti...
"Dabar abi su sese įsirenginėjam savo studijas ir dalinamės patyrimu", – džiaugiasi moteris.
Greitai – Nerilė, kruopščiai – Eglė
Sesės – labai artimos, viena kitą papildo: ir pastabdo, ir pastumia.
"Pas Nerilę – viskas greitai: mintys sukasi, greit sumąsto. O man – kur reikia kruopščiai kapstytis. Mama sakydavo: jeigu reikia greitai – Nerilei, jei kruopščiai – Eglei", – šypsosi jaunesnioji sesuo.
Nerilė yra individualistė, ir jai geriausia dirbti vienai. Eglė – vienintelis žmogus, kuriuo ji besąlygiškai pasitiki, todėl su ja lengva dirbti kartu.
"Naktį aš norėčiau eiti miegoti, o ji sako: ne, mes pabaigsim. Ir iki galo dirbame, kartais iki 2 nakties ar dar ilgiau", – energingai pasakoja Nerilė.
Idėja užsiimti interjero, renginių dizainu, kaip dažniausiai ir būna, kilo Nerilei. Sakė: gal ką nors sugalvojam tokio?
"Galvojau, čia eiliniai jos planai. Po minutės žiūriu – užbėgo į viršų jau sukūrusi socialinio tinklo paskyrą, įdėjusi darbelių", – apie "Two sisters" pradžią dėsto Eglė.
Kodėl pavadinimas angliškas? Iš pradžių pasirinko anglišką variantą, nes turi daug giminių ir draugų kitose šalyse. Vėliau jau norėjo pakeisti į lietuvišką, tačiau pasirodė, kad visi variantai su žodžiu "sesės" yra panaudoti. Taip ir paliko.
Pradžia – žaidimai "namais"
Seserų dizaino veiklos pradžia – vaikystės žaidimai. Visą laiką žaisdavo "namais".
"Mes pirmieji buvome įsirengę savo namus labai gražiai. Tėtis iš tapetų iškarpė įvairius raštus, ant spintų užklijavo. Visada norėjosi, kad būtų kitaip. Gyvenome bendrabutyje, turėjome du kambariukus. Kas mėnesį perstumdydavome baldus. Ir vis atrasdavome naujų variantų. Aplinkiniai stebėdavosi, kaip mums taip pavyksta", – prisimena Eglė.
Sesės čiauška, kad dar jų vaikystėje tėvai ieškodavo baldams vis naujų vietų. Kai ūgtelėjo, ėmėsi tokios "kūrybos" ir pačios, tėčiui trūko kantrybė, pagrasino, kad prigręš prie grindų baldų kojas.
"Prisimenu pirmą mūsų atnaujintą sovietinę sofą. Eglė jau mokėsi siuvimo, padarė iškarpas. Nuėmėme sofos kraštus ir ji užsiuvo tokį gaubtą su kutosais. Sofa gavosi prabangi, su veliūru. Draugės sakydavo – pas jus tiek mažai vietos ir taip jauku. Mama mokėdavo sukurti tą jaukumą", – smagiai dėsto Nerilė.
Užsiimti tvaraus interjero kūrimu jos pradėjo prieš du dešimtmečius. Nerilei susilaukus pirmagimės, nusipirko gražią lovelę ir ji ėmė keliauti per giminės vaikus, tik keitė pavidalus. Taip prasidėjo baldų restauravimas.
"Visą laiką yra noras kažką turėti gražiau, įdomiau. Neseniai pardavėme butą, o kol namo statybą užbaigsime, apsigyvenome pas gimines. Stabdau save, kad nieko ten nekeisčiau, kad norėtųsi kuo greičiau išeiti. Jau vakar sėdžiu ir jaučiu kaip niežti nagai", – kvatoja Eglė.
Po namo griūties atėjo supratimas, koks laikinas tas grožis – sienos, tapetai, plytelės, tiek visko daryta, kurta. Tačiau greitai suprato, kad vis tiek tą patį darys – tai jau gyvena galvose.
Vienai reikia pagyrimo, kitai – provokacijos
Nerilė šįmet įgijo dar vieną specialybę – interjero apipavidalintojos Klaipėdos technologijos centre. Moteris sugalvojo, kad reikia išvažiuoti toliau nuo savų ir džiaugėsi sprendimu. Važinėdama traukiniu turėjo laiko... piešti. Labai svarbus buvo dėstytojų padrąsinimas, kad ji gali tai daryti.
