
Naujausios
Su šokiais ir dainomis
Jubiliejiniam koncertui Šiaulių "Bočių" folkloro ansamblis parengęs išskirtinę programą. Žinoma, kad suskambės naujasis bendrijos himnas, kuriam žodžius parašė Genovaitė Plaušinaitė. "Mes buvom jauni, per gyvenimą ėjome drąsiai..." – pirmosios himno eilutės – tarsi vizitinė bendrijos kortelė, paliudijanti, jog ansamblio narių amžius gerokai per 60 metų.
"Bočiai" savo veiklos gimtadieniui parengė dovaną žiūrovams – jubiliejinę dainą, kurios iki šiol niekada nedainavo "Prabėgo mūsų vasaros".
Jubiliatus ir kitus šventės dalyvius linksmins ir garbaus amžiaus žmonių kolektyvai iš šalies rajonų.
Daugybę metų ansamblyje dainuojantis Šiaulių "Bočių" bendrijos pirmininkas B. Jokubauskas turi daugybę širdį glostančių prisiminimų iš bendraminčių susibūrimų, ekskursijų, repeticijų ir kelionių, į kurias leidžiasi, nes nori pakoncertuoti kitų rajonų gyventojams ir tuo pačiu pasisvečiuoti, pabendrauti, susipažinti, praleisti laiką.
Neseniai šiauliečių senolių ansamblis sugrįžo iš šiemet Šilutėje vykusio tradicinio šalies "Bočių" bendrijų festivalio "Skambėk, Žemaitija", kur jų atliekamos liaudies dainos sutiktos su didžiausiu džiaugsmu.
Mūsų "Bočiai" aktyvūs ir miesto gyvenime – kiekvienais metais vykstančiuose "Šiaulių naktų" renginiuose jie turi savo palapinę, kurioje niekada netrūksta ne tik dainų, bet ir šokių. Senoliams smagu, kad prie jų palapinės visada noriai buriuojasi jaunimas, su kuriuo visi linksmai šnekučiuojasi ir juokauja. Kiek kitoks, anot bendrijos pirmininko, buvo šių metų renginys – jaunimo atėjo pastebimai mažiau. B. Jokubauskas įsitikinęs, kad tai susiję su studentų sumažėjimu Šiaulių universitete.
Bendrija, anot "Bočių" pirmininko, visada noriai įsijungia į miesto gyvenimą: jei kas kviečia neatsisako sudalyvauti, miestiečiams padainuoti tiek Pagyvenusių žmonių dienos minėjime, tiek Vasario 16-osios proga, tiek kituose renginiuose. Tai todėl pastaruoju metu "Bočius" dažnai galima išvysti visada mielai juos priimančioje Šiaulių P. Višinskio bibliotekoje.
O kol nekoncertuoja, ansamblio nariai kartą per savaitę renkasi į repeticijas vienoje iš Šiaulių universitetui priklausančių rūmų salių, kur glaudžiasi nebelikus patalpų Stoties gatvėje.
"Džiaugsmas yra susitikti. Specialistai sako, kad muzika gydo. Tai taip ir gydomės visi suėję", – šypsosi "Bočių vadovas.
Jo žodžiais, gydytis būtų kur kas sudėtingiau, jei ne atsidavę žmonės. O dabar štai vienas garbaus amžiaus muzikantas į repeticijas atvyksta net iš Pakruojo rajono, kitas – iš Kairių, dainininkė – iš kažkur tolėliau.
"Jei žmonės sueina, suvažiuoja, vadinasi, jiems čia gerai, vadinasi, teisinga kryptimi einame", – sako pirmininkas.
Jam išdidu, kad žmonės muzikuoja neprašomi, neverčiami ir nemokamai. Negana to, dar ir savo instrumentus susiveža.
Mokslai ir darbai
Bet ne tik šokiais ir dainomis kelios dešimtys pensininkų bendrijos narių, kurių amžius siekia net ir 90, šiandien gyvena. Sveikesni aktyviai buriasi ir į visuotines miesto tvarkymo talkas. Juokais ar rimtai, bet darbas, sako, išjudina, padeda pamiršti sopulius, kurie tokiame amžiuje būną ne tik fiziniai, bet ir vienatvės, liūdesio.
