
Naujausios
Krepšinis Lietuvoje – religija ar mitas?
Dr. Nerijus BRAZAUSKAS
Škvalo greičiu artėjantis Europos krepšinio čempionatas užjūriuose ir Šventosios užkaboriuose pailsėjusiems lietuviams žada krepšinio atlaidus, kurių apeigose dalyvaus visi, minimi Marijono hite, lietuvių maldoje. Tik Statistikos departamentas sapalioja, kad mūsų jau 2,819,753, bet jis nežino, kad lietuvių visada bus „tik trys milijonai“. Ir visi jie yra krepšinio sirgaliai, ekspertai, arbitrai, galintys teisėjauti Eurolygoje ar Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA). Lietuvos krepšinio istoriją jie žino geriau nei jos metraštininkas Vidas Mačiulis, jau 25-erius metus kuriantis laidą „Krepšinio pasaulyje“, vis primenančią, kad Lietuva yra pasaulio krepšinio bamba.
Ši laiko surakinusi lietuvių protus ir jausmus jau nuo 1922-ųjų balandžio 23-iosios, oficialios Lietuvos krepšinio gimimo dienos. Tądien lietuviai Jurgines iškeitė į krepšiasvydį Kaune, kuriame vyko istorinis mačas, o jo rezultatą „Klausimėliui“ pasakys kiekvienas sirgalius, apsiginklavęs užkandžių, alaus ir saulėgrąžų puokšte. Ją laikydamas jis klykia taip garsiai ir širdingai, kad yra Gedimino pilies šlaitai, o Nemuno saloje – atspėjus slaptažodį – iškyla Žalgirio mūšio atminties vieta.
Jau girdžiu mėsingas replikas, primenančias, kad Lietuva yra krepšinio šalis, kitaip sakant, erdvė, kurioje skleidžiasi antroji Lietuvos religija. Pala pala, koks šventasis susapnavo, kad tai antroji Lietuvos religija, jeigu 2011 m. – kai krepšinio Mekoje vyko Europos krepšinio čempionatas – 77,3 proc. Lietuvos gyventojų save priskyrė Romos katalikų bendruomenei. Vienos gyventojų apklausos duomenimis, 60, 2 proc. teigė, kad yra nepraktikuojantys katalikai, t.y. turime „šventinius“ katalikus.
Visos šventės vyksta Lietuvos arenose, šiuolaikinėse pilyse, kurių Lietuvoje pridygo kaip grybų po rudeniško musmirių lietaus. Tais visiems žinomais metais arenos buvo apgultos, nors vėliau beveik visas jas ištiko vienos pilies likimas, apdainuotas Jono Mačiulio. Vietinės pirmenybės nebedomina išrankių lietuvaičių, o vaikų, senjorų, skurstančių tautiečių niekas nedrįsta pakviesti į nemokamus krepšiavsydžio atlaidus. Suprantama, nes jie netuštins barų ir bokalų, neplėš dainų ir skanduočių, žodžiu, nesukurs pridėtinės vertės, o ką jau kalbėti apie sirgalių spektaklius arenų patvoriuose.
„Krepšinis – populiariausia sporto šaka Lietuvoje, garsėjanti savo pergalėmis visame pasaulyje, išugdžiusi didelį būrį žinomų sportininkų, trenerių, teisėjų bei organizatorių“ – tai magiška Lietuvos krepšinio federacijos formulė. Viskas pasakyta aiškiai, paprastai, bet kažkoks pinčiukėlis vis dėlto ridena smaluotą kamuolį ir liepia savęs ir kitų paklausti: kokia kaina tai pasiekta?
Juk netgi užvalgęs durnaropių, gali pasakyti, kad tai, kas populiariausia pasaulyje, dar neatrasta Lietuvoje, nes tautiečiai vis dar sentimentaliai žavisi žaidimu, kurio ne vienas šimtas milijonų žemės gyventojų net nežino. Futbolas, populiariausia ir įtakingiausia sporto šaka planetoje, Lietuvoje merdi (nepaisant kovingųjų klubų laimėjimų šiemet), o tebeįsivaizduojamas nacionalinis futbolo stadionas dar ilgai audrins mūsų vaidentuvę. Ir toliau juokinsime visus, rodydami, kad mes mokame žaisti ant dirbtinės dangos, skirtos mėgėjams...
