Šiauliuose švęsta Žolinė

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Svarbus šventės atributas – žolynų puokštė.

Rugpjūčio 15 dieną Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Botanikos sode ir Žaliūkių malūnininko sodyboje vyko Žolinės šventė.

Botanikos sode šventė prasidėjo vidurdienį. Žolynus pašventino kunigas Arūnas Jankauskis, skambėjo koncertai, pristatytos parodos ir įvairi edukacinė veikla.

Lankytojai grožėjosi Botanikos sodo augalais ir jurginų, viendienių, saulainių, vandens augalų, pelargonijų, streptokarpų, kaktusų, karpažolių, kardelių, vynuogių parodomis, jas pristatė kolekcininkai ir selekcininkai.

Šiaulių „Aušros“ muziejus eksponavo parodą „Atėjo svetys, vardu rugys“, Jūratė Kirklienė pristatė kišeninių kalendorėlių kolekciją, o kūrėjai – floristinius darbus. Naminių gyvūnų parodą į šventę atvežė studija „Šėlsmas“.

Dirbtuves Botanikos sode surengė daugiadarbis kalvis Albertas Martinaitis, Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas „Aukuras“, parfumerijos kultūros edukatorė Edita Vigelytė, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos alumnų asociacija, VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras, dailininkė Birutė Kuicienė, žaislų edukatorė iš „Fluffy by Rugile“.

Kanklėmis grojo Šiaulių akademijos direktorė prof. dr. Renata Bilbokaitė, koncertavo Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro (ŠRSKC) Ginkūnų filialo liaudiškos muzikos kapela „Švedė“, Gruzdžių liaudiškos muzikos kapela „GruŽa“, atlikėjos Vida ir Elvyra, grupė „Tykiai“ iš Kuršėnų.

Kvapais, skoniais ir įvairiausiomis gėrybėmis lankytojus viliojo kermošius.

Vakarop Žolinė persikėlė prie Žaliūkių malūno. Susirinkusieji vaišinosi naujojo derliaus duona – Žaliūkių malūnininko troboje keptą ruginę duoną palaimino Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčios klebonas kunigas Gintaras Antanas Jonikas.

Senovinių giesmių (kantičkų) giedojimų kolektyvas „Kaimo giedoriai“ iš Kirnaičių (Joniškio r.) supažindino su giesmėmis Švenčiausiosios Mergelės Marijos garbei.

ŠRSKC Raudėnų filialo folkloro ansamblis „Gerviki“ ne tik dainavo, šoko, bet ir patarė, ką reikia sudėti į žolynų puokštę, kad visi ateinantys metai būtų sėkmingi. Šokti ir įsijungti į bendrą ratelį ragino Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folkloro ansamblis „Vieversėlis“. Antrą kartą šventėje dalyvavo Vilniaus folkloro ansamblis „Virvytė“, kuriam vadovauja Loreta Sungailienė.

Šventės dalyviai šokinėjo ant šieno, drauge audė žolynų kilimą, rankinėmis girnomis malė šviežiai iškultus javus, šoko, dainavo – įsijungė į įvairiausias veiklas.

Pademonstruoti savo kūrybinius sugebėjimus kvietė ne tik muziejininkai, bet ir Žaliūkių gatvės meistras A. Martinaitis, mokantis prakalbinti ne tik įvairiausius muzikos instrumentus, bet ir medį, geležį, akmenį.

Švenčiausios Mergelės Marijos dangun ėmimo šventė yra seniausia ir garbingiausia iš visų Dievo Motinos garbei skirtų švenčių. Lietuvoje ji vadinama Žoline ar Žolinėmis.

Krikščioniškasis pasaulis šventę mini mišiomis. Vienas seniausių išskirtinių lietuviškų šios šventės papročių – augalų ir derliaus šventinimas bažnyčioje, kuris įprasmina svarbiausių vasaros darbų pabaigtuves. Anksčiau Žolinei būdavo skiriama ne viena diena, o visa savaitė.