Skolų išieškotojai ėmėsi knygų skolininkų

Skolų išieškotojai ėmėsi knygų skolininkų

Skolų išieškotojai ėmėsi knygų skolininkų

Šiaulių apskrities P. Višinskio viešoji biblioteka trečias mėnuo nebesirūpina skolininkais — jų sąrašus perduoda vilniškei skolų išieškojimo bendrovei. Iš 470 perduotų skolininkų, trečdalis knygas jau grąžino.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Bendrovė paslaugas pasiūlė pati

P. Višinskio biblioteka apskrityje yra bene pirmoji, priėmusi skolų išieškojimo paslaugas teikiančios bendrovės pasiūlymą.

„Vilniečiai mus susirado patys. Sutikome, nes su skolininkais vargstame. Senais laikais buvo patikrinta sistema: skolininkų sąrašus pateikdavome Adresų biurui, šis patikrindavo skaitytojų adresus ir mes kreipdavomės į teismą. Dabar adresų patikrinti taip nebegalime, nes Registrų centro paslaugos yra mokamos“, — pasakojo Inga Liekmanienė, Abonemento skyriaus vedėja.

Šiuo metu biblioteka turi apie 2000 skolininkų, kurie vidutiniškai skolingi po 4— 5 knygas, bet yra tokių, kurie namuose tebelaiko po 10--17 knygų.

Tiek knygas negrąžinusių skaitytojų susidarė nuo 2005 metų. Šis penkerių metų laikotarpis imamas todėl, kad nuo tada bibliotekoje įvesta kompiuterinė aptarnavimo ir apskaitos programa. Ši programa automatiškai leidžia sudaryti ir skolininkų sąrašus.

Iš 2000 skolininkų, skolų išieškojimo bendrovei per tris mėnesius pateiktas 470 skaitytojų sąrašas.

„Bendras skolininkų sąrašas per visą apskritį būtų dar didesnis. Pačios žmonėms rašėme laiškus, skambinome, kam galėjome prisiskambinti. Bet nemaža dalis žmonių yra išvykusių į užsienį“, — sakė I. Liekmanienė.

Bibliotekai - knyga, bendrovei — delspinigiai

Bauda už negrąžintas knygas skaičiuojama seniai. Pagal bibliotekų vidaus tvarką, didžiausia suma, kurią gali sudaryti delspinigiai, negali viršyti 130 litų.

„Delspinigius skolininkai sumoka bendrovei, bibliotekoms lieka 20 procentų. Bet mums svarbiausia yra susigrąžinti knygas. Šiemet apskrities biblioteka nenusipirko nė vienos naujos knygos“, — sakė I. Liekmanienė.

Knygos išduodamos mėnesiui. Jų grąžinimo terminą galima prasitęsti tris kartus po mėnesį. To nepadarius, už vieną dieną skaičiuojama po 5 centus delspinigių.

Itin paklausios knygos išduodamos 10-čiai dienų. Jei jų nelaukia nauji skaitytojai, terminą taip pat galima prasitęsti tris kartus po dešimt dienų. Bauda už laiku negrąžintas paklausias knygas yra dvigubai didesnė — viena uždelsta diena įvertinama 10-čia centų.

I. Liekmanienė suskaičiavo: už negrąžintą knygą delspinigių mokant po 5 centus, per metus jų „prikapsi“ 18 litų. Dabar bibliotekininkams patiems baudų nereikia skaičiuoti — pagal pateiktus kompiuterinius duomenis, delspinigius skaičiuoja skolų išieškojimo bendrovė.

Už pamestas knygas galima susimokėti

Iš 470 skolininkų, perduotų skolų išieškojimo bendrovei, 120 skaitytojų knygas jau grąžino.

Knygą pametęs skaitytojas bibliotekai sumoka trigubą knygos vertę arba gali atnešti knygą, kuri yra nepigesnė už prarastąją ir bibliotekai yra reikalinga.

Ar nuo baudos išgelbės bibliotekoje esantis knygų grąžinimo įrenginys?

„Jis yra skirtas nespėjantiems pas mus ateiti bibliotekos darbo metu. Knygas gali grąžinti ir skolininkai. Bet jei jie yra skolų bendrovei perduotųjų sąraše, nuo baudos tai negelbės“, — paaiškino I. Liekmanienė.

NAUJOVĖ: „Knygų grąžinimo terminą patogu prisiminti naudojantis savitarnos išdavimo aparatu — jis išduoda kvitą, kuriame nurodoma grąžinimo data“, — paaiškino Abonemento skyriaus vedėja Inga Liekmanienė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.