
Naujausios
Šiaulių miesto savivaldybės rengto Pročiūnų žudynių vietos įamžinimo konkurso laimėtojas buvo paskelbtas praėjusių metų birželį.
Ekspertų vertinimo komisija vertino aštuonis pateiktus darbus, kriterijai buvo kontekstualumas, socialinis paveikumas, estetika, kuriamos aplinkos kokybė, projekto ekonominis pagrįstumas.
D. Linkevičiaus projektui "Žymė 732" komisija skyrė pirmąją vietą ir 224 balus (antroje vietoje likęs šiauliečio skulptoriaus Gintauto Lukošaičio darbas "Sėdinti" įvertintas 183 balais).
Konkurso sąlygose buvo nurodyta, kad simboliai neturi konkrečiai išreikšti nužudytųjų religinių, politinių, socialinių priklausomybių.
D. Linkevičius pasirinko metalo plokštę, simboliškai tarsi iškirstą akmeniu. Akmens simbolis – amžinybės, sunkumo, tradicinio įprasminimo. Grotų motyvas pasirinktas kaip visas aukas tragiškai vienijantis elementas: bendras kapas, visi nužudytieji buvo Šiaulių sunkiųjų darbų kalėjimo kaliniai.
Skaičius 732 nurodo, kiek teritorijoje pagal turimus duomenis yra žuvusių žmonių.
Sutartį su Šiaulių miesto savivaldybe D. Linkevičius pasirašė praėjusių metų spalio 22 dieną.
"Darbai baigti, liko tik keletas estetinių dalykų, kosmetiniai patvarkymai", – vakar sakė D. Linkevičius. Specialaus rūšies plienas turi rūdimis pasidengti vienodu sluoksniu.
Kai pradžius, bus tvarkomas žvyruoto kelio, vedančio prie paminklo, kontūras, užpilta skaldelė.
D. Linkevičiaus kuriami objektai – specifiniai, daromi dalimis įvairiose vietose, skirtingi ir technologiniai procesai.
Šį kartą daugiausiai sunkumų, sakė autorius, iškilo į konstrukciją įleidžiant riedulį: "Dvi valandas kėlėme, leidome – strigo. Jau meldžiausi! Galiausia įvyko stebuklas – netikėtai akmuo "įvažiavo" į savo vietą."
Prieš konkursą kruopščiai sąlygas ir aplinką ištyrinėjęs K. Linkevičius džiaugiasi, kad darbai sėkmingai atlikti pagal įsipareigojimus ir reikalavimus, liko objektą įteisinti juridiškai. Kad objektas atsirado, autorius dėkingas partneriams UAB "AR 10". Projekto architektas – Kristijonas Murauskas.
D. Linkevičius tikisi, kad objektas bus prižiūrimas: pjaunama žolė, ravimos piktžolės.
1941–1944 metais Pročiūnų kaimo miškelyje naciai nužudė ir užkasė įvairių tautybių ir religijų žmones, dauguma jų buvo atvežti iš Šiaulių kalėjimo.
Pokaryje ši vieta pateko į uždarą Zoknių karinio oro uosto teritoriją, kurioje buvo kasamas žvyras, statomi pastatai.
1997 metais nustatyta apytikslė masinių žudynių teritorija ir įtraukta į Lietuvos Respublikos Kultūros vertybių registrą.
Vykdant kelio tiesimo darbus Šiaulių laisvosios ekonominės zonos teritorijoje, 2015 metais buvo atkasta duobė su 37 žmonių palaikais. Po atliktų archeologinių, antropologinių ir istorinių tyrinėjimų nuspręsta palaikų neiškelti, o palaidojimo vietą įamžinti.
Pročiūnų žudynių vietos įamžinimo projektas finansuojamas Šiaulių miesto savivaldybės ir ES lėšomis. Projekto biudžetas – 24 tūkstančių eurų.