Sporto karalienė lengvoji atletika tebėra būsimų deimantų kasykla, nes mūsų sportininkai vis gyvena būsimuoju laiku: „bėgsiu“, „šoksiu“, „mesiu“. Po varžybų jiems tenka save apgaudinėti, sakant, jog „buvo gerai“, „niekas netikėjo“, „ne mano diena“, „parodžiau, ką galėjau“. Tokiomis vilties fanfaromis ir gyvuoja mūsų atletai, pagrįstai svajojantys apie deramo lygio finansavimą.
Pergalės disko metimo sektoriuje yra išimtys, patvirtinančios, kad lietuvio struktūrai ir genetikai priimtiniausios yra jėgos reikalaujančios rungtys. Todėl, pavyzdžiui, regbį, gražią ir kovingą sporto šaką, laikau visiškai nepanaudota galimybe. Tinklinis, rankinis, dviračių sportas, ledo ritulys, imtynės – tai tik keletas sporto šakų, kurios duotų apčiuopiamų rezultatų ir galimybių jaunajai kartai. Tereikia proporcingesnio sporto rėmimo ir kitokio mąstymo: krepšinis yra viena sporto šaka Lietuvoje, bet ne visas sportas. Kai biurokratiškai teigiama, kad gausite didesnį finansavimą, kai bus rezultatai, naudojama žodžių ekvilibristika. Be šiuolaikinės infrastruktūros, lėšų, komunikacijos, reklamos kitos sporto šakos pasmerktos amžinai klaidžioti požemiuose ir laukti savojo Sovijaus.
Antai 2017 m. Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondas (didelio sportinio meistriškumo plėtotės kryptis) Lietuvos krepšinio federacijai skyrė 421 000 eurų, Lietuvos lengvosios atletikos federacijai – 198 700, Lietuvos rankinio federacijai – 104 000, Lietuvos tinklinio federacijai – 73 000, Lietuvos plaukimo federacijai – 337 100, Lietuvos dviračių sporto federacijai – 138 800, Lietuvos regbio federacijai – 48 800, Lietuvos futbolo federacijai – 54 800. Matome, kad liūto dalis atiteko dieviškajam krepšiniui, o kitoms – išskyrus Rūtos Meilutytės reanimuotai plaukimo federacijai – liko skatikai. Sistema, kai lėšos federacijoms skiriamos už vadinamuosius taškus, praėjusiais metais užimtas vietas, nėra saliamoniška. Kitos sporto federacijos negali įgyti startinės pozicijos, joms tenka laukti savojo genijaus, kuris gali niekada ir nepasirodyti šalyje, kurioje propaguojamas tik krepšinis.
Atsižvelgiant į finansines disproporcijas (neminiu LTOK injekcijų) Lietuvos krepšininkai negalėtų pralaimėti ir draugiškų rungtynių, o pastarosios varžybos su kaimynais latviais parodė, kuri komanda yra didesnio sportinio meistriškumo. Metai iš metų kontrolinėse rungtynėse jis pademonstruojamas pasirinkus krepšinio elitui nepriklausiančių šalių komandas, leidžiančias mėgautis pergalėmis, vykdyti verslo planus ir tikėtis herojiškų žygdarbių oficialiose varžybose, nors jų – po A. Sireikos vadovautos „auksinės“ rinktinės triumfo 2003 metais – kažkodėl nebeatsiranda.
Krepšinis Lietuvoje oficialiai pristatomas kaip nacionalinis turtas, nors iš tiesų šiandien tai tėra krepšinio industrija. Verslas sumaniai panaudoja krepšinio mitą, kurį palaiko visi: ir LKF, ir LKL, ir žaidėjai, ir agentai, ir... sirgaliai. Draugiškos rungtynės taip pat yra verslo dalis, ir tai suprantama, nes federacija turi išlaidų, bet blogiausia, kad mitas pateikiamas kaip religija, kaip lietuviškumo ir patriotiškumo esencija.
