
Naujausios

Nuo pusės metro aukščio postamento buvo nuimtos raudono granito plokštės ir sudėtos į pakraštį, o betoninė postamento dalis išardyta ir gabalais išvežta iš teritorijos.
Ilgą laiką daug diskusijų ir ginčų kėlęs veiksmas įvyko – obelisko nebėra, nors tam priešinosi karo veteranų grupė, o į Savivaldybę atvykę Rusijos ambasados atstovai bandė tikinti, jog net monumento negalima judinti, esą tai – kultūros paveldo vertybė.
Šioje vietoje gali būti palaidota pusšimtis Antrojo pasaulinio karo tarybinės armijos karių. Iš jų du nežinomi. Prie sovietmečiu įrengto monumento su obelisku anuomet degė "amžinoji ugnis".
Šios vietos tvarkybos projektą rengė Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos autorius architektas Vytenis Rudokas. Jis laikėsi pozicijos, kad "vertybė yra tik žuvusiųjų palaikai, bet ne monumentas", todėl "palaikus reikia iškelti į deramą jiems vietą, į Antrojo pasaulinio karo karių kapines Ginkūnuose".
Bet tam nebuvo politinės valios, todėl rastas kompromisas: postamentas, ant kurio stovėjo obeliskas, bus pažemintas iki 10–15 cm aukščio. Bus uždėtas tas pats raudonas granitas.
Akmeninė plokštė, ant kurios dedamos žvakutės, išliks. Atraminė sienutė su paminkliniais vardiniais įrašais lieka, bet bus remontuojama.
Palei Katedros tvorą esančios keturios stelos – akmeninės juodos plokštės su karių vardais – bus paguldytos toje pačioje vietoje ant pasvirusios atraminės sienutės.
Šis tvarkybos projektas, skirtingai nei aikštės rekonstrukcijos, kuriai skirti europinės paramos pinigai, įgyvendinimas iš Savivaldybės biudžeto lėšų ir kainuos apie 152 tūkstančius eurų.
Vakar V. Rudokas "Šiaulių kraštui" sakė, dėl technologinės pertraukos žiemą, visų darbų šiemet padaryti negalės.
"Kol įšalo nėra, padaryti pasluoksniai – smėlis, skalda, bet trinkelių dėti neleidžia sąlygos. Trinkelėmis išklosime visą buvusį raudonos skaldos plotą, bus galima praeiti, kaip ir anksčiau, – sakė architektas. – Ši ašis mums labai svarbi. O palaidojimai yra labai ne vietoje ir jie turi būti iškelti, bet ne aš priimsiu sprendimus. Kadangi valdžia neturi politinės valios, tenka priimti kompromisinį variantą – praeiti galėsime, bet palaidojimai išlieka".
Paklaustas apie Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos pabaigą, architektas sakė, jog planuojama darbų pabaiga – kitų metų balandžio 15 diena.
Ko dar trūksta? Anot V. Rudoko, įvairios "bižuterijos": suoliukų, apšvietimo, turėklų, nuorodų, rodyklių ir kitų elementų. Dar nebaigtas ir ekrano statinys: viduje nėra turėklų, reikalinga apskardinti, dar nėra šio statinio programuojamo apšvietimo. "Neinstaliavome grindinio fontano, nes nėra prasmės – žiemą jis neveiks. Fontane bus 22 vandens čiurkšlės iš grindinio", – sakė architektas. Dabar purkštukų vietoje stovi mediniai skydai.
Skvere prie Savivaldybės dar neįrengta vaikų žaidimų aikštelė, neišspręstas klausimas ir dėl paminklo, nors vyko ir konkursai, ir geriausių idėjų rinkimai.
"Čia turi būti stiprus vertikalus akcentas, – savo idėją dar kartą pakartojo V. Rudokas, akcentavęs, jog galutinį sprendimą priima miesto valdžia.