
Naujausios
Gyventojai spėjo išsiųsti protesto raštus
Apie UAB KLAS planus Šiauliuose statyti jėgainę socialiniuose tinkluose šiauliečių užklaustas miesto meras Artūras Visockas komentavo, kad tai propaganda, siekianti sugadinti Šiaulių simfoninio orkestro pirmąjį koncertą ir kitų renginių turtingą miesto savaitgalį. Jau vėliau meras patikino, kad jokia šiukšlių deginimo gamykla Šiauliuose nėra statoma.
Iš tiesų, dar nestatoma, tačiau jau parengta poveikio aplinkai vertinimo ataskaita planuojamai ūkinei veiklai, apie kurią ir buvo skelbiama Savivaldybės tinklalapyje.
Aplinkinių individualių valdų ir daugiabučių gyventojai spėjo susiorganizuoti ir nusiųsti Aplinkos apsaugos agentūrai raštus apie visuomenės nepritarimą tokiai ataskaitai. Nors buvo skelbiama, kad būtų deginamos nepavojingos atliekos, gyventojams nerimą kėlė ketinimai deginti nuotekų valymo įrenginių atliekas, medikamentus, tvarsliavą, gyvūninės kilmės, kai kurias chemines atliekas ir panašiai.
Žmonės pateikė argumentus dėl aplinkos taršos, neigiamo poveikio aplinkai, rizikos žmonių sveikatai. Pabrėžiama, kad visuomenė apie projektą informuota netinkamai ir pažeidžiant teisės aktų reikalavimus – vieši svarstymai nebuvo organizuoti, informacija nepaskelbta miesto spaudoje ar viešose erdvėse, kaip to reikalauja gerosios viešojo dalyvavimo praktikos principai. Tai prieštarauja ne tik PAV įstatymo, bet ir Orhuso konvencijos nuostatoms.
Pakalbinti gyventojų atstovai aiškino, kad jie baiminasi ne tik dėl pablogėsiančios aplinkos, bet juos piktina ir tai, kad planuojama apie 500 tonų atliekų rauginti, siekiant išgauti didesnį energijos kiekį, siekiant ją parduoti AB „Šiaulių energija“. Netoliese gyvenantys žmonės bijo, kad laikomos atliekos gali skleisti bjaurų kvapą.
15 priežasčių nepritarti jėgainės atsiradimui
Pirmadienį Šiaulių miesto savivaldybėje vykusios spaudos konferencijos metu Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė informavo, kad Aplinkos apsaugos agentūros raštą apie gautos atrankos informaciją apie planuojamą ūkinę veiklą – mažos galios nepavojingų atliekų naudojimo energijai gauti įrenginio (jėgainės), gaminančio šilumos energiją ir elektrą, statybą ir eksploataciją, Daubos g. 1F, Šiauliuose, gavo kovo 17 dieną. Skelbimas apie atrankos informaciją Savivaldybės tinklalapyje pasirodė kovo 24 dieną, likus tik 4 dienoms gyventojams susipažinti su 246 lapų dokumentu ir pareikšti savo poziciją.
Vedėja aiškino plačiau neinformavusi miesto visuomenės, nes nori visiems ūkio subjektams sudaryti vienodas sąlygas.
E. Bružienė pranešė, kad išanalizavus situaciją Aplinkos apsaugos agentūrą informavo, jog Savivaldybė nepritaria planuojamai ūkinei veiklai. Priežasčių net 15.
Informuojama, kad į įrenginio deginimo sanitarinę zoną patenka visuomeninės paskirties teritorija – Respublikinio priklausomybės ligų centro Šiaulių filialas, gyvenamieji namai Daubos ir Sprudeikos gatvėse.
Jėgainės teritorija taip pat yra numatyta arti Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijos ir deginant atliekas susidarytų specifiniai (toksiški) teršalai, kurie gali turėti neigiamą poveikį ne tik visuomenės sveikatai, bet ir augalams, gyvūnams. Toksiškos medžiagos gali patekti ne tik į aplinkos orą, bet ir į vandenį, dirvožemį.
Nors UAB KLAS skelbia, kad jėgainėje pagaminta šiluma bus tiekiama į AB „Šiaulių energija“ centralizuotos šilumos tinklus, „Šiaulių energija“ informavo, kad šilumos perdavimas iš minėtos veiklos su įmone nesuderintas. Perspėjama, kad tokios šilumos tiekimas įmonei būtų žalingas, nes gali didinti šilumos kainą, vasaros metu įmonės įrenginiai turėtų būti stabdomi.
„Šiaulių energijos“ raštas taip pat išsiųstas Aplinkos apsaugos agentūrai.
Nuostolinga įmonė su vienu darbuotoju
UAB KLAS dar 2013 metais siekė tuo pačiu adresu pastatyti ir eksploatuoti biokuro katilinę, tačiau irgi nesulaukė nei visuomenės, nei Savivaldybės pritarimo, todėl įsikurti Šiauliuose nepavyko. Rekvizitai.lt informacinėje sistemoje nurodoma, kad UAB KLAS turi vieną darbuotoją ir dirba nuostolingai. Ši įmonė priklauso ICOR (buvusiai „Rubikon“) įmonių grupei.