Prisidengus šūkiu „Mes už Lietuvą“, siūlomos pačios įvairiausios prekės ir paslaugos, kurias turėdamas gali stoti į trijų milijonų kariauną. Šiai dar trūksta azarto, dėl to krepšiasvydžio rėmėjais tampa kazino kompanijos, ugdančios prestižinę reputaciją. Ką gi, loškime, statykime už Lietuvą, nes tai šventa ir tautiška! Ugdykime jaunimą ne tik sporto salėse, bet ir aistrų bei ašarų namuose.
Krepšinio sutapatinimas su Lietuva XXI a. neatrodo labai korektiškas, nes tai implikuoja, kad kitų sporto šakų atstovai – futbolininkai, rankininkai, irkluotojai etc.– kovoja PRIEŠ Lietuvą. Jų nepalaiko 3 milijonai, per daug iš jų nereikalauja, jie nesikankina dėl medalio, o čempionais tampa tik per klaidą. Kai koks nors atletas netikėtai laimėjęs medalį apsisiaučia Lietuvos trispalve, nėra visuotinės ekstazės, nes Valstybės simboliai priklauso tik krepšiniui. Tai jo prekės ženklas – netikite, pažiūrėkite į LKF logotipą. Visi, kas nešioja trispalvės ženklelį, reklamuoja krepšinį, o ne Lietuvos valstybę. Ir niekas nesuka sau galvos, nes rinka užtvindyta apyrankėmis, šalikais, marškinėliais, pakabukais, dažais, kepuraitėmis, skėčiais, perukais, liudijančiais krepšinio tautos tapatybę.
Mitai pasižymi tuo, kad jie kalba apie dievų atsiradimą. Visi Lietuvoje žino, kiek daug yra krepšinio pusdievių, bet net gūdžiausiame užkampyje krepšinio gėrimą, alų, plempiantis lietuvis pasakys, kad dievas tėra vienas – LKF prezidentas. Ir su juo nepasiginčysi, nes tai aksioma, kurią žino jau pradinės mokyklos pyplys. Amžinai šiam krepšinio virtuozui oš žaliosios Lietuvos girios, užmaršties migla jo niekada nepasivys, tauta jam paminklus statys, nes tai atminti verta.
Tačiau jaunajai kartai gali susiformuoti kitas vaizdinys – „Lidl Lietuvos“ reklamos veidas, siūlantis „šviežųjį penketą“ – aliuziją į komandos penketuką aikštelėje. Prekybos tinklo atstovas aiškino, kad nusprendė „bendradarbiauti su A. Saboniu, nes Lietuvoje krepšinis yra populiariausia sporto šaka, kuri vienija visą tautą“. Matome, mito veikimo patvirtinimą, kuriam neatsispyrė ir racionalieji bei kūrybingieji vokiečiai. Tam jie turėjo teisę, o LKF prezidentas gal ir galėjo palaukti, kol baigs eiti oficialias pareigas, bet visi suprantame, kad quod licet Jovi, non licet bovi.
Šios žemiškos mintys skirtos tiems keliems krepšinio profanams, tėvynės išdavikams, kurie 2011 m. sukūrė Facebook‘o grupę „Galiu gyventi be krepšinio“. Tai juk Šimtmečio valstybės iššūkis! Kas jį drįstų priimti? Manau tie, kurie nori, kad greta krepšinio Lietuvoje sėkmingai gyvuotų ir kitos sporto šakos, kurias valstybė turi remti, kai jos auga, bręsta ir ruošia ateities čempionus bei prizininkus. Krepšinis ir toliau turi egzistuoti Lietuvoje, tačiau jis negali būti hidra, grobuoniškai ryjanti visas kitas sporto šakas.
Linkėdamas Lietuvos krepšinio rinktinei ryžto ir tikros kovos artėjančiame Europos krepšinio čempionate, sirgaliams perduodu mūzų žodžius:
„Nesikankink dėl krepšinio, / neliek savo kraujo brangaus. / Nemirk dėl mito molinio, / nes vėlei tave jis apgaus“.