"O kaip ji piešti pradėjo! Mes išsižiojome, iš kur tu moki?" – sesės gebėjimais stebisi Eglė.
"Aš nemokėjau, tik žinojau, kad kažkada pradėsiu piešti. Eglė pieštų geriau, bet dabar ji neturi laiko. Gal senatvėje pradėsim abi tapyti", – juokiasi sesės.
Eglė džiūgauja išvijusi savo baimes. Vis keldavo klausimą, kodėl save visą laiką reikia stabdyti. "Na, nepavyks, nieko tokio, darysim kažką kitą".
Šioje vietoje seserys irgi gerokai skiriasi. Eglei visada reikia pagirti, sakyti: "šaunuolė". Nerilės pagyros neveikia.
"Man jei pasako "blogai", iškart galvoju: "Ane?" ir viskas tada sukyla", – atvirai dėsto interjero kūrėja.
Daiktai turi savo istoriją
Seserys siekia parodyti, kad daug ką galima susikurti savo rankomis. Svarbiausia nemėtyti daiktų, ypač gerų. Jos – už natūralizmą. Mėgsta tai, kas yra tikra, kas turi vertę.
"Nešiukšlinti, nevartoti tiek. Baigiame šiukšlėse paskęsti. Tvarus interjeras – puiki išeitis", – sako Nerilė.
O Eglė pritaria: "Dabartiniai daiktai nepatvarūs, tik išmeti pinigus. O čia išgelbėji daiktą, kuris turi istoriją. Pasidarai savo rankomis ir jis tampa labai mielas".
Dekoratorės primena, kad daiktas, pastatytas netinkamoje vietoje, gali prarasti savo patrauklumą.
"Dažnai žmonės prisiperka daiktų, o visumos, jaukumo nėra. Interjeras – ne tik menas, bet ir taisyklės. Pirma jas turi sužinoti, kad galėtum laužyti", – tvirtą poziciją turi Nerilė.
Sesės nesitikėjo tokios savo veiklos sėkmės. Ko ėmėsi, tas sekėsi. Klientą perspėja, kad negali daryti viską taip, kaip jam norisi, nes projekto autorystėje yra jų pavardė. Siekia kartu su klientu rasti bendrus sprendimus. Nerilei geriausi klientai yra tie, su kuriais susitari dėl priimtino stiliaus, o dėl kitų dalykų sako – darykit, ką norit.
Mėgstamiausias "Two sisters" stilius – skandinaviškas su kantri elementais. Žiūrint, kokia proga, ar jaunas žmogus, ar vyresnis, ar yra istorija. Pirmoje vietoje – jaukumas.
Antra vertus, dekoratorės supranta, kad jos turi derintis prie esamos aplinkos, nesugriauti visko, o kuo daugiau panaudoti.
"Galime sukurti bet kokį stilių, o jei jis nederės prie aplinkos? Ateini į seną dvarą ir darai jame modernų stilių. Aišku, galima ir taip, jei tai būtų kaip provokacija, specialiai padaryta", – sako Nerilė.
Gailisi skintų gėlių ir išmestų baldų
Seserys pasakoja, kad interjero spalvos irgi turi savo madas. Šįmet "ant bangos" pelikano, koralinė spalva. Bet sunku spėti madas gaudyti. Kadangi sesės yra natūralistės, siūlo keisti ne sienų spalvas, o akcentus: gal pagalvėles, gal užuolaidas ar kitas detales. Svarbu, kad viskas derėtų.
Įvairių vertinimų sulaukia pilka interjero spalva, kuri jau palieka madingųjų sąrašo pradžią. Kai prieš trejetą metų Nerilė pirmam klientui pasiūlė pilką spalvą, žmonės sakė: kas čia dabar?
"Klientas pasitikėjo manimi, bet nerimavo dėl tos spalvos. Atvyko iš Kauno spintos montuoti ir sako: oi, kaip čia gerai spalviškai padaryta. Mes pradėjome juoktis, kad iš didmiesčio įvertino, jog viskas gerai", – prisiminimais dalijasi kūrėja.
Ji nemėgsta skintų gėlių, jų tiesiog gaila. Labiau patinka medis, krūmas – tai, kas žalia. Kai gali "apskabyti" nesužalojant paties augalo.
