
Naujausios
Anketos pasklido po darželius ir mokyklas
Lopšelio-darželio "Ežerėlis" direktorės pavaduotoja Regina Kryževičienė patvirtino, kad Švietimo skyriaus nurodymu turėjo išplatinti tėvams 25 anonimines anketas. 21 grąžinta užpildyta. Jas pristatys į Švietimo skyrių.
"Pasikviečiau auklėtojas ir pasakiau, jei norite, paplatinkite tėveliams. Pasirinkimo būdu. Praktiškai su darželio reikalais anketos nesusijusios. Tai – miesto reikalai", – sakė pavaduotoja.
Švietimo skyriaus vedėjo patarėjas Rimas Marcinkus neslėpė, kad tyrėjų prašymu išplatino po nedidelį kiekį anketų miesto darželiams ir mokykloms. Jis mano, kad tose anketose šiauliečiai gali rašyti ir apie švietimo sistemos reikalus, todėl negalima sakyti, kad jos visiškai nesusijusios su mokyklomis ir darželiais.
Aš tikiu savo misija ir manau, kad ši apklausa – dovana Šiauliams. Čia kuriama nauja metodika. Tas idėjas meras pasiūlė. Naujas instrumentarijus gimsta, kur žmonės gali patys turinį surašyti.
Nori šiauliečių nuomonės
Lapkričio mėnesį šią socialoginę apklausą Šiaulių miesto savivaldybė paskelbė savo tinklalapyje. Jau rašėme, kad po valdžios sprendimų. kurie išprovokavo piketus ir protesto akcijas, Savivaldybei parūpo šiauliečių nuomonė. Pats meras Artūras Visockas anketos pradžioje tikino, kad jam esą svarbu sužinoti miestiečių nuomonę.
Žmonių klausiama, į kokių problemų ir konkrečių uždavinių sprendimą miesto valdžia turėtų susitelkti per likusį kadencijos laiką, kas valdžios veikloje kelia nepasitenkinimą, abejones, už ką norėtų pagirti vietos valdžią, kokias mato neišnaudotas miesto galimybes, gal turi konkrečių įžvalgų ir idėjų, kaip tvarkytis mieste geriau.
Skelbiama, kad atsakyti į anketos klausimus galima ne tik elektroniniu būdu, bet ir seniūnijose arba bet kuriame Šiaulių miesto viešosios bibliotekos filiale.
Bendrųjų reikalų skyriaus Aptarnavimo ir e.paslaugų poskyrio vedėja Diana Grigienė kiek anksčiau informavo, kad socialinei apklausai atlikti ir jos rezultatams apibendrinti nupirkta paslauga iš profesoriaus habilituoto mokslų daktaro Gedimino Merkio. Pagal sutartį jis iki sausio 29 dienos turės įvertinti 3 tūkstančių respondentų tinkamų apdoroti anketų ir pateikti išvadas ir rekomendacijas. Ši paslauga Savivaldybei kainuos 5,5 tūkstančio eurų.
Apklausa – dovana Šiauliams?
Iš Šiaulių kilęs profesorius Gediminas Merkys tikino, kad apklausa šiuo metu pačiame įkarštyje. Jis patvirtino, kad tam tikras kiekis anketų platinamas ir įvairiose įstaigose įstaigose, nevyriausybinėse organizacijose, senjorų įstaigose, per seniūnaičius, nes yra tikslas pasiekti ne tik įvairaus amžiaus, socialinės padėties žmones, bet ir gyvenančius skirtingose miesto teritorijose. Anot profesoriaus, samdant intervuotojų komandą, kuri eitų pas žmones, apklausa kainuotų gerokai brangiau.
"Sociologas visada yra prašytojas. Negalima versti pildyti anketos, tik savanoriškai. Aš tyrimus darau 10 metų. Tai yra viešasis gėris, jeigu apklausos atliekamos sąžiningai. Jos yra prasmingos, neša demokratiją", – aiškino G. Merkys.
Mokslininkas pastebėjo, kad šiandien žmonės yra individualistai, brangina savo privačią erdvę, laiką, todėl prakalbinti juos nėra paprasta. Žmonės skuba, viešose vietose sugauti juos sunku. Dėl duomenų apsaugos skambučiai telefonu taip pat tampa komplikuoti. Eiti į namų ūkius – vakare niekas neįsileis, o dienomis dauguma dirba. Šiandien prie tiriamųjų bandoma prieiti įvairiais būdais.
Profesoriaus teigimu, dalis yra labai pilietiškai aktyvių žmonių ir tame yra demokratijos žavesys. Tačiau statistinis europietis, ypač Rytų šalyse, yra abejingas viešiesiems reikalams, taip pat ir sociologinėms apklausoms.
"Mus pasiekė džiugios žinios, kad ir jaunimas, studentija, senjorai domisi šia apklausa. Teritoriškai pasklido. Yra požymių, kad procesas vyksta", – sakė G. Merkys.
Paklausus, ar į rankas paduodamų užpildytų anketų anonimiškumas pakankamai užtikrintas, G. Merkys atsakė palyginimu: "Nėra absoliučiai švaraus vandens".
Tyrėjas pabrėžė, kad anketa nėra apie kažkokio politiko reitingus. Jei kažkas pasakys, kad gatvė duobėta ar per anksti šviestos užgęsta, arba tegul politikai mažiau riejasi, intriguoja, o daugiau rinkėjų reikalų žiūri, tai kur čia problema? Tokie atsakymai esą ateina per panašius tyrimus.
"Aš tikiu savo misija ir manau, kad ši apklausa – dovana Šiauliams. Čia kuriama nauja metodika. Tas idėjas meras pasiūlė. Naujas instrumentarijus gimsta, kur žmonės gali patys turinį surašyti", – bendradarbiavimą su miesto valdžia nusakė tyrėjas.
Jis pasakojo, jog yra atlikęs dešimtis apklausų. Važiuodamas per Lietuvą įtikinėja savivaldybes daryti apklausas. Jam vis skaudėjo širdį, kodėl savo gimtajame mieste nesuteikia tokios paslaugos, todėl dar ankstesnėje kadencijoje pradėjo ieškoti kontaktų su miesto valdžia.
"Kažkas priekaištauja, kad prastą valdžią atplovinėjam. Kristaus amžiaus nepasiekęs tėvelis, gal ir dabartinės miesto valdžios nemėgstantis, galvoja, ką jie čia daro. Nu neimk tos anketos", – sakė profesorius.