Be kita ko, senolių organizacija – aktyvi įvairių mokymų iniciatorė. Tos iniciatyvos dėka, 300 vyresnio amžiaus šiauliečių jau išklausė kompiuterinio raštingumo kursus, o 50 – daugiabučių namų savininkų bendrijų vadovų kursus. Pastarųjų kursų klausytoju buvo tapęs ir pats B. Jokubauskas. Pensininkas dabar pirmininkauja daugiabučio, kuriame pats gyvena, bendrijai.
Minčių, kaip turiningai praleisti laiką, "Bočiai" turi begales. Jei nešoka, nebendrauja ir nesisvečiuoja pas bendraminčius kituose rajonuose, rengia rankdarbių parodas – siuvinių, mezginių, kitų grožybių.
"Norim kurti kultūrą, gėrį, grožį. Smagu teikti kitiems džiaugsmą, jausti, kad esame reikalingi ir užsiėmę", – sako pirmininkas.
Jubiliejaus šventei – suneštinis stalas
Apie sunkumus, sutinkant garbų 20-mečio jubiliejų, kalbėti greičiausiai ne vieta ir ne laikas. Vis dėlto jokia paslaptis, kad be pinigų šiais laikais nedaug tenuveiksi.
Gyvena "Bočiai", kaip patys sako, daugiausiai iš to, kiek patys "susimeta". Reikia pinigų kelionei – tenka susidėti, atvažiuoja svečių iš kitų rajonų – vaišes atsineša iš namų, planuoja renginį – vėl krapšto nuosavas pinigines.
Kartais dėl padidėjusių išlaidų priversti ieškoti, kas paremtų. Tačiau rėmėjų paieškos neretai aplaužo sparnus ir numuša ūpą kažką daryti.
"Pamatęs kai kurių verslininkų žvilgsnius, būna, kad pagalvoju: be reikalo paprašiau...", – nesmagias akimirkas prisimena B. Jokubauskas.
Anksčiau šiek tiek pinigų išlaidoms "Bočiai" gaudavo iš Šiaulių miesto savivaldybės, parengę veiklos projektus. Pernai pensininkai pirmąkart išgirdo, jog parašytas projektas finansuojamas nebus. Kelis šimtus pavyko gauti tik tarpininkaujant šiauliečiams Seimo nariams.
Šie metai "Bočiams" dar liūdnesni. Jų projektinis darbas "Pagyvenusių žmonių užimtumas. Lietuvių išeivijos metais" buvo išbrokuotas dėl, bendrijos vadovo žodžiais, kelių smulkmenų. Kad kas padėtų seniems žmonėms, patartų, pataisytų, Savivaldybėje neatsirado... Pirmininkas galvoja, kad esmė buvo visai ne projekto kokybėje, tiesiog tai buvo būdas pasakyti, jog pinigų pensininkų bendrija negaus.
Likus be finansavimo, šiauliečiams teko atsisakyti sumanymo pasikviesti į svečius lietuvių išeivių, šiuo metu gyvenančių Latvijoje.
Šiauliečiai bočiai neslepia su baltu pavydu žiūrintys į kitų rajonų pensininkų draugijas, kurias aprūpina vietos savivaldybės, finansuodamos ne tik keliones, renginius, bet pasirūpindamos ir kitais senų savo rajono žmonių užimtumo reikalais.
Pavyzdžiu B. Jokubauskas stato Akmenės rajono savivaldybę ir merą Vitalijų Mitrofanovą. Jo požiūris į seną žmogų, rajono gyventoją žavi.
Veiklos 20-mečio stalą Šiaulių "Bočių" bendrija taip pat nesitiki sulaukti rėmėjų, tad vaišinsis ir gausius svečius vaišins iš namų susineštomis vaišėmis.
Smagu teikti kitiems džiaugsmą, jausti, kad esame reikalingi ir užsiėmę.