Eglė priminė sesei, kad dirbdama mokykloje prašydavo: neneškit man gėlių, nemėtykite pinigų. Dabar Nerilės namuose augalų yra, bet augina tai, ko gali prireikti vestuvių šventei dekoruoti.
Eglės mintis užvaldė baldų restauravimas.
"Seną sluoksnį nulupi, tiek randi įdomių dalykų. Neperkam, o žiūrim, kas ką atiduoda. Važiuojame į aikšteles, kur žmonės suveža senus baldus. Jau mus žino, juokiasi, atideda įdomesnius variantus", – pasakoja Eglė.
Ji pastebi, kad vyresnei kartai sovietinio stiliaus baldai neįdomūs, tačiau jaunesnius žmones jie domina. Aišku, įvilkti į naują rūbą. Antikvariniai baldai ir kainuoja daug, ir dirba prie jų restauratoriai. Sesių – ne toks tikslas. Iš sovietmečio baldų yra padariusios įspūdingų darbų.
Mokyklos interjeras viršijo lūkesčius
Seserys dekoruoja ne tik privačius objektus. Neseniai praūžusiame Kuršėnų jomarke kuršėniškiai laiką leido jų kurtose stilizuotose lauko kavinukėse.
"Pamačiau nusvirusį gluosnį, man iš karto šovė mintis – kavinė po gluosniu. Iš dvaro kėdes parvežėme, sudėliojome", – dalijasi kūrybiniais įspūdžiais Nerilė.
Didžiausiu iššūkiu įvardija interjero kūrimą Pavenčių mokykloje-daugiafunkciniame centre, kuriame tuo metu Nerilė dirbo. Pirmiausia, dėl to, kad tai – visuomeninis objektas.
"Kai pradėjome darbą, sulaukėme daug neigiamų komentarų. Sienos išdažytos lopais, tamsios... Tylėjome, nieko nesakėme. Net mokyklos direktorė buvo panikoje", – prisimena Eglė.
Dekoratorės pasirinko iš paletės sienų spalvas, tačiau tokių atspalvių dažų Kuršėnuose nerado, tad spalvos šiek tiek nutolo nuo pradinio sumanymo.
Mokykloje sesės greit išsiaiškino, kur yra senų daiktų sandėliukas.
"Mums sako: ai, ten nieko gero nėra. Kai pamatėme, žiūrime – lobiai", – linksmai prisimena sesės.
Dekorui reikėjo atitinkamų lentynų, kurių negalėjo rasti. Dvejomis gražiomis lentynomis virto sena spinta. Rado vaikų inkilėlių, kuriuos panaudojo, kaip dekoraciją.
Mokyklos interjerui tiko ir seni baldai, ir seni gaubliai, ir net nebenaudojami vadovėliai. Net senos atnaujintos durys tapo moderniomis interjero detalėmis. Lentynoms prie sėdmaišių idealiai tiko vos kelis eurus kainuojantys šiltnamio stovai.
Seserys laužė mokykloje nusistovėjusius standartus. Šimtmečius įprastas rudas grindis drastiškai nušviesino.
"Kai baigėme, sulaukėme tiek daug gerų atsiliepimų. Mokyklos rezultatas šoktelėjo virš mūsų lūkesčių. Mama mūsų klausė, kaip jūs neišsigandote tokių erdvių. Pradžioje gal ir buvo tokia mintis pralindusi, bet aš iškart ją nuvijau. Pasiseks, turi pasisekti – su tokiu užtaisu darbavomės", – tvirtai nusiteikusi Nerilė prisiminė, kaip viena mokytoja pasakė, kad niekada nereikia "visuomenės teismui" rodyti nepabaigtų darbų.
Tikėjimas sėkme
Nerilė ir Eglė – tikrai ne tos kūrėjos, kurios stovėtų vietoje.
"Turime siekių susikurti renginiams savo ypatingas patalpas. Tai yra rizika. Va čia ir pasirodys, kiek mes esame drąsūs. Tai net nebe svajonė, o realūs planai", – iki galo Nerilė jų atskleisti dar nenori.
Jau dabar seserys į savo veiklą įsuko ne tik tėvus, bet ir savo vyrus, suaugusius vaikus.
"Vyras, mane pažindamas, sako – ne, ne, čia tau nieko nesigaus. Ir aš užsivedu", – savyje netelpa Nerilė. Ir negali netikėti – pasiseks!
Po namo griūties atėjo supratimas, koks laikinas tas grožis – sienos, tapetai, plytelės, tiek visko daryta, kurta.