
Naujausios
„Šiaulių“ krepšinio klubui — 15
Šiandien krepšinio klubui „Šiauliai“ sukanka 15 metų. Tačiau gimtadienio iškilmių teks palaukti iki rudens. “Šiuo metu dar nėra suformuotos komandos“, — aiškina klubo direktorius Adomas Klimavičius, besirūpinantis klubo reikalais nuo pat jo įkūrimo. Vėsią vasaros dieną svetingai priėmęs savo sodyboje, jaukiai spragsint malkoms židinyje, ponas Adomas panyra į prisiminimus...
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
— Kaip gimė klubas „Šiauliai“?
— Prieš pradėdamas veiklą „Šiauliuose“, dirbau Radviliškio “Vėzgės“ krepšinio klube, kurio komanda žaidė antrojoje lygoje. Toje pačioje lygoje rungtyniavo ir Šiaulių “Kelininkas“.
Beveik visų didesnių rajonų centrai tada jau turėjo savo komandas aukščiausioje Lietuvos krepšinio lygoje, o Šiauliai — ne. Dėjau visas pastangas, kad Šiaulių krepšinio komanda žaistų elitinėje grupėje.
1994 metų birželį kartu su AB „Šiaulių plentas“ vyriausiuoju inžinieriumi Algimantu Mikšiu dalyvavome LKL valdybos posėdyje, kuriame pristatėme video medžiagą apie Šiaulių miesto infrastruktūrą, biudžetą, komandos sudėtį, trenerius. Po to vyko valdybos narių balsavimas: iš trylikos balsavusiųjų dešimt pasisakė už “Šiaulių“ klubo priėmimą į LKL.
— Koks tada buvo klubo biudžetas?
— Tada klubo metinis biudžetas buvo toks, koks dabar yra vidutinis vieno žaidėjo atlyginimas per metus. Pirmieji klubą parėmė AB „Šiaulių plentas“, AB “Šiaulių kelias“, “Snoro“ bankas, AB “Metalo prekyba“ (esame dėkingi jų vadovams — A. Armalui, R. Kančauskui, V. Mirkei, J. Čepuliui), kurie per metus klubui skirdavo nuo 30 iki 80 tūkstančių litų. Klubą paremdavo ir Šiaulių miesto savivaldybė. Didžiausias klubo biudžetas buvo 2007 — 2008 metų krepšinio sezone.
— Ko siekė klubas?
— Nors klubo biudžetas nebuvo didelis, norėjosi žaisti ir Europoje, garsinti Lietuvos ir Šiaulių vardą.
Autobusu keliavome į įvairias Europos šalis. Net 54 valandas riedėjome į varžybas Milane, 34 valandas — į Švediją. Atvykdavome į varžybas, kai priešininkai jau darydavo apšilimą.
Tada dar nebuvo interneto. Prieš varžybas gaudavome laišką, kuriame dažniausiai rasdavome miesto žemėlapį su pažymėtais maitinimo ir apgyvendinimo punktais. Niekas priėmimų, kurie įprasti dabar, nerengdavo. Nelengvos sąlygos užgrūdindavo.
„Šiauliams“ dalyvaujant aukšto lygio varžybose, šiauliečiai galėjo stebėti Sienos “Montepaschi“, Maskvos CSKA, Stambulo “Galatasaray“, Berlyno “ALBA“, Permės “Ural Great“ ir kitų garsių komandų žaidimą.
— Kokie metai įsiminė kaip nesėkmingiausi?
— Galbūt antrasis sezonas. Pirmąjį, kai mus priėmė į LKL, buvome ketvirti, o antrajame — nukritome į aštuntą vietą. Tai buvo žemiausia per penkiolika metų užimta vieta, bet už šią nesėkmę nebuvome pasmerkti. Gal užmigome ant laurų, gal nepakankamai gerai buvo suformuota komanda, o gal sustiprėjo varžovai. Be to, tą sezoną, kai pradėjome važinėti į Europos šalis, neišlaikėme krūvio, nes grįždavome labai pavargę. Tada LKL valdyboje buvo geležinė tvarka, atidėti rungtynių nebuvo galima.
— Kaip komplektuojate komandą?
— Žaidėjų ieškome įvairiais būdais. Yra krepšininkų, kurie patys nori žaisti „Šiauliuose“. Tai būsimi ŠU studentai, jaunieji sportininkai, ugdomi Šiaulių ar kitų miestų sporto mokyklose.
Didesnė dalis žaidėjų „priviliojami“ geromis sąlygomis: galimybe treniruotis, žaisti puikioje “Šiaulių arenoje“, keliauti patogiu klubo autobusu bei lėktuvais, nuolatiniu rūpinimusi žaidėjų buitimi.
