
Naujausios

Agentūros pasiūlė tik vieną namą
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva nuo 2014 metų šalyje vykdoma institucinės globos pertvarka – perėjimas nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams.
Savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyrius skelbia, kad Savivaldybė, įgyvendindama pertvarką pradeda teikti naujų formų paslaugas numatytai tikslinei grupei.
Nuo 2016 metų liepos 1 dienos asmenims su negalia (išskyrus turinčius sunkią negalią) naujai steigiami tik grupinio gyvenimo namai. Jiems steigti Savivaldybės administracija miesto centre, Trakų gatvėje, perka didelį namą.
Savivaldybės būsimas pirkinys – 400 kvadratinių metrų 1990 metų statybos gyvenamasis namas kartu su 6 arų žemės sklypu. Namas apšiltintas, šildomas ir dujomis, ir kietu kuru. Name – didelis garažas 2 automobiliams, pirtis. Pardavimo skelbime įvardijama, kad namas yra dviejų dalių su atskiromis šildymo sistemomis, gali gyventi dvi šeimos. Kaina – 150 tūkstančių eurų.
Savivaldybė namą perka neskelbtinų derybų būdu. Socialinės paslaugos skyriaus vedėja Edita Čičelienė paaiškino, kad buvo vertinamos kelios alternatyvos – namo nuoma, pirkimas ir statyba. Apklaustos 10 nekilnojamojo turto agentūrų nuomojamo namo nepasiūlė. Parduodamą pasiūlė vienintelį, kurį Savivaldybė ir perka. Naujo pastato statyba kainuotų dar brangiau.
"Važiavome pasižiūrėti dar kelis namus pagal skelbimus. Rinkomės, kad nereikėtų papildomų investicijų pastatui sutvarkyti. Perkamas namas yra pritaikytas, mums palieka jį su užuolaidomis, dalimi baldų, įranga. Nors namas didelis, jo gyvenamasis plotas – apie 260 kvadratinių metrų. Mums reikėjo, kad tilptų 10 žmonių. Derėjomės, bet savininkė kainos nenuleido, tik sutiko sumokėti notaro išlaidas", – komentavo E. Čičelienė.
Gyvenamasis namas perkamas už miesto biudžeto lėšas. Dar apie 90 tūkstančių eurų per metus kainuos šio padalinio išlaikymas. Čia gyvensiantys žmonės mokės 80 procentų savo pajamų, kurios ir bus naudojamos jų reikmėms.
Namas centre, kad žmonės būtų bendruomenėje
Grupinio gyvenimo namai taps Šiaulių globos namų padaliniu. Jų direktorė Danutė Akaveckienė pasakojo, kad šis padalinys taps tarpine stotele tarp globos namų ir Savarankiško gyvenimo namų žmonėms, turintiems nesunkią psichinę negalią.
Vienas iš reikalavimų licencijai gauti, kad namas nebūtų nutolęs nuo centro, kad žmonės nebūtų iškelti iš bendruomenės. Kad netoli būtų stotelė, parduotuvė.
Direktorė sako, kad įstaiga tokią patirtį jau turi, dalyvauja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamame projekte "Apsaugotas būstas". Ministerija skyrė lėšų lėšų buto nuomai, išlaikymui ir darbuotojų atlyginimui. Čia dvejus metus su socialinio darbuotojo padėjėjo pagalba gyveno keturios suaugusios moterys.
"Tai tikrai pasiteisino. Vienos iš keturių merginų tėvai nupirko jai butą, nes suprato, kad su daline pagalba ji gali gyventi savarankiškai, įgavo tam reikalingų įgūdžių", – pasakojo D. Akaveckienė.
Ministerija tokiam projektui įgyvendinti dviems metams skyrė 31360 eurų. Gruodžio pabaigoje projektas baigiasi, tačiau ministerija paskelbė naują konkursą, globos namai jau yra pateikę paraišką ir tikisi gauti finansavimą.
Prieš 10 metų rėmėjai iš Švedijos nupirko butą dabartiniam globos namų "Godos" padaliniui. Ten gyvena 4 vaikinai, lankę "Godą". Dabar du iš jų gavo socialinius butus ir išėjo gyventi savarankiškai.
D. Akaveckienė pasakojo, kad naujai įgytame name gyvens nesunkią psichinę negalią turintys suaugę žmonės. Ne iš globos namų, psichiatrinių ligoninių. Tie, kuriems reikia pagalbos. Galbūt tėvams ar suaugusiems asmenims, kurie prižiūri neįgalius artimuosius, reikia atokvėpio. Ar sergantys didele depresija, kai reikia psichologo pagalbos, socialinio darbuotojo.
Naujame padalinyje dirbs socialinis darbuotojas ir 6 jo padėjėjai, kurie ten bus ištisą parą. Gyventojai patys apsirpirkinės, darys maistą, pirks sau drabužius, eis į teatrą, kitas pramogas, gyvens aktyvų bendruomeninį gyvenimą.
"Jei jie nebijos tos bendruomenės, grįš į ją", – sako vadovė.
Gyvens ir vyrai, ir moterys, kurie bus atrinkti pagal socialinių poreikių įvertinimą, kad jiems nereikėtų papulti į globos namus.
Globojami vaikai taip pat kraustysis į naujus namus
Panašiuose bendruomeniniuose vaikų globos namuose ateityje apsigyvens ir globos namuose augantys vaikai.
Socialinių paslaugų skyriaus vedėja E. Čičelienė priminė, kad ketinama dvejus tokius namus įrengti Aušros alėjoje vietoje buvusio Socialinių išmokų ir kompensacijų skyriaus. Parengta paraiška Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramai gauti yra vertinimo stadijoje. Vienuose bendruomeniniuose vaikų globos namuose gali gyventi iki 8 vaikų. E. Čičelienė tikisi, kad 2020 metų antroje pusėje čia jau apsigyvens Šiaulių vaikų globos namų auklėtiniai.
Artimiausią miesto Tarybos posėdį politikai spręs, ar reorganizuoti miesto sutrikusio vystymosi kūdikių namus ir vaikų globos namus "Šaltinis" į kompleksinių paslaugų namus "Alka".
E. Čičelienė pasakojo, kad "Šaltinyje" slaugomi 11 sunkią psichinę negalią turinčių vaikų ten ir liks. Dar vienas bus perkeltas iš kūdikių namų. Kiti turėtų kurtis bendruomeniniuose vaikų globos namuose.
Šiuo metu "Šaltinis" turi du bendruomeninius namus, kuriuose gyvena po 6 vaikus.
"Bus ministerijos projektas ir tie, kurie yra pajėgūs gyventi savarankiškai, galės eiti gyventi į bendruomeninius namus. Jie bus steigiami su ES parama. Turbūt, kad pirksime namą. Butus nupirkti sunku. Pagal higienos normatyvus, jei yra daugiau nei 6 vaikai, reikia dviejų tualetų. Kur tu rasi kokį butą su dviem tualetais", – ateities planais dalijosi vedėja.
Ji sutinka, kad gali tokiuose namuose gyventi ir mažiau vaikų, tačiau kuo daugiau objektų, tuo didėja administracinės išlaidos, nes visą parą veikiančiuose namuose vistiek turi dirbti darbuotojai. Tad geriau mažiau objektų po 8 vaikus, nei daugiau po kelis.
Savivaldybė namą perka neskelbtinų derybų būdu.