
Naujausios
UAB „Šiaulių vandenys“ primena, kad pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus paviršinės (lietaus) ir buitinės nuotekos turi būti tvarkomos atskirai. Vykdant teisės aktų reikalavimus, 2024 m. bendrovė patikrino 1383 objektus miesto individualių gyvenamųjų namų rajonuose ir nustatė 138 atvejus, kai savavališkai prijungus tinklus paviršinės nuotekos buvo išleidžiamos į buitinių nuotekų infrastruktūrą. Visais atvejais pažeidėjai privalėjo atjungti neteisėtus įrenginius ir atlyginti bendrovei „Šiaulių vandenys“ žalą už suteiktas, bet neapmokėtas nuotekų tvarkymo paslaugas.
Priskaičiuota žala siekia apie 14,4 tūkst. eurų
Kadangi dažniausiai neįmanoma nustatyti, nuo kada paviršinių nuotekų atšakos yra prijungtos prie buitinių nuotekų tvarkymo infrastruktūros, savavališkai pašalintų paviršinių nuotekų kiekis apskaičiuojamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. D1-629 „Dėl geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros naudojimo ir priežiūros taisyklių patvirtinimo” (toliau – Taisyklės) 60 punktu, t. y. „per paskutinius vienus metus iškritusių kritulių kiekį dauginant iš viso asmens valdomos ar kitaip naudojamos teritorijos, nuo kurios surenkamos paviršinės nuotekos, ploto“.
Apskaičiuotos žalos sumos skiriasi, priklausomai nuo gyvenamojo namo užstatyto ploto ir teritorijos, nuo kurios surenkamos paviršinės nuotekos, ploto. Jei lietaus vamzdžiai prijungti prie buitinių nuotekų tinklų, pašalintų nuotekų kiekis skaičiuojamas vadovaujantis užstatytu plotu, jei lietaus grotelės – kiemo plotu. Mokėtina suma gali siekti ir apie 500 Eur. Iš viso pažeidėjams priskaičiuota žala siekia apie 14,4 tūkst. Eur. Neatlyginus UAB „Šiaulių vandenys“ padarytų nuostolių, mokėtina suma išieškoma teismine tvarka.
Papildomai laukia administracinės baudos
Gyventojų piktnaudžiavimas daro didelę žalą UAB „Šiaulių vandenys“ eksploatuojamai infrastruktūrai, ypač liūčių metu. Iš nelegaliai pajungtų atšakų per trumpą laiką į buitinių nuotekų tinklus pradėjęs plūsti didžiulis vandens kiekis perpildo ir sutrikdo buitinių nuotekų surinkimo sistemą, pagrindinė nuotekų perpumpavimo siurblinė nebepajėgia laiku išpumpuoti kelis kartus išaugusio nuotekų srauto. Su komunalinėmis miesto nuotekomis į nuotekų valyklą atitekantis didelis lietaus kiekis trikdo technologinius procesus, kyla grėsmė netinkamai išvalytoms nuotekoms patekti į gamtinę aplinką. Papildomos apkrovos tinkluose gadina nuotekų sistemos įrenginius, didina UAB „Šiaulių vandenys“ eksploatacines sąnaudas.
Dėl savavališko elgesio sutrikdytas buitinių nuotekų surinkimas gali bėdų pridaryti ir miestui, ir žmonėms. Paviršiniam vandeniui nespėjus nutekėti perpildytais tinklais, žemesnėse miesto vietose kyla grėsmė nuotekoms prasiveržti per buitinių nuotekų šulinius. Užtvindymai daro žalą miesto infrastruktūrai, kyla rizika užteršti aplinką, nukenčia gyventojų turtas.
UAB „Šiaulių vandenys“ pakartotinai informuoja gyventojus, kad tęs nuotekų tinklų patikrą individualių gyvenamųjų namų rajonuose ir ragina atsijungti neteisėtai įrengtas paviršinių nuotekų tinklų atšakas. Delsiantys susitvarkyti patirs dar daugiau finansinių nuostolių.
Pažeidėjai ne tik privalės atlyginti UAB „Šiaulių vandenys“ padarytą žalą už suteiktas, bet neapmokėtas nuotekų tvarkymo paslaugas, bet nuo birželio 1 d. sulauks ir administracinių nuobaudų už savavališką paviršinių nuotekų prijungimą prie buitinių nuotekų išvado, kurias, vadovaujantis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 332 straipsniu, skirs Šiaulių miesto savivaldybė, gavusi informaciją apie pažeidimus iš UAB „Šiaulių vandenys“. Minėtas pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo 30 iki 60 Eur ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo septyniasdešimt iki 140 Eur.
Užs. Nr. 573659