Be to, krepšininkai turi galimybę žaisti įvairaus lygmens Europos turnyruose: R.Koračo taurėje, NEBL, SEB BBL, ULEB ir Europos taurės varžybose.
Komandoje keičiasi ne tik žaidėjai, bet ir treneriai. Pirmasis komandos treneris Antanas Sireika „Šiauliams“ vadovavo devynis sezonus, Ramūnas Butautas ir Aloyzas Rudys — po du sezonus, Robertas Kuncaitis — dalį sezono, Robertas Giedraitis — šešis sezonus.
Džiugu, kad darbas „Šiaulių“ komandoje — tramplinas siekiant sportinės ir trenerio darbo karjeros. 2003 metais A. Sireika su Lietuvos nacionaline rinktine tapo Europos čempionu, R. Butautas vadovauja Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei, kuri ruošiasi Europos čempionatui Lenkijoje.
— Kokie garsūs krepšininkai žaidė „Šiauliuose“?
— „Šiauliuose“ karjerą pradėjo Robertas Javtokas, Mindaugas Žukauskas, Donatas Slanina, Andrius Šležas, žaidė Artūras Jomantas, Michailas Anisimovas, Saulius ir Mindaugas Kuzminskai, Tadas Klimavičius, Marius Prekevičius ir kiti.
— Po penkiolikos metų klube iš prezidento posto pasitraukė Algimantas Mikšys. Ką apie tai manote?
— „Šiauliai“ Algimantui Mikšiui dėkingi už atsakingumą, sąžiningumą, kantrybę, lojalumą, žodžio laikymąsi. Jis vienas iš rėmėjų, kurio dėka gyvavo ir tebegyvuoja komanda. Džiaugiamės, kad ponas Algimantas sutiko tapti klubo gardės prezidentu ir nenumojo į ranka į “Šiaulių“ ateitį.
— Kokie „Šiauliai“ šiandien?
— „Šiauliai“, jei lyginsime su “Žalgiriu“ ar “Neptūnu“, yra jaunas klubas, bet per penkiolika veiklos metų sukūrė savo tradicijas, simbolius (vėliavą, ženklą, dainą, Jautuką), išlaikė pagrindinius rėmėjus, išugdė nemažą būtį aistruolių. Nuo “Šiaulių“ įkūrimo pradžios klubu rūpinasi A. Mikšys, A. Armalas, R. Kančauskas, A. Klimavičius, S. Norkus, R. Giedraitis. Ko gero nė vienas Lietuvos krepšinio klubas negali pasigirti turintis “mamą“, ponią Ireną Armalienę, kuri globoja trenerius, žaidėjus ir net jų šeimos narius.
— Kam padėkotumėte ir ko palinkėtumėte klubui?
— Norėčiau padėkoti visiems rėmėjams, buvusiems ir dabartiniams treneriams, žaidėjams, aptarnaujančiam personalui, ištikimiausiems aistruoliams. Linkėčiau išlaikyti tradicijas, sėkmingai rungtyniauti Lietuvoje ir užsienyje. Norėčiau, jog klubą papildytų miesto ir aplinkinių rajonų sporto mokyklų auklėtiniai, kad sėkmingai dirbtų naujai suburta klubo valdyba.
CITATA: „Tada klubo metinis biudžetas buvo toks, koks dabar yra vidutinis vieno žaidėjo atlyginimas per metus.“
ĮTAMPA: „Įtemptas buvo šis sezonas, ypač jo pabaiga. Nusiraminau tik ėmęs tverti šią tvorą“, — prisipažįsta klubo direktorius Adomas Klimavičius.
KRAITIS: „Manau, kad šiuos 15 metų nebuvome našta Lietuvai. Išauginome šaunių krepšininkų“, — įsitikinęs Adomas Klimavičius.
Jono TAMULIO nuotr.
„Šiaulių“ laimėjimai LKL čempionate
1994/1995 m. — 4 vieta
1995/1996 m. — 8 vieta
1996/1997 m. — 4 vieta
1997/1998 m. — 7 vieta
1998/1999 m. — 4 vieta
1999/2000 m. — 3 vieta
2000/2001 m. — 3 vieta
2001/2002 m. — 4 vieta
2002/2003 m. — 4 vieta
2003/2004 m. — 3 vieta
2004/2005 m. — 3 vieta
2005/2006 m. — 3 vieta
2006/2007 m. — 3 vieta
2007/2008 m. — 3 vieta
2008/2009 m. — 3 vieta
Sėkmingiausiu sezonu galima vadinti 2004/2005 metų sezoną, kai „Šiauliai“ iškovojo tris trečiąsias vietas: LKL čempionate, “FIBA Europe“ taurės turnyro Šiaurės konferencijos finalo ketverto varžybose, debiutiniame Baltijos krepšinio lygos (BBL) čempionate.